Czym jest serwer?

14 sierpnia 2020 by Brak komentarzy

Aby firma lub przedsiębiorstwo mogło zasłynąć w internecie, niezbędne okaże się posiadanie własnej strony internetowej. Jednak by mogła ona prawidłowo działać, ważnym elementem okazuje się odpowiedni serwer. Czym on jest? Po co potrzebny jest serwer? Na jakie parametry serwerów należy zwrócić uwagę? Czy mój przeciętny komputer też może być serwerem? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w poniższym artykule, z którym warto się zapoznać.

Co to jest serwer?

Serwery to dość obszerny temat, a wiedza na temat ich funkcjonowania opiera się na wielu informacjach. Ważne jest, aby wytłumaczyć czym jest serwer. Z praktycznego punktu widzenia jest to specjalnie stworzony komputer, który włączony jest do prądu 24 godziny na dobę. Dodatkowo podłączony jest do internetu, a na dysku ma zainstalowane najważniejsze programy, które to obsługują wszelkie usługi internetowe. To właśnie dzięki serwerowi przeciętny użytkownik może przeglądać różne strony internetowe lub grać w gry. Każdy gracz zapewne zna sytuację, w której serwer padł, co skutkowało tym, że gra przez internet okazywała się niemożliwa. Na serwerze z reguły uruchamiane są programy, które mają za zadanie świadczenie niezbędnych usług. Zazwyczaj każdy serwer ma inne zadanie, komputer jest wyspecjalizowany do wykonywania określonych działań. Przykładowo jeden obsługuje pocztę e-mail, inny wyświetla strony, a kolejny tworzy kopie zapasowe. Oczywiście kupując dany serwer nie zabieramy ze sobą całej maszyny, która podłączona jest do internetu. Działa to na trochę innej zasadzie, można powiedzieć że wypożyczamy albo wydzierżawiamy część takiego serwera. Zakup wirtualnego serwera jest znacznie bardziej rozsądny, niż uruchomienie własnego, bowiem aby wszystko działało prawidłowo i na długo, konieczne jest zapewnienie odpowiednich warunków jak chociażby temperatura, zasilanie awaryjne itd. Kupując wirtualny serwer, nie musimy się absolutnie niczym przejmować, bowiem to usługodawca musi o wszystko zadbać, aby świadczone przez niego usługi były na odpowiednim poziomie. Działanie serwera jest stosunkowo proste, musi on zapewnić usługi dla klientów, którzy zgłaszają do niego żądania obsługi. Aby lepiej to zrozumieć, warto przedstawić to bardziej obrazowo. Kiedy jakaś osoba chce zobaczyć stworzoną przez nas stronę WWW, musi wysłać żądanie do serwera, gdzie znajdują się pliki danego serwisu. W odpowiedzi ta sama osoba otrzymuje te pliki za pomocą połączenia internetowego, co w konsekwencji powoduje, że może zobaczyć to, co znajduje się na witrynie.

Po co potrzebny jest serwer?

Jednym z podstawowych zadań serwera jest przede wszystkim oferowanie możliwości otworzenia strony internetowej. To właśnie dzięki serwerowi klient może odwiedzić naszą witrynę, zapoznać się z usługami lub produktami, dokonać zakupu, a nawet skontaktować się z nami. Serwery są także idealne, aby obsłużyć pocztę elektroniczną. Możliwe jest zarówno odczytywanie, jak i wysyłanie maili do klientów lub dostawców, w zależności od preferencji i potrzeb. Urządzenia te pełnią często rolę zapasowego dysku. Co to oznacza? W razie konieczności możliwe jest umieszczenie kopii istotnych plików, dzięki czemu w razie awarii dysku lub komputera nadal będziemy mieli szybki dostęp do najważniejszych danych w firmie. Co ciekawe serwery też wykorzystywane są po prostu jako zwykłe komputery, na których możliwe jest chociażby uruchomienie programu księgowego. Serwer jest niezbędny, aby móc założyć stronę WWW. Nie da się ukryć, że bez niej nie jesteśmy w stanie zaistnieć w świecie internetowym. W dzisiejszych czasach wielu klientów robi zakupy i zamawia usługi przez internet, gdyż jest to znacznie wygodniejsza opcja dla każdego. Dlatego też tak ważne jest posiadanie dobrze przystosowanego serwera, który będzie pracował nieprzerwanie cały dzień, niezależnie od dnia tygodnia. Dodatkowo, aby był wydajny i trwały, konieczna jest zarówno odpowiednia temperatura, jak i wilgotność powietrza. Nie obędzie się bez dobrego układu chłodzenia.

Na jakie parametry serwerów powinniśmy zwrócić uwagę?

Wybór odpowiedniego serwera z pewnością nie jest łatwy. W tym sektorze znajdziemy wiele usług, które oferowane są klientom, dlatego też warto kierować się kilkoma najważniejszymi parametrami, aby podjąć odpowiednią decyzję. Przede wszystkim najważniejsza jest powierzchnia, a właściwie ilość wolnego miejsca, jakie możemy zająć. Oczywiście im jest go więcej, tym serwer jest dla nas bardziej korzystny. Ważny jest także transfer, czyli ilość informacji, jakie można wymieniać pomiędzy serwerem a internetem. Każde działanie na stronie, którą stworzyliśmy, generuje pewien ruch, który łatwo można zmierzyć. Istotna jest kwestia dotycząca obsługiwanych technologii. Niezwykle ważne są antywirusy, a także systemy antyspamowe, dzięki którym nasza skrzynka mailowa nie będzie zapchana niechcianymi wiadomościami. Często zwraca się uwagę na maksymalną ilość obsługiwanych skrzynek mailowych, a także na ilość dostępnych baz danych. Nie można zapominać o ilości domen, która wbrew pozorom także ma ogromne znaczenie.