Jakie płytki ceramiczne wybrać do mieszkania? Kiedy urządzamy nasze mieszkanie, musimy wziąć pod uwagę mnóstwo…
Jakie zasilanie do pompy ciepła?
Jakie zasilanie do pompy ciepła? Termin pompy ciepła odnosi się do grupy technologii, które obejmują urządzenia takie jak ogrzewanie, wentylacja i klimatyzacja. Dostarczają one energię cieplną, która jest przenoszona ze źródła ciepła do miejsca docelowego zwanego radiatorem, skutecznie “pompując” ciepło z jednego miejsca do drugiego. Pompy ciepła przemieszczają energię cieplną w kierunku przeciwnym do spontanicznego przepływu ciepła, pobierając ciepło z zimnego pomieszczenia i przekazując je do cieplejszego pomieszczenia.
Ich podstawową funkcją jest ogrzewanie pomieszczeń za pomocą grzejników, ogrzewania podłogowego lub konwektorów ciepłego powietrza, ale mogą być również wykorzystywane do ogrzewania wody do użytku w domu lub firmie. Większość pomp ciepła ma fantastyczne możliwości kontroli klimatu i może być wykorzystywana do chłodzenia pomieszczeń poprzez proste odwrócenie procesu ogrzewania pomieszczeń. Pod wieloma względami, pompa ciepła jest funkcjonalnie taka sama jak tradycyjny klimatyzator. Jest to w zasadzie klimatyzator, który może się odwrócić.
Jak działa pompa ciepła?
Powietrzna pompa ciepła wydobywa ciepło z powietrza na zewnątrz nieruchomości w taki sam sposób, jak lodówka wydobywa ciepło z jej wnętrza. Geotermalna pompa ciepła działa podobnie, ale działa poprzez pobieranie ciepła resztkowego z ziemi lub zbiornika wodnego na zewnątrz nieruchomości i przekazuje go do wewnątrz. Chociaż pompy ciepła źródła powietrza stają się mniej wydajne im zimniej jest na zewnątrz to mogą one pracować przy niskich temperaturach. Mają one fantastyczne oceny efektywności energetycznej i chociaż mają pewien wpływ na środowisko (ponieważ wymagają energii elektrycznej do pracy), nie spalają paliw bezpośrednio, więc w większości przypadków są fantastycznym sposobem na zmniejszenie śladu węglowego. Mówiąc najprościej, pompa ciepła to urządzenie, które przenosi energię cieplną z jednego punktu do drugiego. Powszechnym tego przykładem mogą być nasze lodówki, gdzie parowanie i chłodzenie cieczy jest wykorzystywane do obniżenia temperatury w komorze przechowywania. Obecnie technologia ta może być również wykorzystywana do pozyskiwania potencjalnej energii cieplnej z powietrza zewnętrznego lub nawet z ziemi i przekazywania jej bezpośrednio do domu, gdzie jest ona sprężana, a ciepło jest przekazywane przez serię wężownic. Brzmi to jak magia, ale nauka stojąca za tym jest stosunkowo prosta. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła staje się coraz popularniejsza, a wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła cena utrzymuje się na stałym poziomie.
Ekologiczne pompy ciepła
Chociaż zużywają bardzo mało energii elektrycznej, pompy ciepła są uważane za wysoce wydajne i czyste, ponieważ nie polegają na spalaniu paliwa w celu wytworzenia ciepła. Pracują one dobrze w klimacie umiarkowanym, takim jak Wielka Brytania, i mogą nawet dostarczać ciepło w temperaturach tak niskich jak -20 stopni Celsjusza w zimie. Istnieją dwa główne typy pomp ciepła, w zależności od rodzaju medium, z którego pobierają ciepło, powietrze lub grunt/woda, i są one obecnie regularnie montowane w nowoczesnych budynkach. Instalacja pomp ciepła to zdecydowanie zadanie dla fachowców. Ciepło ma przydatną właściwość, jeśli chodzi o utrzymywanie ciepła w naszych domach i biurach – w naturalny sposób przemieszcza się z wysokiej temperatury do niskiej. Pompa ciepła odwraca ten proces, wykorzystując prostą zasadę: zasysa powietrze z zewnątrz, ogrzewa je, a następnie kieruje do domu. Na zewnątrz powietrznej pompy ciepła znajduje się system wężownic z czynnikiem chłodniczym, przez które powietrze z zewnątrz jest zasysane przez wirnik lub wentylator. Ciecz w wężownicach z czynnikiem chłodniczym pochłania całe ciepło, a po ogrzaniu zaczyna parować. Gaz ten przechodzi następnie przez sprężarkę, która drastycznie podnosi jego temperaturę. Następnie wężownica przemieszcza się wewnątrz budynku do kilku wewnętrznych wężownic, gdzie uwalniane jest ciepło. W międzyczasie czynnik chłodniczy przepływa z powrotem na zewnątrz, gdzie absorbuje więcej ciepła i proces zaczyna się od nowa. Wytworzone ciepło użytkowe jest pompowane do kanałów powietrznych i może być transportowane do różnych miejsc w budynku lub wykorzystywane do ogrzewania wody, która jest doprowadzana do grzejników.
Gruntowe pompy ciepła
Gruntowe pompy ciepła działają nieco inaczej i czerpią swoje źródło ciepła z ziemi lub z akwenu wodnego. Systemy te wykorzystują albo zamknięty obieg dla gruntu, albo otwarty obieg dla wody. Zamknięta pętla wykorzystuje ciągłe dostarczanie czynnika chłodniczego, aby osiągnąć ten sam efekt, co powietrzna pompa ciepła, podczas gdy otwarta pętla wykorzystuje wodę ze studni lub jeziora do wykonania tej samej pracy. W przypadku większych instalacji można zdecydować się na absorpcyjną pompę ciepła, która działa w taki sam sposób jak powietrzna pompa ciepła, ale wykorzystuje amoniak zamiast czynnika chłodniczego. Są one częściej spotykane w instalacjach przemysłowych, ale ostatnie postępy sprawiły, że są one wykorzystywane również w dużych budynkach komercyjnych i mieszkalnych. Innym głównym elementem każdej pompy ciepła jest orurowanie, które przenosi ciepło z głównego źródła do pomieszczeń w domu. Przewody są często problemem, jeśli chodzi o modernizację domu, jak to jest inwazyjne i drogie w instalacji. Z tego powodu niektóre domy decydują się na pompy ciepła typu mini-split, które są mniej problematyczne w instalacji pompy ciepła.
Polecamy także
-
Jakie płytki ceramiczne wybrać do mieszkania?
-
Tapety - jakie wybrać do mieszkania?
Tapety - jakie wybrać do mieszkania? Jeśli mamy w planach długi wyjazd na wakacje, a…
-
Modne pufy do salonu
Funkcjonalność pomieszczeń w domu czy mieszkaniu jest priorytetem podczas urządzania wnętrz. Kolejnym ważnym czynnikiem jest…
-
Jakie radio 2 din z androidem?
Jakie radio 2 din z androidem? Multimedialne radio 2 DIN z androidem odznacza się przede…
-
Jak należy przygotować plik do sitodruku
Jak należy przygotować plik do sitodruku - kiedy masz w planach zadrukowanie dużej powierzchni, lub…