Wynajem autolawety – z kierowcą czy bez?

7 lutego 2019 by Brak komentarzy

Autolawety i lawety są najczęściej używane przez osoby, zajmujące się profesjonalnie pomocą drogową. Służą one jednak nie tylko do transportowania aut po awarii lub wypadku, gdyż często autolawety na wynajem są wykorzystywane przez osoby, które potrzebują przewieźć maszyny rolnicze czy budowlane, z lawet korzysta się z także do przewożenia aut z fabryk do dealerów. Każdy, kto potrzebuje takiego transportu, zastanawia się zapewne, jakie są różnice między lawetami a autolawetami.

 

Czy autolaweta i laweta są tym samym?

Terminów autolaweta i laweta często używa się zamiennie, mając na myśli pojazd, służący do transportu innych pojazdów, które z różnych powodów nie mogą jechać na kołach. Z pewnością nie jest to poważny błąd, jednak jeśli zastanawiasz się nad skorzystaniem z lawety lub autolawety, musisz wziąć pod uwagę istniejące między nimi różnice, gdyż pomoże Ci to uniknąć chociażby komplikacji związanych z wymaganą kategorią prawa jazdy. Laweta jest po prostu przyczepą, która jest ciągnięta przez pojazd, natomiast autolaweta to całość, będąca pojazdem z przytwierdzoną na stałe platformą służącą do przewozu aut, maszyn, będących zarazem pojazdami (czyli np. maszyn rolniczych czy budowlanych) i motocykli. Jeśli zamierzasz udać się w drogę sam, a posiadasz wyłącznie prawo jazdy kategorii B, wybierz autolawetę. Pamiętaj jednak, że jeśli masa autolawety wraz z ładunkiem przekroczy 3,5 tony, będzie musiał poprowadzić ją ktoś, kto ma uprawnienia kategorii C1. Do prowadzenia lawety, czyli pojazdu z przyczepą, potrzebna będzie kategoria B+E. Jeśli chcesz np. sprowadzić samochód z zagranicy i z jakichś powodów nie możesz poruszać się nim po drodze, być może najlepszym rozwiązaniem będzie wynajęcie autolawety bez kierowcy. Dzięki temu sam wybierzesz się w drogę w najbardziej dogodnym dla siebie czasie, bez konieczności opłacania usług kierowcy. Autolaweta z kierowcą będzie oczywiście najrozsądniejszym rozwiązaniem dla kogoś, kto musi przewieźć auto po awarii do odległego warsztatu, lub przetransportować pojazd w jakieś miejsce, nie mając później możliwości powrotu w celu zwrócenia autolawety.

 

Dlaczego niektóre auta zagraniczne lepiej sprowadzać przy pomocy autolawety?

Jeśli chcesz przetransportować kupione za granicą auto, zważ na to, że koszty przejazdu nim będą wysokie, gdyż aby poruszać się nim po drodze, będzie trzeba wyposażyć go w dość kosztowne tablice rejestracyjne oraz wykupić ubezpieczenie. Z pewnością nie opłaca się to, zwłaszcza, jeśli auto ma być na sprzedać, dlatego jest to sytuacja, w której najlepiej skorzystać z autolawety. W takiej sytuacji transportowany samochód będzie po prostu załadunkiem, w przypadku którego obecność tablicy rejestracyjnej, aktualny przegląd i ubezpieczenie nie będą miały żadnego znaczenia. Według osób, które sprowadzają auta z zagranicy, bardzo ważne jest to, że mogą same prowadzić autolawetę, o ile posiadają prawo jazdy B. Dzięki temu nie muszą dodatkowo płacić za usługę kierowcy lawety, tym bardziej, że trasa do przebycia jest zazwyczaj dość długa. Tak więc autolaweta to nie tylko pomoc drogowa w awaryjnych sytuacjach, ale też bardzo wygodny środek transportu, dzięki któremu przewieziemy różnego rodzaju pojazdy, oszczędzając na wszelkich dodatkowych kosztach i korzystając z bezpiecznego i zgodnego z prawem rozwiązania w przypadkach, gdy chcemy przewieźć np. autostradą pojazdy, którym przepisy zabraniają się po niej poruszać.

 

Czy prowadzenie wynajmu autolawet to dobry biznes?

Ponieważ zapotrzebowanie na usługi związane z transportem pojazdów przy pomocy autolawety jest dość duże, wiele osób uważa, że dobrym pomysłem na zarobek będzie zakup lawety na wynajem. Cena wynajmu autolawety jest oczywiście zależna od wielu czynników, przede wszystkim od czasu wynajmu, a także od jej wyposażenia. Jeśli zamierzasz zakupić autolawetę, pamiętaj, że lepiej zainwestować większe pieniądze w sprawny i w miarę nowy pojazd, niż zakupić autolawetę tanio, ale za to z wieloma usterkami, o których istnieniu być może dowiesz się dopiero wtedy, gdy dojdzie do awarii. Z pewnością nie będzie to sytuacja, która podniesie wartość Twoich usług w oczach potencjalnych klientów, więc możesz wiele stracić nie tylko z powodu kosztów naprawy. Dobrze wydane pieniądze z pewnością zwrócą się, dlatego też warto zakupić autolawetę używaną lub nową sprawdzonego sprzedawcy. Wypożyczalnia autolawet będzie dochodowym biznesem dla każdego, kto wie, w jaki sposób dbać o klientów oraz o wysoki poziom świadczonych przez siebie usług, konieczne będzie też zadbanie o odpowiednią reklamę owych usług, więc na początku, jak każdy biznes, będzie wiązało się to zapewne z kosztami, lecz z pomocą mogą wówczas przyjść różnego rodzaju dofinansowania na rozwój działalności.

 

Korzystanie z autolawety czasem jest konieczne, i to nie tylko wtedy, gdy zdarzy się awaria lub stłuczka. Przewożenie maszyn na autolawecie jest czynnością znaną wszystkim osobom, które wypożyczają maszyny rolnicze, czy budowlane, które czasem, ze względu na różnego rodzaju przepisy czy też zwykłą logistykę, nie mogą dotrzeć do klienta na kołach, lecz muszą zostać przewiezione.