Dom opieki dla starców

16 października 2019 by Brak komentarzy

Obecny szybki styl życia na wielu z nas wymusza wiele ciężkich decyzji. Jedną z nich jest skierowanie naszych rodziców do domu opieki dla starców. Czy jednak słusznie jest się czego obawiać?

Dom opieki- nowoczesne rozwiązanie

 Szybki styl życia, kariery, przeprowadzki sprawią, iż często nie jesteśmy w stanie w dostateczny sposób zaopiekować się naszym starzejącymi się rodzicami. Nie powinniśmy się tym jednak przejmować, ponieważ w wielu krajach rozwiniętych znaleziono odpowiedź na ten trapiący problem. Było nią założenie szeregu domów opieki, w których to seniorzy byli w stanie doczekać kresu swoich dni.

 Przez ostatnie 50 lat rozwiązanie to było szczególnie popularne w Stanach Zjednoczonych. 

 Ze względu na bardzo intensywny tryb życia ludzi młodych, a także dystanse dzielące ich od rodziców postanowiono utworzyć na terenie całego kraju sieć domów opieki. Tego typu rozwiązanie miało być odpowiedzią na potrzeby ówczesnego społeczeństwa. 

 Jak z czasem się okazało, było to doskonałe rozwiązanie dla wielu rodzin rozsianych po całych Stanach Zjednoczonych. Do popularyzacji tego typu rozwiązania przyczynił się również rozwój sieci lotniczych, ułatwiający częste odwiedziny rodziców. 

 Z czasem domy seniora stały się popularne na całym świecie. Rozwiązanie to z entuzjazmem przyjęły szczególnie kraje europy zachodniej, w której do dziś domy dla starców stanowią doskonałe miejsca do opieki nad osobami starczymi.

Obecnie domy opieki w Polsce

 Aktualnie rozwiązanie to ma coraz szersze grono entuzjastów także w Polsce. Jak grzyby po deszczu powstają nowe ośrodki oferujące seniorom najlepszą możliwą opiekę. Dom opieki dla starców https://www.wiejskieklimaty.net/o-nas/polozenie/, jest miejscem w którym możemy być spokojni o losy i zdrowie naszych rodziców.

 Tego typu instytucje powstają niemal w każdym większym mieście w Polsce. Ich dużą popularność można również dostrzec w znanych kurortach czy ośrodkach turystycznych. 

 Skierowanie do domu starców może się odbyć na kilka sposobów. W wypadku gdy osoba była hospitalizowana, to szpital może skierować starszego pacjenta do tego typu ośrodka.

 Innym rozwiązaniem jest korzystanie z usług domu starców na wniosek samego zainteresowanego lub w wypadku zgłoszenia dokonanego przez najbliższych członków rodziny. Przyjęcie w zależności od obłożenia obiektu dokonuje się na podstawie kolejności zgłoszeń, lub w wypadku większych ośrodków następuję ono zaraz po zarejestrowaniu zgłoszenia.

Zakwaterowanie, wyżywienie, personel

dom seniora

 Przeprowadzka do domu starców może być dla seniora dużym przeżyciem. Dlatego tego typu ośrodki starają się sprawić, by cały proces przebiegał w możliwie jak najlepszej atmosferze.

 Na początku osoba oprowadza jest po całym budynku, zaznajamia się z personelem, a także przedstawiony jej zostaje regulamin danego ośrodka. Następnie skierowana ona jest do swojego pokoju, i od tego momentu podlega już opiece personelu znajdującego się w domu starców. 

 Pokoje z reguły wyposażone są w prywatne łazienki, na piętrach znajdują się aneksy kuchenne, a w obiekcie dostępna jest winda. Wyposażenie pokoi ogranicza się do niezbędnych rzeczy i często urządzone są w minimalistycznym stylu. Znajdziemy tutaj wygodne łóżko, szafę na nasze prywatne ubrania, telewizor lub radio a także małą lodówkę do przechowywania jedzenia. Ten ostatni element dość często jest zbędny ponieważ większość domów starców dysponuje doskonale wyposażonymi stołówkami ze zróżnicowanym i zdrowym jedzeniem. 

 Nie oznacza to jednak, że wystrój pokoju nie może być modyfikowany. Na życzenie seniora pokój może zostać wyposażony wedle jego życzeń. Warto jednak nadmienić, iż tego typu rozwiązania będą się z reguły wiązały z dodatkową opłatą początkową.

 Personel pracujący w domach starców, składa się z osób wykwalifikowanych i doświadczonych. Poza umiejętnościami pielęgniarskimi i opiekuńczymi, osoba pracująca w tego typu placówka wykazać się musi dużą cierpliwością, sumiennością a także otwartością na potrzeby i problemy innych osób.

Najbliższa rodzina

 Duża część osób przebywających w domach opieki posiada stały kontakt ze swoimi najbliższymi. Jest to bardzo ważny element, ponieważ pomaga on osobom starszym przyzwyczaić się do nowego miejsca podczas pierwszych dni spędzonych w domu starców. 

 Wiele ośrodków posiada bardzo liberalne przepisy dotyczące odwiedzin najbliższych, a wręcz zachęca resztę rodziny do tego by odbywały się one jak najczęściej. Przy obecnie dobrze rozwiniętej infrastrukturze drogowej jak i lotniczej, często odwiedziny nie powinny stanowić problemu.

 Wpływ bliskich i kontakt z nimi ma kluczowy wpływ na zdrowie seniorów. Dobre relacje z resztą rodziny są w stanie umilić pobyt w domu starców, i będą miłą odskocznią od rutynowych zajęć w domu starców. 

 Jak więc widać domy starców http://wiejskieklimaty.net/dom-opieki-spolecznej-zachodniopomorskie nie muszą się kojarzyć wyłącznie z miejscami w których to „czeka się na śmierć”. Ich popularność z roku na rok będzie większa, poprzez postępujący proces starzenia się społeczeństwa. Być może jest to dobra okazja by przekonać się do tego typu ośrodków, i wyrobić sobie na ich temat pozytywne zdanie.