Jak stworzyć sklep internetowy od podstaw - aby móc zacząć prowadzić sklep internetowy, warto w…
Od kiedy nowa upadłość? Z postępowania upadłościowego konsumenckiego coraz częściej korzystają osoby, które wpadły w spiralę zadłużenia. Począwszy od nowelizacji prawa upadłościowego z 31 grudnia 2014 r., a skończywszy na 1 stycznia 2016 r., coraz więcej osób decydowało się na ogłoszenie upadłości konsumenckiej. W szczególności zmiany przepisów wprowadzone 24 marca 2020 r. ułatwiły osobom fizycznym złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości. Również w tym roku zmiany w prawie upadłościowym mają uprościć procedury dotyczące osób posiadających status konsumenta.
Rozporządzenie wejdzie w życie 1 lipca 2021 r. Warto więc zrozumieć, na czym polega upadłość konsumencka. Jakie zmiany w stosunku do osób fizycznych zostały wprowadzone w Nowelizacji prawa upadłościowego z 2020 r.? Jakie zmiany regulacyjne wejdą w życie w 2021 roku?
Czym jest upadłość konsumencka?
Upadłość konsumencka to postępowanie sądowe mające na celu umorzenie długów osobom fizycznym, które od co najmniej 3 miesięcy nie są w stanie spłacać swoich długów. Ogłaszając upadłość dłużnik może pozbyć się części lub nawet całości długu. O tym decyduje sąd, który bada zdolność dłużnika do zaspokojenia roszczeń wierzycieli, biorąc pod uwagę zdolność zarobkową upadłego. W przypadkach, gdy osoba ogłaszająca upadłość nie ma możliwości spłaty długów, sąd może umorzyć wszystkie długi.
Trzeba jednak mieć świadomość, że wcześniej – podobnie jak w przypadku upadłości jednoosobowej działalności gospodarczej i upadłości gospodarczej – majątek dłużnika zostaje oddany pod zarząd syndyka. Sporządził listę wierzycieli i zabiegał o zaspokojenie ich żądań ze środków pochodzących ze sprzedaży majątku osobistego. Oznacza to, że syndyk będzie sprzedawał rzeczy takie jak mieszkania, samochody czy sprzęt elektroniczny, które należą do upadłego. Obowiązkiem sądu jest jednak zapewnienie ogłoszonemu upadłemu środków na utrzymanie i zaspokojenie jego potrzeb mieszkaniowych i zawodowych. Postępowanie upadłościowe na rzecz upadłego zabezpieczają kancelarie prawne specjalizujące się w upadłościach konsumenckich.
Nowelizacja prawa upadłościowego marzec 2020 r
Zmiany wprowadzone na mocy nowelizacji Kodeksu upadłościowego z dnia 24 marca 2020 r. mają istotne implikacje dla sytuacji zadłużonych osób fizycznych. Szacuje się, że w ciągu roku od tego momentu liczba zgłoszonych upadłości konsumenckich wzrosła o ponad 60%. Wprowadzone przez ustawodawcę zmiany dotyczą przede wszystkim sytuacji osób, które w przeszłości prowadziły działalność gospodarczą.
Przepisy te w pewnym stopniu zrównują status przedsiębiorców i innych osób fizycznych. Od tego czasu byłemu przedsiębiorcy znacznie łatwiej jest ogłosić upadłość. Jednocześnie nie ma potrzeby ogłaszania upadłości w ciągu 14 dni od niewypłacalności, jak dotychczas. Wystarczy wykreślić firmę z rejestru i już można złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Kolejną ważną zmianą w Regulaminie konsumenckim jest to, że sądy nie badają przyczyn popadnięcia w długi na etapie ogłoszenia upadłości.
W związku z tym bankructwo może ogłosić również osoba, która powoduje problemy finansowe umyślnie lub przez rażące niedbalstwo. Trzeba jednak pamiętać, że przyczyna upadłości jest przedmiotem kolejnego etapu analizy sądu, czyli ustalania harmonogramu spłat. Osoby zadłużone mają dłuższe plany spłaty (do 7 lat) niż osoby zadłużone z powodów takich jak choroba (do 3 lat).
Upadłość konsumencka 2021 – zmiana planu
1 lipca 2021 roku wejdą w życie nowe przepisy regulujące kwestie niewypłacalności konsumentów. Celem tej zmiany jest uproszczenie procedury upadłościowej osób fizycznych poprzez przeniesienie ich do systemu teleinformatycznego. Cyfryzacja jest efektem rozwiązania przewidzianego po uruchomieniu Krajowego Rejestru Dłużników. Celem rozszerzenia zakresu danych ujawnianych w tym rejestrze jest zwiększenie przejrzystości postępowania upadłościowego. Nowelizacja przewiduje przesyłanie wszelkiej korespondencji i dokumentów (w tym wniosków o ogłoszenie upadłości) za pośrednictwem systemu teleinformatycznego sądu. Dokumenty sądowe gromadzone w toku postępowania będą przechowywane w postaci elektronicznej i będą dostępne za pośrednictwem Internetu.
Oprócz kwestii informatyzacji zmiany te obejmują również sposób likwidacji majątku dłużnika. Sprzedaż aktywów będzie przebiegać szybciej dzięki rozszerzeniu w formie wadium, co pozwoli na szybsze uregulowanie należności upadłościowych. Wypracowane rozwiązania przełożą się również na sprawniejsze układy pomiędzy dłużnikami a wierzycielami. Jak widać, planowane zmiany prawa upadłościowego od lipca 2021 r. nie są już tak przełomowe jak w zeszłym roku. W tamtym czasie upadłość jednoosobowej działalności gospodarczej była faktycznie odpowiednikiem upadłości konsumenckiej. Ale oczywiście cyfryzacja procesu upadłościowego uprości i przyspieszy ten proces.
Polecamy także
-
Jak stworzyć sklep internetowy od podstaw
-
Idealny projekt wnętrza - od czego zacząć?
Idealny projekt wnętrza - od czego zacząć? Projektowanie wnętrza i jego wyposażenie nie jest wcale…
-
Pomoc drogowa - jakie prawo jazdy?
Pomoc drogowa - jakie prawo jazdy? Wiele osób chciałoby spróbować swoich sił w pomocy drogowej,…