Czym zajmuje się lekarz dermatolog? Chyba każdy marzy o tym, by jego skóra była miękka…
Czym zajmuje się podologia? Piękne stopy to wizytówka nie tylko kobiet, ale również mężczyzn. Każdy przecież dba o swój dobry i estetyczny wizerunek, a stopy są jego nieodzowną częścią. Niestety większość osób przypomina sobie o ich istnieniu dopiero latem, gdy pogoda zmusza nas do odsłaniania dolnych części nóg. Wtedy też zakładamy sandały, klapki czy japonki oraz udajemy się na otwarte baseny i plażę.
Błędnym jest jednak myślenie, że dbałość o wygląd stóp ma podłoże czysto estetyczne. Prawidłowa pielęgnacja chroni nas przed różnego rodzajami chorobami. Przecież to właśnie stopy dźwigają cały ciężar ciała, niosąc nas przez całe życie. To jeden z najważniejszych powodów, dla których powinniśmy o nie szczególnie dbać. Oprócz samodzielnych działań można również udać się do specjalisty, czyli podologa.
Czym jest podologia?
Podologia to dziedzina, która zajmuje się chorobami stóp. Zatem podolog to specjalista , który zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób w ich obrębie. Błędnym jest jednak przekonanie, że podolog ma wykształcenie medyczne. Oczywiście może mieć, ale nie jest to warunkiem koniecznym. Ten zawód związany jest bardziej z kosmetologią. Zdarza się jednak, że podolog konsultuje przypadki pacjentów z lekarzami różnych specjalizacji: chirurgami, dermatologami albo diabetologami. Do podologa powinny się udać osoby, które cierpią na jedno z wymienionych schorzeń lub dolegliwości: odciski, haluksy, grzybica stóp, wrastające paznokcie. Specjalista przeprowadza wywiad z pacjentem, przekazuje podstawowe zasady pielęgnacji stóp, a także podejmuje odpowiednie środki lecznicze.
Czym się zajmuje podolog?
Podolog przeciwdziała powstawaniu niektórych chorób stóp lub leczy już istniejące, zgodnie z zasadami, którymi kieruje się podologia. W zakresie obowiązków specjalisty znajduje się zatem leczenie stopy cukrzycowej (następstwo cukrzycy, której symptomem jest nieprawidłowe ukrwienie stopy, ograniczona wrażliwość bólowa, słabsze gojenie ran), wrastających paznokci (objawiających się wrastaniem wewnętrznej krawędzi paznokcia w skórę), grzybicy stóp (na stopach pojawiają się pęcherze, czerwone plamy, które swędzą). W obrębie podologii znajduje się także wykonywanie masażu stóp, dobór odpowiedniej ortezy, zakładanie opatrunków czy obcinanie paznokci. Podologia udziela także informacji na temat właściwej pielęgnacji stóp oraz profilaktyki chorób. Dzięki czemu działa kompleksowo na przyczyny, jak i objawy chorób. Inną grupę pacjentów podologicznych stanowią ci, którzy skarżą się na pękające lub suche pięty. To niestety powszechna dolegliwość, ponieważ skóra znajdująca się na piętach jest grubsza niż na pozostałych obszarach ciała, przez co ma większą tendencję do wysuszania i rogowacenia. To z kolei powoduje pękanie i wysuszanie skóry. Pacjenci zgłaszają się także z problemem brodawek (żółte lub zielonkawe plamy na skórze, spowodowane przez wirusa HPV). Ich usunięcie jest zabiegiem koniecznym, ponieważ w przeciwnym razie mogą zainfekować zdrowy obszar skóry. Podologia posiada również skuteczne metody leczenia odcisków (zrogowaciałe zmiany pojawiające się na stopach). Powstają na skutek długotrwałego lub intensywnego ucisku, zwykle przez noszenie źle dobranego obuwia. Niewątpliwie każdy choć raz spotkał się z tym problemem w swoim życiu i zdaje sobie sprawę, jaki sprawia to dyskomfort. W niektórych przypadkach uniemożliwia nawet chodzenie. Ponadto niektóre osoby mają tendencję do ich powstawania. We wszystkich tych sytuacjach warto skonsultować się z podologiem.
Jak wygląda badanie podologiczne?
W podologii istnieją konkretne kryteria określające przebieg badania. Pierwszym etapem badania jest wywiad z pacjentem, podczas którego specjalista zbiera informacje o zdrowiu pacjenta, przebytych kontuzjach. W niektórych przypadkach sam tylko wywiad może posłużyć do postawienia trafnej diagnozy. Jeśli nie, wykonywane jest badanie podobaroskopem. W czasie jego trwania pacjent, po zdjęciu butów, staje na specjalnej macie, która analizuje obraz stóp i przesyła go do komputera. Statyczna część badania pozwala ocenić obraz rozmieszczenia ciężaru ciała na każdą ze stóp oraz wskazuje, gdzie umieszczony jest środek ciężkości. Natomiast dynamiczny etap pokazuje między innymi wzór chodu pacjenta, a także, czy kroki rozkładane są równomiernie. Ostatnim badaniem uzupełniającym jest badanie manualne. Specjalista sprawdza ustawienie miednicy oraz ruchomość stawów, które przekładają się na sprawność stóp. To również pomocne w diagnozowaniu zaburzeń w układzie mięśniowym (przykurczy lub zaników mięśniowych). Tego rodzaju badanie jest bardzo ważne dla dalszego leczenia, pozwala między innymi ocenić czy pacjent potrzebuje specjalistycznych wkładek do butów, które mają działanie korekcyjne.
Okazuje się, że dzięki podologii piękne i zadbane stopy nie muszą pozostawać w kręgu marzeń, ale mogą stać się zupełnie realnym zjawiskiem i cieszyć nie tylko oko. Oprócz wrażeń estetycznych, przede wszystkim zapewnić zdrowy i prawidłowy chód, który przekłada się na jakość codziennego życia. Warto korzystać z wiedzy i doświadczenia podologów, którzy działają nie tylko leczniczo, ale także profilaktycznie, ucząc zasad pielęgnacji stóp.
Polecamy także
-
Czym zajmuje się lekarz dermatolog?
-
Dlaczego warto zdecydować się na garnitury na miarę?
Dlaczego warto zdecydować się na garnitury na miarę? Istnieje powiedzenie, że każdy mężczyzna dobrze wygląda…
-
Czym jest serwer?
Czym jest serwer? Aby firma lub przedsiębiorstwo mogło zasłynąć w internecie, niezbędne okaże się posiadanie…
-
Kiedy przydaje się szkło hartowane na telefon i jak je wybrać?
Kiedy przydaje się szkło hartowane na telefon i jak je wybrać? Każdego z nas cieszy…
-
Ponadczasowe sukienki na wesele
Ponadczasowe sukienki na wesele - klimat weselny wymaga odświętnego wyglądu zarówno od pary młodej, jak…