Co warto wiedzieć o roletach dzień noc?

21 stycznia 2020 by Brak komentarzy

Właściwy system osłon do naszych okien odgrywa ważną rolę w naszym mieszkaniu. Z jednej strony służy do chronienia nas przed wścibskimi spojrzeniami przechodniów oraz nadmiernym nasłonecznieniem pomieszczeń. Z drugiej strony wybrane przez nas rolety powinny stanowić wartościowy dodatek do aranżacji wnętrza mieszkania. To, która z funkcji zasłon jest dla nas najważniejsza, zadecyduje o tym, który rodzaj rolet będzie najlepszym wyborem. Ciekawym pomysłem jest wybór jednego z modeli dzień i noc. Jest to rozwiązanie łączące w sobie cechy poziomych żaluzji oraz typowych rolet materiałowych. Tkanina używana w takim systemie pozwala stworzyć wyjątkowo przytulny klimat pomieszczenia. Do wyboru mamy szeroką paletę barw i bez problemu znajdziemy taki wariant, który będzie pasował do stylu naszego mieszkania. Natomiast możliwość poziomego przemieszczania pasów zasłaniających oraz specjalnej przezroczystej siateczki zapewnia nam pełną kontrolę nad ilością światła dostającego się do pokoju.

Czym kierować się podczas wyboru rolet dzień i noc?

Najpierw musimy ustalić, gdzie planujemy zamontować nowe rolety. Jeśli potrzebujemy zasłonić wnękę, to potrzebne nam będą zasłony o dużych rozmiarach. Tutaj sprawdza się zarówno klasyczne rolety dzień noc, jak i wariant wolnowiszący w kasecie. Z kolei osoby bardziej zainteresowane prostym montażem oraz niedysponujące zbyt dużym budżetem powinny rozważyć zakup mini rolet dzień noc. Pod tym względem to właśnie ona stanowią optymalny wybór. Bardziej stylową alternatywą są modele z drewnopodobna kaseta. Zazwyczaj wykorzystują aluminium lub PCV do zbudowania tej osłony na rolety. W przypadku mieszkań z wywietrznikiem zainstalowanym na naszych oknach należy bliżej przyjrzeć się systemom kasetowym. Przykręcamy je wtedy do specjalnych listew przyszybowych montowanych zaraz pod wywietrznikiem. Alternatywnym wyborem będzie model mini dzień i noc, który również sprawdzi się w takich warunkach z uwagi na bezinwazyjny sposób montażu.

ZOBACZ WIĘCEJ:

Czy mini rolety dzień noc z żyłką to wartościowy zakup?

Jeśli interesują nas rolety dzień noc, ale nie chcemy wybrać bardziej skomplikowanych systemów, najlepiej zdecydować się na żyłkową wersję mini. Są nie tylko najtańszym z tego typu rozwiązań, ale również wyjątkowo proste w montażu. Wynika to przede wszystkim z braku kasety oraz bocznych prowadnic. Bezinwazyjny sposób instalacji pozwala nam uniknąć uszkodzenia naszych okien. Nie musimy płacić fachowcom i możemy zająć się tym na własną rękę. Pozwoli to nam zaoszczędzić sporo pieniędzy. Również ewentualny demontaż rolet przebiegnie bez żadnych problemów. Na oknach nie zostaną resztki taśmy klejącej albo dziury. Jest to szczególnie atrakcyjna cecha dla osób wynajmujących mieszkania albo często zmieniających swoje rolety. Za ich pomocą efektywnie odsłonimy nasze okna, bez nadmiernego ingerowania w ich strukturę. 

W przypadku rolet mini dzień noc najczęściej spotykamy się z żyłkowym prowadzeniem. Jego zadaniem jest zatrzymanie tkaniny przed nadmiernym odsuwaniem się do szyby po otwarciu okien. Pozwala to nam zminimalizować boczny prześwit. Dokładne parametry techniczne rolet różnią się pomiędzy poszczególnymi modelami. Dużo zależy od podejścia producentów. Przed zakupem należy koniecznie zapoznać się z tymi informacjami. Pozwoli to nam wybrać ten model, który najbardziej pasuje do wymiarów naszych okien.

Właściwy sposób pielęgnacji rolety dzień noc?

Podobnie jak inne rodzaje zasłon, te rolety wymagają od nas właściwej pielęgnacji. W przeciwnym razie bardzo szybko może dojść do ich trwałego uszkodzenia, a my będziemy zmuszeni do kupowania nowych rolet. Oczywiście możemy tego uniknąć, jeśli będziemy przestrzegać podstawowych zasad związanych z zachowaniem rolet w czystości. W przypadku modeli dzień noc zadanie to jest odrobinę bardziej skomplikowane, gdyż materiały używane do ich produkcji na ogół nie powinny być prane. Chodzi mianowicie o zminimalizowanie kontaktu z wodą oraz detergentami. Bardzo łatwo mogą doprowadzić do odbarwienia części rolet lub zdeformowania ich kształtu. Wynika to z działania wody, która często powoduje kurczenie się włókien używanych podczas produkcji zasłon. 

Z tego powodu rolety dzień noc czyścimy poprzez odkurzanie. Systematyczne usuwanie nagromadzonego kurzu, pyłków i roztoczy to podstawa. Używamy do tego suchej i miękkiej ściereczki lub miotełki. Można również użyć odkurzacza, przy czym należy wykorzystać właściwą końcówkę ze szczotką. Należy także zmniejszyć jego obroty w maksymalnym stopniu. W miarę możliwości pragniemy zapobiegać zabrudzeniom naszych rolet. Nie zawsze jest to jednak możliwe. W przypadku poważniejszego zanieczyszczenia intensywne szorowanie nie jest dobrym rozwiązaniem. Za łatwo możemy w ten sposób zniszczyć delikatną konstrukcję poszczególnych pasów, znacząco obniżając funkcjonalność rolet. Najlepiej ograniczyć się do użycia mocniejszego środka czystości oraz miękkiej ściereczki lekko nasączonej letnią wodą. Zanim przystąpimy do czyszczenia, warto dokładnie wycisnąć wodę ze ściereczki, aby uniknąć powstawania brzydkich plam.