Dbaj o swoje błyskotki: przechowywanie, czyszczenie i pielęgnacja srebra
Dbaj o swoje błyskotki: przechowywanie, czyszczenie i pielęgnacja srebra – osoby, które lubią srebrną biżuterię, powinny pamiętać o tym, że srebro należy do tej grupy metali szlachetnych, które wymagają odpowiedniej pielęgnacji, inaczej matowieją. Jeśli srebro nie jest regularnie czyszczone, pojawia się na nim ciemny osad, który wygląda nieestetycznie. Z tego względu warto dowiedzieć się więcej o tym, jak wyczyścić biżuterię srebrną, zwłaszcza w przypadku, gdy dodatkowo ozdabiają ją kamienie szlachetne, które często wymagają osobnej pielęgnacji.
O czym pamiętać podczas noszenia srebrnej biżuterii
Biżuteria srebrna nie powinna mieć kontaktu z niektórymi kwasami, takimi jak ocet czy kwas cytrynowy (dotyczy to również kremów do rąk zawierających w swoim składzie różne kwasy). Kwas ma negatywny wpływ na srebro, malachit, perły czy bursztyny. Nie oznacza to jednak, że wystawienie na kontakt z takimi substancjami od razu zniszczy biżuterię. Raczej pozbawi ją blasku i sprawi, że będzie matowa i nieładna. Jednak jest to proces odwracalny. Wystarczy tylko odpowiednio oczyścić powierzchnię biżuterii.
Warto też zaznaczyć, że biżuteria srebrna może stracić blask przy częstym kontakcie z ludzkim potem. Dlatego lepiej nie zakładać ozdób na trening na siłowni.
Jak przechowywać srebrną biżuterię?
Ciemny nalot na srebrze powstaje przez utlenianie pierwiastków znajdujących się w powietrzu. W powietrzu znajdują się różnego typu zanieczyszczenia i związki siarki, które powodują pojawianie się czarnego nalotu na powierzchni srebra. Jest to całkowicie naturalne, dlatego nie ma sposobu na powstrzymanie tego procesu. Można go jedynie ograniczyć poprzez odpowiednie przechowywanie biżuterii.
Biżuteria srebrna powinna być przechowywana w woreczkach strunowych. Tego typu woreczki można szczelnie zamknąć, co pozwala na dobrą ochronę srebra przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. W tym miejscu warto zaznaczyć, że biżuteria srebrna producent nie powinna być mieszana ze złotem lub sztuczną biżuterią. Powinna zawsze być trzymana osobno. Zapakowana w woreczki biżuteria powinna zostać umieszczona w szkatułce, tak, aby nie padały na nią promienie świata.
Jak wyczyścić biżuterię srebrną?
Obecnie w salonach jubilerskich można kupić głównie srebrną biżuterię próby 925. Oznacza to, że dany przedmiot zawiera 92,5% srebra. Resztę składu stanowi miedź. Dodawanie do srebra miedzi wzmacnia jego strukturę (srebro jest miękkie i plastyczne, więc bez domieszki łatwo byłoby je uszkodzić, wygiąć albo złamać).
Biżuteria srebrna Szczecin może być wykończona na różne sposoby, które determinują sposób jej czyszczenia. Zwykłe, połyskujące srebro można czyścić za pomocą roztworu z sody oczyszczonej (lub soli) i wody. Wystarczy rozłożyć w szklanej misce folię aluminiową (błyszczącą częścią na zewnątrz), włożyć do środka biżuterię i wlać do miski gorącą wodę wraz z jedną łyżką sody oczyszczonej/soli. Po kilku minutach należy wyjąć biżuterię i opłukać ją pod strumieniem ciepłej wody. Następnie wytrzeć miękką szmatką.
Innym popularnym sposobem jest wykorzystanie podczas czyszczenia pasty do zębów (nie wolno stosować pasty wybielającej). Pastę nakładamy na szmatkę lub miękką szczoteczkę i czyścimy aż do uzyskania pożądanego efektu. Srebro oksydowane czyści się za pomocą wody z płynem do mycia naczyń (bez kwasu cytrynowego w składzie). Biżuterię należy wypłukać w roztworze, a potem delikatnie wyczyścić szczoteczką z miękkim włosiem. Następnie należy osuszyć biżuterię papierowym ręcznikiem oraz wysuszyć suszarką do włosów.
W przypadku niewielkich zabrudzeń można zakupić specjalne szmatki do czyszczenia srebra. Nie sprawdzają się one jednak w trudno dostępnych miejscach i różnych zagłębieniach w biżuterii. Należy pamiętać, że szmatek do czyszczenia srebra nie wolno prać. Wypranie ich sprawi, że stracą swoje właściwości czyszczące. W przypadku biżuterii ozdobionej kamieniami jest o wiele trudniej. Różne kamienie mogą różnie reagować na roztwory. Kamienie takie jak cyrkonie, brylanty, ametysty czy szafiry nie reagują na roztwory, więc możemy je bezpiecznie do nich włożyć i wyczyścić. Inaczej jest w przypadku bursztynów, korali, malachitów, pereł i turkusów. Te ozdoby są dużo delikatniejsze. W ich przypadku jedyne co można zrobić, to czyścić srebro przy pomocy szmatki.
Produkty do czyszczenia srebra
Srebro można czyścić również za pomocą dedykowanych produktów. Jednak przed ich zakupem warto zapoznać się z pełną instrukcją. Płyny do czyszczenia biżuterii są związkami chemicznymi, które mogą podrażnić skórę, uczulać lub mogą wpłynąć na kamienie, które przyozdabiają srebro.
Nie powinno się kupować produktów do czyszczenia srebra w podejrzanych sklepach. Istnieje możliwość, że są to podróbki, co do których składu nigdy nie można być pewnym. Jeżeli w naszej szkatułce znajduje się stara, srebrna biżuteria, którą trudno jest wyczyścić, najlepiej udać się do jubilera i poprosić o poradę lub pozwolić, aby fachowiec zajął się jej wyczyszczeniem.