Nowoczesne izolowane i szczelne budownictwo potrzebuje czegoś więcej niż naturalna wentylacja. Rekuperacja mechaniczna - co…
Co to znaczy słowo geologia? Badania geologiczne gruntu są wyjątkowo rozpowszechnione, ale nie każdy wie czym właściwie one są. Nie wszyscy zdają sobie również sprawę z tego, czym właściwie jest geologia. Zdecydowana większość z nas spotkała się jednak z takowym pojęciem przynajmniej raz w swoim życiu. Warto więc dowiedzieć się, czym właściwie jest geologia. Dzięki temu będziemy mogli określić, czy interesowałby nas zawód geologa. Dowiemy się także, w jakich okolicznościach przydaje się geologiczne wsparcie.
Podstawowe informacje na temat geologii
Jak już zaznaczono na wstępie, z pojęciem geologii spotkał się niemal każdy z nas. Nie każdy wie, czym jednak geologia jest. Warto wiedzieć, że samo słowo “geologia” pochodzi z greki. Wzięło się ono od dwóch słów: “nauka” oraz “ziemia”. Geologię najprościej można określić jako naukę na temat właściwości, budowy oraz historii Ziemi. Nauka geologiczna bada między innymi procesy zachodzące w jej wnętrzu. Geologia ma niezwykle bogatą historię. Pierwsze próby badań geologicznych podejmowali już starożytni filozofowie i uczeni. Mowa tu między innymi o Arystotelesie oraz o Heraklicie z Efezu. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że geologia to współcześnie nie tylko badania gruntu . Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że istnieje podział geologii. Mowa tu między innymi o paleontologii, a także o biostratygrafii. Geofizykę można zaś śmiało uznać za pokrewną geologii dziedzinę. Trzeba także mieć świadomość podziału geologii na podstawową oraz stosowaną. Geologia stosowana to między innymi geologia złóż oraz rzecz jasna geologia inżynierska. Jeżeli chodzi zaś o geologię podstawową, wyróżnić tutaj możemy geologię historyczną, geologię strukturalną, geologię regionalną czy geologię dynamiczną. Pewne miejsce zajmuje tu także hydrogeologia.
Jakie zasady geologii można wyszczególnić?
Należy mieć świadomość tego, że istnieją pewne zasady geologii. Wyróżnić można przede wszystkim zasadę uniformitarianizmu. W myśl tej zasady, wszelkie procesy fizyczne czy też chemiczne zachodzą zawsze według dokładnie tych samych praw. Nie sposób nie wspomnieć także o zasadzie superpozycji. Tę zasadę należy uznać za jedną z czołowych zasad stratygrafii. Wspomnieć warto także o zasadzie obocznej ciągłości. Jeżeli chodzi o tę zasadę, ona również jest istotna dla stratygrafii. Zasada następstwa gatunkowego lub następstwa organizmów również jest ważna. Dotyczy ona skamieniałości roślin oraz rzecz jasna zwierząt. Wszystkie opisane zasady należy uznać za sztandarowe zasady geologii. Nie oznacza to jednak, że nie istnieją inne zasady tej ważnej nauki. Warto mieć to na uwadze szczególnie wtedy, gdy interesują nas studia geologiczne, a w przyszłości także zawód geologa.
Co jeszcze należałoby wiedzieć?
Dobrze byłoby również mieć świadomość tego, kim jest geolog. Otóż okazuje się, że geologiem może zostać jedynie osoba, która ukończy geologiczne studia wyższe. Jeżeli interesuje nas własna firma geologiczna, na pewno powinniśmy pomyśleć o studiach geologicznych. Jeśli zaś interesuje nas opinia geologiczna, wystarczy zasięgnąć porady specjalisty. Warto zaznaczyć, że opinia geologiczna może okazać się przydatna nawet dla takiej osoby jak rzeczoznawca budowlany. Z pomocy doświadczonych geologów korzysta więc naprawdę bardzo wiele osób. Warto mieć świadomość tego, że dawniej geologów określano mianem geognostyków. Warto zdawać sobie świadomość tego, jakimi dziedzinami zajmuje się geolog. Okazuje się bowiem, że jest ich całkiem sporo. Przede wszystkim, geolog prowadzi prace terenowe. Geologia regionalna również znajduje się w przedmiocie jego zainteresowań zawodowych. Ponadto, wspomnieć należy o geologii technicznej. Nie należy zapominać także o tym, że przedmiotem zainteresowań geologów jest szeroko zakrojona eksploracja zbóż. Wiele osób zastanawia się nad tym, czy warto zostać geologiem. Jak już wspomniano wyżej, z usług geologicznych korzysta bardzo wiele osób. Nie należy jednak zapominać o tym, że praca geologa nie jest dla każdego. Należy mieć przede wszystkim odpowiednie predyspozycje do niej. W przeciwnym bowiem razie nie będziemy pracy geologicznej odpowiednio wykonywać. Jeżeli interesuje nas praca geologa, musimy mieć dobre zdrowie. Niestety, geolodzy bardzo często pracują w terenie. Trzeba być więc sprawnym fizycznie oraz silnym. W przeciwnym bowiem razie możemy mieć naprawdę spore trudności z wykonywaniem naszych codziennych obowiązków służbowych. Wskazane będzie również posiadanie odpowiedniej wiedzy. Jeżeli mamy humanistyczne zdolności i nie radzimy sobie z naukami ścisłymi, być może zawód geologa nie jest dla nas zbyt dobrym pomysłem. Jeśli jednak dobrze radzimy sobie z chemią, fizyką czy biologią, istnieje spore prawdopodobieństwo tego, że poradzimy sobie z zawodem geologa. Nie każdy jednak będzie chciał ten zawód wykonywać. Jeżeli tak jest, należy poszukać innego zawodu. Jeśli jednak potrzebujemy skorzystać z pomocy geologa, warto poczytać opinie o poszczególnych specjalistach. Wówczas istnieje spore prawdopodobieństwo tego, że uda nam się znaleźć specjalistę godnego zaufania.
Polecamy także
-
Rekuperacja mechaniczna - co to jest i jakie posiada zalety?
-
Geologia złożowa - zastosowanie
Geologia złożowa - zastosowanie: znajduje szerokie zastosowanie w sytuacji, gdy planowane jest otwarcie żwirowni lub…
-
Dom kanadyjski to coś wyjątkowego
Dom kanadyjski to coś wyjątkowego - domy z drewna, w tym domy kanadyjskie, w Polsce…
-
Marihuana lecznicza - co leczy?
Marihuana lecznicza - co leczy? Marihuana jest suszem z roślin konopi, który przez wielu traktowany…
-
W co uzbrojona jest straż pożarna?
W co uzbrojona jest straż pożarna? Jest kilka służb mundurowych, które nieodmiennie budzą respekt, a…