Jak wybierać monitor?

3 czerwca 2020 by Brak komentarzy

Wiele parametrów decyduje o wyborze idealnego monitora komputerowego. Wśród nich najczęściej wymienia się rodzaj matrycy, rozdzielczość czy proporcje. Swoją rolę odgrywa także budżet, który określił sobie kupujący. Jednak najważniejsze będzie określenie przeznaczenia tego urządzenia, ponieważ ekrany służące do gier lub projektowania graficznego będą różnić się od urządzeń biurowych.

Jak określić budżet?

Najprostsze monitory komputerowe o rozdzielczości Full HD i odświeżaniem w granicach 60-75 Hz kosztują około 600 złotych. Do użytku domowego w zupełności wystarczy ten rodzaj urządzenia. Osoby spędzające czas na grach, szczególnie tych dynamicznych powinny rozglądać się za monitorami https://vobis.pl/monitor-20-cali z matrycą TN bądź VA. Wyróżniają się one szybkim czasem reakcji, kluczowym podczas rozgrywki. Oprócz tego, ważny będzie odpowiedni parametr odświeżania. Im wyższy, tym lepsze wrażenia z gry. Najlepiej, aby miał on parametr na poziomie 240 Hz. Najtańsze monitory tej serii to wydatek niewiele ponad 1000 złotych. Rozdzielczość nie wymaga większej uwagi, choć dobrze, by miała chociaż 1080p.

Korzystający z programów graficznych powinni zaopatrzyć się w sprzęt z matrycą IPS lub VA. Pierwszą cechuje najlepszy kąt widzenia, natomiast drugą wyróżnia najlepsza czerń. Oczywiście, aby projektowanie przebiegało sprawnie, potrzebny jest monitor o rozdzielczości Full HD, QHD lub 4K. Bardzo ważna jest również przekątna ekranu, zapewniająca odpowiedni komfort pracy i lepsze pole widzenia. 

Ciekawą opcją są monitory zakrzywione. Ich główną zaletą jest fakt, że nie jakość obrazu jest identyczna z każdego punktu widzenia. Rozszerzają one także pole widzenia, co zwiększa poczucie przestrzeni. Oferuje, że cały obszar znajduje się w identycznej odległości ludzkiego oka, przez co oglądanie telewizji jest zdrowsze. Jednak ceny monitorów, oferujących doskonałą jakość i wiele dodatkowych funkcji zaczynają się od około 1000-1500 złotych.

Najlepsze rodzaje matryc

Pierwszym parametrem jest matryca. Najczęściej spotykane są urządzenia z matrycą TN. Charakteryzują się one wysokim czasem odświeżania i szybką reakcją za niską cenę. Jednak obraz nie jest najlepszej jakości, co jest szczególnie uciążliwe podczas patrzenia pod kątem.

Matryce IPS lepiej odwzorowują barwy i wykazują lepszy kontrast. Niestety, cierpi przez to czas reakcji. Większa ilość pozytywnych aspektów powoduje, że te urządzenia są droższe od tych z matrycami TN.

Monitory VA są lepsze od pozostałych praktycznie pod każdym względem. Jedynym elementem, w którym nie dominują, jest wolny czas reakcji. Charakteryzują się bardzo dobrym odwzorowaniem czerni i wysokim kontrastem. Ich parametry najlepiej sprawdzają się podczas użytkowania programów graficznych i oglądania filmów.

Jak ważne jest odświeżane obrazu?

Najprościej ujmując, odświeżaniem nazywa się ilość obrazów wyświetlanych w ciągu jednej sekundy. Przykładowo, monitor 75 Hz wyświetla 75 klatek na sekundę. Ten parametr jest decydujący podczas gier, ponieważ ułatwia szybką reakcję gracza. Wyświetlanie na poziomie 50 Hz lub niższym jest niebezpieczne dla zdrowia, ponieważ wywołuje bóle głowy. Współczynnik odświeżania koreluje z czasem reakcji plamki.

Jaką rolę odgrywa rozdzielczość?

Rozdzielczością nazywa się liczbę pikseli na ekranie. Jest ona jednym z najważniejszych czynników, które bierze się pod uwagę podczas kupna monitora https://vobis.pl/monitor-32-cale-4k. Tradycyjnie wynosi ona 1080p, która jest optymalna do codziennego użytku i jest najczęściej spotykana w sprzętach 144 bądź 240 Hz. Urządzenia o rozdzielczości 1440p gwarantują ostrzejszy obraz. Dla grafików i graczy niedoścignionym wzorem jest rozdzielczość 4K. W tym przypadku zwraca się uwagę na kąty widzenia, które zapewniają lepszy komfort pracy. Dzięki niemu łatwiej dostrzec zmiany w obrazie, co ułatwia reakcję obsługującego. Monitory szerokokątne pozwalają na dobrą jakość obrazu bez względu na miejsce obserwacji.

Przekątna ekranu

Rozmiar monitora jest podawany jako długość przekątnej i jest wyrażony w calach. Na rynku istnieje pełne spektrum urządzeń, dlatego w tym przypadku każdy użytkownik znajdzie coś dla siebie. Biurom dedykowane są sprzęty o rozdzielczości 24 cali a 27-calowe wybierają gracze i graficy.

Proporcje ekranu

Najpopularniejszy ekran przyjmuje proporcje 16:0. Jednak istnieje wiele innych rozwiązań. Monitory 21:9 wykazują szersze pole widzenia, co wykorzystają montażyści filmów lub gracze.

Jak widać, istnieje wiele czynników, które determinują zakup monitora. Potrzebne parametry będą zależeć od jego przeznaczenia. Przed zakupem warto zapoznać się, jakie złącza posiada urządzenie. Dzięki nim będzie można podłączyć do niego niezbędne podzespoły. Ciekawymi opcjami są złącza USB, które pozwalają na podpięcie zewnętrznych nośników lub innej infrastruktury bezpośrednio do monitora. Potrzebuję sprzętu do prostych prac domowych, które będą się ograniczać do przeglądania witryn internetowych, nie opłaca się podejmować dużej inwestycji. Gdy wykonuje się specjalistyczną pracę, wymagającą zdolności manualnych, ważny będzie dobry kąt widzenia i rozdzielczość, co generuje dodatkowe koszty.