Dom kanadyjski to coś wyjątkowego

7 lutego 2019 by Brak komentarzy

Domy z drewna, w tym domy kanadyjskie, w Polsce dopiero niestety zyskują na popularności. Choć ich debiut, mowa o domach kanadyjskich, przebiegł już ponad dwadzieścia lat temu, to nadal Polacy podchodzą do tych budowli sceptycznie. Może jednak już niedługo się to zmieni, ponieważ firmy zajmujące się budowanie, tych domów coraz bardziej kuszą ofertami.

Co jest wyjątkowego w domach kanadyjskich?

W związku z tym, że takich domów nie spotyka się na co dzień, to już sam widok domu kanadyjskiego jest wyjątkowy. Jest to dom wykonany w technologii szkieletowej i w całości wykonany z drewna, choć nie zawsze musi być to widoczne ani z zewnątrz, ani wewnątrz. Jednak zachowując wygląd domu drewnianego, można sprawić, że dom ten jeszcze bardziej wyróżnia się na tle innych. Jeśli ktoś kojarzy domy drewniane w pięknej, zimowej scenerii, to właśnie takie odczucia budzą domy kanadyjskie.

Na początku warto zwrócić uwagę na to, że ponieważ dom kanadyjski jest zbudowany z drewna, to jest to budynek ekologiczny, energooszczędny i budowany w zgodzie z naturą. Budując taki dom, jedynie w minimalnym stopniu zostaje naruszony teren budowy, a więc ziemia nie zostanie zniszczona i jej naturalne właściwości zostaną zachowane. Jeśli ktoś chciałby dbać o środowisko, to wybór takiego budynku na pewno będzie odpowiedni. Już myśląc o samych materiałach potrzebnych do budowy, to do ich wytworzenia nie potrzeba jest aż tak wiele procesów produkcyjnych, a więc dzięki temu do atmosfery trafi znacznie mniejsza ilość gazów cieplarnianych.

Drewno jest dość specyficznym materiałem, które pracuje przez cały czas, nawet gdy zostanie wykorzystane do budowy, dlatego też nikogo nie powinny dziwić różne dźwięki, które będzie wydawać dom. Może to być skrzypienie, stukanie i tak dalej. Nie oznacza to, że w domu kanadyjskim coś się psuje i wymaga naprawy, lecz po prostu, że w drewnie zachodzi pewien naturalny proces, który wcale nie wpłynie negatywnie na jego stan.

W domach kanadyjskich, wbrew z powszechnie panującą opinią, wcale nie ma problemów związanych z temperaturą, a wręcz przeciwnie. Drewno jest materiałem, w którym samodzielnie zachodzi proces samoregulacji wilgotności, co między innymi wpływa na wymianę ciepła. Latem w takich domach kanadyjskich można zaznać przyjemnego chłodu, a drewno pozbywa się zbędnego ciepła, natomiast zimą będzie przytulna, ciepła atmosfera. Mimo że drewno dobrze przewodzi ciepło i domy kanadyjskie mogą się szybko wychładzać, to nie ma problemów z tym, aby je ogrzać i zazwyczaj dzieje się to bardzo szybko. Jeśli ktoś martwi się, że będzie ograniczony pewnymi systemami ogrzewania, to nie jest to żaden powód do zmartwień, ponieważ w takich domach może być zastosowany dowolny system ogrzewania, oczywiście wszystko wiąże się z pewnymi kosztami.

Na domy kanadyjskie wykonane w technologii szkieletowej powinny zdecydować się osoby, którym zależy na jak największej powierzchni. Gdy budowany jest taki dom, to łatwo da się zauważyć różnicę w grubości ścian, między domem drewnianym a domem murowanym. W tym pierwszym, w porównaniu do drugiego, oszczędność powierzchni możliwej na przeznaczenie do użytku wynosi nawet 10%. Jeśli więc ktoś decyduje się na duży metraż, to będzie to ładnych kilka metrów kwadratowych, które będzie można wykorzystać w jakiś ciekawy sposób.

Dom w każdym stylu

Jeśli komuś się wydaje, że dom kanadyjski jest ograniczeniem, na przykład pod względem wystroju, zarówno z zewnątrz, czy wewnątrz, to jest w wielkim błędzie. Można zobaczyć coraz więcej projektów takich domów, które wykonane są na różne sposoby, w tym w stylu klasycznym i w stylu nowoczesnym. Niektóre domy zupełnie nie przypominają tych drewnianych domów kanadyjskich, które niektórzy pamiętają sprzed lat. Technologia poszła naprawdę daleko do przodu, dzięki czemu w połączeniu z drewnem można używać kamienia, stali i innych materiałów, które sprawne i estetyczne oko będzie w stanie świetnie wkomponować. Drewno jest materiałem, które jest otwarte na różne rozwiązania i warto to wykorzystywać.

W Internecie można poznać wiele ciekawych projektów domów, które stają się wyjątkowe wśród wielu zwykłych domów murowanych. Czasem wystarczy naprawdę niewiele zmienić, aby wybudować wyjątkowy domy kanadyjskie szczecin, inny od wszystkich wokół.

Czas spełniać marzenia

Wiele osób marzy o tym, aby mieć swój własny dom i dom kanadyjski, może właśnie być sposobem na to, aby to marzenie spełnić. Choć dobrej jakości dom będzie podobny pod względem ceny do domu murowanego, a czasem nawet droższy, to z biegiem czasu można zauważyć, że taki dom z drewna pozwala zaoszczędzić w różnych miejscach. Jeśli już spełniać marzenia, to warto je jeszcze bardziej urozmaicać. Większość osób buduje tylko jeden dom w życiu i mieszka w nim do końca swych dni, więc niech to będzie dom, w którym każdy kolejny dzień będzie tylko lepszy.