Ubezpieczenia na lato

9 lipca 2020 by Brak komentarzy

Zbliża się sezon wakacyjny, wyjazdy na wczasy, wycieczki i weekendy poza domem. W tym czasie zostawiamy nasz dom bez nadzoru. Warto ubezpieczyć nasze mieszkanie czy dom przed wyjazdem, aby po powrocie nie spotkała nas niemiła niespodzianka w postaci szkód materialnych, utraty dobytku czy po prostu dewastacji.

Ubezpieczenie od zalania

Zostawiając nasze mieszkanie na czas wyjazdu urlopowego nie jesteśmy w stanie przewidzieć, co może się stać podczas naszej nieobecności. Najczęstszym powodem szkód w mieszkaniach są zalania, powstałe wskutek pęknięcia rur wodnych czy kanalizacyjnych. Wówczas przeważnie zalane są łazienka czy kuchnia (w najlepszym wypadku) a nierzadko całe mieszkanie. Częstą przyczyną zalań są też nieostrożni sąsiedzi, którzy zapomnieli zakręcić wodę w wannie albo zupełnie niechcący pękł u nich wąż z pralki, wtedy sufit w naszym mieszkaniu jest zniszczony, w najgorszym wypadku zniszczenia dotykają też ścian i mebli. W takich przypadkach losowych warto posiadać ubezpieczenie domu lub mieszkania, które pomoże nam szybko naprawić szkody, bez ponoszenia kosztów remontu. Oczywiście jeżeli sprawcą naszej szkody będzie sąsiad, to możemy od niego dochodzić rekompensaty, jednak musi on przyznać się do spowodowania szkody przez własne zaniedbanie. Może to spowodować, że sprawa będzie się ciągnąć długo i będziemy musieli pokryć szkodę sami do czasu uzyskania zapłaty od firmy ubezpieczeniowej sąsiada. Jeżeli natomiast posiadamy własne ubezpieczenie domu lub mieszkania, to kwestia wypłaty odszkodowania może potrwać zaledwie kilka dni, a wtedy możemy spokojnie czekać na rozwój postępowania w wyremontowanym mieszkaniu. Może także się zdarzyć, że podczas naszej nieobecności to w naszym mieszkaniu wydarzy się awaria, wówczas posiadając ubezpieczenie domu lub mieszkania, nie musimy ponosić kosztów rekompensaty wszystkim poszkodowanym sąsiadom a także kosztów naprawy naszego własnego mieszkania. Takie ubezpieczenie chroni zarówno nasze mieszkanie jak i naszą odpowiedzialność za szkody wyrządzone innym. Koszt ubezpieczenia mieszkania jest na tyle niski, że warto raz do roku wydać kilkaset złotych, by móc spokojnie wyjechać na urlop i spać spokojnie bez niepotrzebnego stresu o to, co się wydarzy w czasie naszej nieobecności. 

 

Zobacz również:

 

Ubezpieczenie od kradzieży

Jeszcze bardziej nieprzyjemną sytuacją jest powrót do domu lub mieszkania, które zostało okradzione. Często zdarza się, że już podczas pobytu na wczasach dostajemy informację o włamaniu do naszego domu. Wtedy oprócz zmarnowanego urlopu, mamy o wiele większe szkody niż po zalaniu. Zniszczone drzwi i zamki, kradzież najdroższych w mieszkaniu przedmiotów, kosztowności i gotówki, a do tego dewastacja całego mieszkania. Posiadając ubezpieczeniu domu lub mieszkania od kradzieży z włamaniem i rabunku, dostaniemy odszkodowanie pokrywające nasze straty, po szczegółowej wycenie zniszczeń i strat. Wystarczy po zgłoszeniu kradzieży na Policji poinformować zakład ubezpieczeniowy o zaistniałej sytuacji, a wciągu kilku dni rzeczoznawca wyceni nasze szkody i skieruje sprawę do wypłaty odszkodowania. Kradzieże szczególnie dotyczą domów, które pozostają puste podczas wyjazdów wakacyjnych, złodzieje w łatwy sposób mogą zaobserwować, że w domu nikt nie przebywa, nie wchodzi i nie wychodzi z domu i mają dużo czasu na kradzież, zwłaszcza kiedy nie posiadamy monitoringu czy alarmu połączonego z firmą ochroniarską. Ubezpieczenie domu jest najlepszą formą zabezpieczenia naszego majątku przed skutkami kradzieży, szczególnie kiedy wszyscy domownicy jednocześnie wyjeżdżają na urlop. Wiadomo, że żadne ubezpieczenie nie zrekompensuje naszych straconych nerwów czy tak zwanych strat psychicznych, jednak pozwoli zwrócić wszystkie straty finansowe. 

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej

Zawierając ubezpieczenie domu lub mieszkania warto zakupić sobie także ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Jest to niedrogie cenowo dodatkowe ubezpieczenie, które chroni nas w różnych nietypowych sytuacjach, w których to my lub nasi domownicy jesteśmy sprawcą szkody osobie trzeciej. Szczególnie dotyczy to naszych pociech, które mogą na przykład uszkodzić piłką samochód sąsiada lub wybić mu szybę w oknie. Wówczas nie musimy sami pokrywać kosztów naprawy szkody, ale po naszym przyznaniu się do winy za niedopilnowanie dziecka to firma ubezpieczeniowa zapłaci za nas odszkodowanie. Podobna sytuacja dotyczy naszych psów, które uciekną za bramę i szarpią spodnie przechodnia – takie ubezpieczenie będzie chroniło nas przed odpowiedzialnością. Nie dotyczy to oczywiście sytuacji rażącego niedbalstwa, sytuacja musi być zdarzeniem losowym, przypadkowym i niezamierzonym. Takie ubezpieczenie będzie chroniło nas zawsze w przypadku, kiedy wyrządzimy nieumyślnie jakąś szkodę innej osobie, za wyjątkiem swoich domowników.

Do ubezpieczenia domu lub mieszkania możemy jeszcze wykupić inne dodatkowe ubezpieczenia, jak na przykład ubezpieczenie szyb od stłuczenia czy sprzętu elektrycznego od awarii. Możemy także nasz sprzęt ubezpieczyć od przepięć spowodowanych wyładowaniami atmosferycznymi, co jest szczególnie ważne w letnim okresie burzowym.