Krematorium dla zwierząt i wszystko, co powinieneś wiedzieć na jego temat

3 czerwca 2020 by Brak komentarzy

Każdy z nas posiada lub w przyszłości chce posiadać jakieś zwierzątko domowe. Dla jednych będzie to pies – inni z kolei będą preferowali kota, chomika czy też jaszczurkę. Niezależnie od tego, na które z nich padnie wybór, w końcu – chcąc nie chcąc, najczęściej po wielu latach nieustannej przyjaźni – przyjdzie moment, w którym owe zwierzątko będziemy musieli pożegnać. Nie ma znaczenia to, co będzie bezpośrednią przyczyną jego śmierci, zawsze będziemy chcieli pożegnać je w sposób godny i nagradzający je za lata stania przy naszym boku. W tym wszystkim jest nam w stanie pomóc krematorium dla zwierząt – miejsce, o którego istnieniu nie każdy z nas wiedział (jest zresztą czymś stosunkowo nowym), a które coraz częściej staje się ostatnim przystankiem w istnieniu każdego zwierzątka domowego (i nie tylko), którego darzymy ogromną sympatią. W tym artykule postaramy się opisać wszystko, co byłoby z nim związane.

Krematorium dla zwierząt – czym się zajmuje i jak je znaleźć?

Jak sama nazwa tego miejsca sugeruje, usługa, jaką świadczy krematorium dla zwierząt https://animaleden.pl/o-nas/ jest analogiczna do tej świadczonej w stosunku do ludzi – z tym, że jest ona związana wyłącznie ze zwierzętami. Ich ciała już po śmierci są umiejscowione w wielkim piecu i, w zależności od typu usługi, na jaki się zdecydowaliśmy, albo poddane kremacji zbiorowej, albo też indywidualnej. W przypadku tej pierwszej, niemożliwe będzie uzyskanie prochów naszego pupila (na przykład w dekoracyjnej urnie, która pozwoli nam zachować cząstkę jego w naszym domu czy mieszkaniu). Kremacja indywidualna, choć jest droższa, daje nam taką możliwość.

Długość trwania całego procesu zależy przede wszystkim od wielkości zwierzęcia – może trwać od 1,5h do nawet 4 godzin, a po jej zakończeniu konieczne jest poczekanie na ostygnięcie pieca. Dopiero potem prochy są wyjmowane z pieca (w przypadku kremacji przeprowadzanej indywidualnie) i przekazywane rodzinie w specjalnych pojemnikach medycznych. Proces kończy się też wręczeniem potwierdzenia wykonania kremacji indywidualnej – wszystko więc odbywa się nie tylko zgodnie z prawem, ale też w pewny sposób.

Znalezienie krematorium dla zwierząt, mimo stosunkowo stałego wzrostu popularności tego typu miejsc, wciąż nie należy do najłatwiejszych – mimo wszystko jednak jeśli chcemy, możemy to zrobić. Warto sięgnąć w tym celu do Internetu, gdzie tego typu miejsca najczęściej i najchętniej się ogłaszają. Warto też podpytać znajomych – mimo, że nie jest to temat, który zazwyczaj chętnie poruszamy, czasem warto na jego temat porozmawiać. Zwłaszcza, że pozwoli nam to lepiej przyjąć śmierć ukochanego zwierzaka.

W procesie kremacji nasze zwierzę nie musi być osamotnione – mimo, że sam w sobie (jak już powiedzieliśmy) może trwać stosunkowo długo, nic nie stoi na przeszkodzie w tym, by udać się na jego miejsce i po prostu wziąć udział chociażby w części całego procesu.

Krematorium dla zwierząt – ile będą nas kosztowały jego usługi?

Rozważając skorzystanie z usług świadczonych przez krematorium dla zwierząt https://animaleden.pl/uslugi/ z pewnością w pewnym momencie nasunie się nam jedno pytanie – ile tak właściwie będą one kosztowały? Wpływ na cenę tego typu usługi ma co najmniej kilka czynników, spośród których wyróżnić możemy:

  • wagę i gabaryty zwierzęcia – oczywistym jest, że kremacja większego zwierzęcia (jak chociażby koń, czy nawet duży pies) będzie kosztowała znacznie więcej, niż ta przeprowadzana na niewielkim zwierzaku;
  • konkretnego usługodawcę – to konkretne krematorium tak właściwie ustala cenę i choć konkurencja na tym rynku wciąż jest stosunkowo niewielka, staje się coraz większa; nawet jeśli cena nie gra tu pierwszych skrzypiec, zawsze lepiej jest mieć więcej w kieszeni – dzięki temu można na przykład zainwestować w lepszą urnę na prochy naszego ukochanego pupila;
  • usługi dodatkowe – decydując się na kremację możemy też skorzystać z usług dodatkowych – krematoria oferują między innymi oprawianie certyfikatów, wydawanie ich kopii albo też umieszczanie prochów zwierzęcia w urnie (zamiast w standardowym pojemniku medycznym, w którym są najczęściej oddawane) – również tej wybranej i dostarczonej przez nas samych;
  • rodzaj kremacji, na który się zdecydujemy – kremacja może zostać przeprowadzana indywidualnie, ale też grupowo, przy czym tylko w tym pierwszym przypadku mamy możliwość otrzymania prochów naszego zwierzęcia; w obu sytuacjach jednak możemy liczyć na certyfikat potwierdzający realizację całego procesu oraz prawidłowość jego wykonania.

Podsumowanie

Jeżeli nasze zwierzątko, które niestety opuściło już nasz świat, było dla nas niezwykle ważne i chcemy pożegnać je w sposób, na jaki naprawdę zasłużyło, bardzo dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług świadczonych przez krematorium dla zwierząt i choć nie są one jeszcze tak powszechne i łatwe do odnalezienia, z pewnością wykonują wszystko w zgodzie z oczekiwaniami stawianymi wobec takiego miejsca. Możemy być pewni, że stawiając na nie naszym zwierzęciem zaopiekuje się w sposób właściwy i pełen szacunku. Takiego, jaki przez całe swoje życie owe zwierzątko okazywało właśnie nam.