Pomoc prawna przy ubieganiu się o odszkodowanie

18 stycznia 2019 by Brak komentarzy

Każdy, kto miał wypadek lub doznał urazu, wie, jak bardzo może być to traumatyczne przeżycie. Niezależnie od rodzaju obrażeń, które dotknęły Cię lub bliską Ci osobę, masz prawo do podjęcia odpowiednich kroków prawnych przeciwko dowolnej osobie, firmie lub instytucji, która jest prawnie winna za to, co się stało http://www.klimkowski-kancelaria.pl/11/postepowanie-egzekucyjne. Możesz wytoczyć proces osobom prywatnym, sklepom, producentom, firmom ubezpieczeniowym, dużym korporacjom i agencjom rządowym.

Dlaczego warto wybrać prawnika?

Jeśli doznałeś urazu z powodu czyjejś niedbałości, skorzystaj z pomocy profesjonalnego prawnika. Powinien specjalizować się w walce odszkodowania. Oceni fachowo Twoją sprawę, aby upewnić się, że Twoje prawa są w pełni respektowane i chronione. Może też wyjaśnić, czego możesz się spodziewać na każdym etapie sprawy. Podejmie tez stosowne działania w Twoim imieniu – prześledzi zebrane już dokumenty, przesłucha świadków, zbierze brakujące dokumenty, przeglądnie dowody. Ponadto skonsultuje się z ekspertami, zaplanuje właściwą strategię prawną. Może też podjąć negocjacje z ubezpieczycielami i stroną przeciwną. W ten sposób umocni Twoją pozycję i pomoże wywalczyć odszkodowanie.

Znajomość przepisów prawnych

Należy wybrać odpowiednie przepisy, biorąc pod uwagę Twoją indywidualną sytuację. Jeśli nie studiowałeś prawa lub nie specjalizujesz się w zakresie urazów, prawdopodobnie nie znasz wszystkich przysługujących Ci praw. Innymi słowy, prawdopodobnie nie wiesz, do czego jesteś uprawniony. Dlatego ubezpieczyciel może mieć nad Tobą przewagę.

Prawnik pomoże Ci zinterpretować i zastosować właściwe przepisy w konkretnej sytuacji. Dlatego warto wybrać adwokata, specjalizującego się w tej dziedzinie prawa i mającego spore doświadczenie w reprezentowaniu w sądzie pokrzywdzonych osób.

Kiedy powinniśmy wynająć prawnika?

Istnieje kilka okoliczności, w których warto rozważyć wynajęcie prawnika.

  • Jeśli skontaktuje się z nami adwokat drugiej strony w celu zaoferowania nam ugody.
  • Jeśli mamy do czynienia z firmą ubezpieczeniową. Prawnik pomoże nam w negocjacjach.
  • Jeśli doznaliśmy obrażeń, które mogą wymagać zabiegu chirurgicznego lub powodują długotrwałe albo trwałe uszkodzenie ciała. Na przykład doznaliśmy urazu mózgu lub głowy.
  • Jeśli Twój uraz spowodował długą absencję w pracy lub szkole.
  • Jeśli nie możesz chodzić, ubierać się, normalnie żyć i wykonywać innych czynności osobistych.

Jak widać, odpowiedzialność odszkodowawcza jest dość złożona. Powinniśmy wybrać prawnika, który jest doświadczony i ma bogatą wiedzę fachową. Najlepiej wybrać adwokata, specjalizującego się w odszkodowaniach. Wielu adwokatów udziela bezpłatnych wstępnych konsultacji. Niektórzy nawet nie pobierają opłat, dopóki nie wygrają.

Dlaczego powinniśmy wybrać doświadczonego adwokata?

Przede wszystkim wybierzmy prawnika, mającego doświadczenie w rozpatrywaniu roszczeń. Wtedy powie nam, czy warto podejmować kroki prawne. Jeśli jest mało prawdopodobne, że wygrasz, możesz uniknąć czasu i kosztów związanych z przygotowaniem do rozprawy sądowej.

Jeśli doznałeś urazu i uważasz, że ktoś jest za to odpowiedzialny, skorzystaj z pomocy dobrego prawnika. Chociaż prawdopodobnie będzie to ostatnia rzecz, o której pomyślisz po wypadku, najlepiej od razu podejmij odpowiednie kroki. Na przykład przygotuj szczegółowe zapiski z incydentu http://www.klimkowski-kancelaria.pl/10/prawo-upadlosciowe-i-restrukturyzacyjne. Zdjęcia obrażeń również mogą zwiększyć szanse na wygraną. Te notatki mogą być również pomocne przy omawianiu z prawnikiem Twoich prawnych możliwości. Nawet jeśli zatrudniłeś doświadczonego adwokata dobrze, aby wiedział o sprawie jak najwięcej.

Sprawa o odszkodowanie

W przypadku obrażeń ze sporami prawnymi mamy do czynienia wtedy, gdy jedna osoba zostanie poszkodowana, a inna osoba będzie za to odpowiedzialna. Sprawa z tytułu uszczerbku na zdrowiu może zostać sformalizowana w drodze sądowego postępowania cywilnego. Czasami spory mogą zostać rozstrzygnięte w drodze nieformalnego rozstrzygnięcia jeszcze przed wniesieniem pozwu

Formalny pozew – w przeciwieństwie do spraw karnych, formalna sprawa o uszkodzenie ciała rozpoczyna się zwykle, gdy osoba prywatna, czyli powód, składa skargę przeciwko innej osobie, firmie, korporacji lub agencji rządowej. Twierdzi, że w wyniku niedbałości lub nieodpowiedzialnych działań, została poszkodowana.

W rzeczywistości większość sporów dotyczących odszkodowania rozwiązuje się na drodze polubownej. Rozstrzygnięcie ma zwykle formę negocjacji. Po nich następuje pisemna ugoda, w której obie strony rezygnują z dalszych działań, np. procesu sądowego. Zamiast tego, osoba poszkodowana otrzymuje odpowiednią kwotę pieniędzy.

Podczas pierwszego spotkania prawnik będzie chciał się dowiedzieć, co się dokładnie stało. Zbierze od  Ciebie różnego rodzaju informacje. Długość pierwszej konsultacji będzie uzależniona od okoliczności, które doprowadziły do urazu. W prostych przypadkach, takich jak wypadki samochodowe, pierwsze spotkanie prawdopodobnie nie potrwa długo, szczególnie gdy się do niego odpowiednio przygotujesz. W bardziej złożonych przypadkach, takich jak błąd w sztuce lekarskiej lub urazów spowodowanych przez wadliwe produkty, wstępna rozmowa zajmie więcej czasu.