Ile powinno trwać ozonowanie - ozonowanie pomieszczeń, jest to metoda dezynfekcji, o którą coraz częściej…
Ile bierze lakiernik za pomalowanie zderzaka?
Ile bierze lakiernik za pomalowanie zderzaka? W czasie wypadków i kolizji drogowych najczęściej cierpi zderzak. Czasami to tylko delikatne pęknięcia i zadrapania, innym razem element jest całkowicie do wymiany. Nie obejdzie się wtedy bez dobrego blacharza. Lakierowanie zderzaka to jedna z najczęściej wykonywanych czynności w warsztatach blacharsko-lakierniczych. Zderzak bywa najczęściej ofiarą kolizji, nawet w przypadku parkowania. Zderzaki pełnią też ważną funkcję zabezpieczającą przed parkingowymi zarysowaniami czy skutkami nieprawidłowego cofania.
Przypadków, w których zderzak może ulec uszkodzeniu, jest naprawdę wiele. Na szczęście można radzić sobie z ich skutkami. Wiele osób zastanawia się jednak, ile może kosztować taka naprawa? Ile lakiernik bierze za pomalowanie zderzaka? Czy to w ogóle opłacalne? Może lepiej przeprowadzić naprawę samodzielnie? Odpowiedzi poznasz w tym artykule.
Ile kosztuje lakierowanie zderzaka?
Malowanie zderzaka to najmniejszy z możliwych kosztów, który ponosimy w tej sytuacji. Ceny usługi wynoszą od 500 do 600 złotych. Cena uzależniona jest jednak od kilku podstawowych czynników. Wbrew pozorom wcale nie jest najważniejsza powierzchnia zderzaka. Podstawowym kosztem jest tutaj demontaż i ponowny montaż zderzaka. W niektórych modelach pojazdów lakiernik samochodowy zajmuje się zdejmowaniem zderzaka nawet przez kilka godzin. Co więcej, potrzebuje do tego celu specjalnych narzędzi. Następnie musi precyzyjnie dopasować część, aby pasowała do całego układu. Na drodze porusza się wiele samochodów, których zderzaki zamontowane są krzywo lub widocznie odchodzą od reszty karoserii. To rezultat złego złożenia elementów. Co jeszcze wpływa na cenę lakierowania samochodu? Z pewnością wielkość zderzaka, choć różnice pomiędzy poszczególnymi modelami bywają niewielkie. Przedostatnim elementem może być cena naprawy poszczególnych jego elementów, wyprostowanie, nałożenie szpachli czy usunięcie rdzy. Dopiero ostatnim zadaniem jest malowanie zderzaka, co kończy pracę lakiernika.
Czy lakierowanie zderzaka jest opłacalne?
Malowanie zderzaka w zakładzie blacharsko lakierniczym z całą pewnością jest opłacalne w kilku przypadkach. Po pierwsze wtedy gdy samochód jest unikatem. Po drugie wtedy, gdy nie można znaleźć brakującej części na rynku. Jeśli właścicielowi zależy na tym, aby auto miało tylko oryginalne części, to należy pomalować uszkodzony element i nie poszukiwać zamienników. Zwykle element z rynku wtórnego należy pomalować, choć koszt jest pomniejszony o wartość naprawy (np. usuwanie rdzy czy uszkodzeń mechanicznych). Decydując się na samodzielne wykonanie pewnych prac, można również obniżyć wartość usługi.
Co można zrobić samodzielnie?
Czasami warto wykonać odpowiedni grunt pod malowanie. Podstawową składową na cenę malowania zderzaka są prace przygotowujące, jak i następujące po nim. Część z nich można zatem wykonać samodzielnie. Najważniejszy jest demontaż części. Informacje na ten temat można znaleźć na forach internetowych albo u zaufanego mechanika. Nie brakuje profesjonalnych tutoriali i poradników. Ważne, aby zachować szczególną ostrożność w przypadku elektroniki. W zderzakach jej nie brakuje. Znajdują się tam światła dzienne, przeciwmgielne przednie, a także czujniki parkowania i kamery.
Jak jeszcze obniżyć ceną za malowanie? Można się zająć samodzielną naprawą uszkodzonego zderzaka. Aplikacja odpowiedniej szpachli, a następnie wyszlifowanie jej do gładkiego stanu jest bardzo proste. Dzięki temu lakiernik od razu może przystąpić do swojej pracy. W związku z tym właściciel pojazdu oszczędza podwójnie. Po pierwsze pieniądze, a po drugie czas. Naprawę można wykonać nawet na balkonie. Koszt nie jest wysoki, ponieważ papier ścierny kosztuje zaledwie kilka złotych, a szpachla samochodowa około 30 złotych. Przed podjęciem działań, należ zdjąć ze zderzaka lampy oraz pozostałe elektroniczne elementy.
Co więcej, można nawet podjąć się samodzielnego odmalowania zderzaka. Warto jednak posiadać choćby podstawową wiedzę i umiejętności. Wcześniej należy również przygotować miejsce. Warto pamiętać, że malowanie zderzaków plastikowych znacząco różni się od innych typów. Po pierwsze zacznij od zdjęcia elementu z samochodu. Następnie usuń wszystkie elementy plastikowe (np. listwy), światła, kamery oraz pozostałe rzeczy, które ma w swojej budowie. W dalszej kolejności nałóż szpachlę w miejsca uszkodzenia i dokładnie wyszlifuj. Kolejno należy dokładnie odtłuścić powierzchnię. Dzięki temu można zachować doskonałą jakość farby bez bąbli i plam. Ostatnim zadaniem jest pomalowanie zderzaka. Można użyć klasycznej farby, jak i środka w sprayu. Decydując się na drugą wersję, pamiętaj, aby nie nakładać jej w jednym punkcie ale ruchami podłużnymi, w jedną stronę. W ten sposób należy nałożyć kilka warstw i pozostawić do wyschnięcia.
Lakierowanie wymaga jednak doświadczenia i wolnej przestrzeni. Niewskazane jest nakładanie lakieru na działce czy parkingu. Najlepiej w tym celu sprawdza się garaż albo inna, wolna przestrzeń. Najlepiej jednak zlecić to zadanie profesjonalistom.
Polecamy także
-
Ile powinno trwać ozonowanie
-
Ile kosztuje komoda z drewna?
Ile kosztuje komoda z drewna? Komody to funkcjonalne meble, które zawsze są na topie i…
-
Ile jedzie bus z Niemiec do Polski
Ile jedzie bus z Niemiec do Polski - wybierasz się w podróż z Polski do…
-
Agencja pracy tymczasowej - ile umów można zawrzeć?
Agencja pracy tymczasowej - ile umów można zawrzeć? Pracodawcy coraz chętniej zatrudniają pracowników za pośrednictwem…