Wynajem autolawety – z kierowcą czy bez? To pytanie zadaje sobie osoba, która potrzebuje przewieść…
Czy rozwody zawsze muszą ranić? Rozwód to ostateczny cel podróży małżeńskiej. Wynika to z wielu czynników: charakterystyka tego etapu ewolucji małżeństwa, tradycji, postrzegania społecznego, mechanizmy regulacyjne, relacje płci. Jednak nie ma sensu biegać na oślep, aby się rozwieść, gdy w duszy szaleją urazy i emocje. Tak brzemienną w skutki decyzję trzeba podjąć z zimną głową, inaczej można popełnić wiele błędów i złamać sobie życie. Małżeństwo to nie tylko uczucia i pasje. To także wspólne życie, wspólny dom, wspólne gospodarstwo domowe. Dlatego nie można tutaj odciąć się od małżonka, zwłaszcza, jeśli są dzieci.
Rozwody w emocjach to zły sposób na zakończenie związku małżeńskiego
Nie należy zakładać sprawy o rozwód, gdy małżonkowie są w gorączce emocjonalnej (na przykład po kolejnym skandalu lub gdy dowiedzą się o niewierności). W tym momencie przeżywają eksplozję emocji, wydaje się, że nie chce się mieszkać z tą osobą ani minuty dłużej i udają się do adwokata, aby sporządził pozew o rozwód i złożył w sądzie. W kancelarii adwokackiej nieraz spotykano małżonków, którzy właśnie w takiej gorączce rozwodzili się, kierując się urazą, nie chcieli słyszeć o pojednaniu. I w miarę upływu czasu żałowali swojego kroku. Wielu z nich nie mogło zaaranżować swojego losu i ponownie stworzyć związku partnerskiego. Na początek warto zrobić listę rzeczy, z których nie jest się zadowolonym. Podzielić się przemyśleniami z partnerem, ale nie kłóć się, nie udowadniać, ale tak, jakby dzieliło się przemyśleniami z przyjacielem. Rozwód nie powinien być impulsem, ale przemyślaną decyzją, aby później nie żałować. Psychologowie zalecają nie spieszyć się z rozwodem, ale po prostu mieszkać osobno, dając drugiej stronie możliwość przemyślenia, a sobie odczuwania tego stanu i pozostania w nim. Wtedy lepiej można zrozumieć jak to jest być bez męża czy żony.
Zobacz również:
Rozwody to ostateczność, na która zawsze jest czas
Rozwód to trudny, poważny krok, który prowadzi do zniszczenia rodziny. Wydarzenie to usuwa ziemię spod nóg i towarzyszy mu ogromny stres, porównywalny być może tylko ze stratą bliskiej osoby. Czy można, więc wykonać ten krok pod wpływem emocji? Na rozwód można zdecydować się tylko wtedy, gdy wszystkie namiętności ustąpią i całkowicie się ochłodzą. Taka decyzja będzie miała poważne konsekwencje dla dzieci, więc musi być przemyślana. Można sięgnąć po nią tylko wtedy, gdy wyczerpią się wszystkie możliwości utrzymania rodziny i nie ma innego wyjścia. Małżeństwo to nie tylko miłość, namiętność i zalew uczuć, których doświadczyło się na początku, małżeństwo i rodzina to także wspólny dom. Dlatego przed rozwodem trzeba załatwić wszystkie sprawy biznesowe i majątkowe. Zastanowić się, w jaki sposób podzielić wspólnie nabytą nieruchomość: mieszkanie, samochód, domek letniskowy, sprzęt AGD, rzeczy gospodarstwa domowego. Może warto zaprosić współmałżonka do wspólnego omówienia tych kwestii. Jeżeli jest to trudne, można skorzystać z pomocy adwokata, który staje się mediatorem i pomaga małżonkom rozwiązać wszystkie problemy bez konfliktów na sali sądowej. Rozwody w sądzie przebiegają sprawniej, gdy wszystkie sprawy dotyczące majątku i opieki nad dziećmi zostały uzgodnione i małżonkowie mają wspólne stanowisko.
Czy rozwody muszą konfliktować ludzi?
W każdej sytuacji warto być uczciwym. Nie próbować zostawiać swojego byłego małżonka bez niczego, robić rozsądne kompromisy. Jeśli żona nie pracowała, ale zajmowała się domem, to niektórzy mężczyźni czasami mówią: ciężko pracowałem i zarabiałem, więc wszystko w domu kupiono za moje pieniądze. Ale z punktu widzenia prawa majątek nabyty podczas małżeństwa jest uważany za wspólny. Nawet, jeśli żona nie pracowała, ale zajmowała się domem, wychowywała dzieci, dbała o prawidłowe funkcjonowanie rodziny. Uwolniła męża od problemów ekonomicznych i stworzyła mu warunki, aby mógł skupić się na pracy i utrzymać rodzinę. Dlatego jeśli mężczyzna mówi, że jego żona nie ma prawa do niczego, ponieważ nie przyniosła zarobków do domu, to zarówno adwokat i sędzia wyjaśnią mu, że się myli. Najlepszym sposobem jest dobrowolny podział majątku. Warto skontaktować się z prawnikiem i dowiedzieć się, jak najlepiej podzielić majątek, aby wszystko było zgodne z prawem i uczciwe. Następnie udać się do adwokata i sporządzić dokument, komu przysługuje, jaki majątek w przypadku rozwodu. Socjologowie uważają, że tendencja do wzrostu liczby rozwodów nie wynika z niestabilności więzi rodzinnych, ale raczej z możliwości łatwego rozwodu. Stały się powszechnym sposobem rozwiązywania konfliktów między małżonkami wynikających ze wzajemnych zniewag, poniżenia, wzajemnej niechęci do pomocy. Dlatego, jeśli ludzie mają zamiar się rozwieść, nie powinni się szkalować nawzajem, nie rzucać słów, których później mogliby żałować. Zdarza się, że nagle wracają do siebie. Nie można kaleczyć psychiki dziecka, nie zaszczepiać w świadomości, że tata czy mama są źli, dorosłe sprawy należą do rodziców. Dzieci powinny dorastać z przekonaniem, że ich rodzice są dobrymi ludźmi. Potrzebują tego do normalnego rozwoju. Rozwód rodziców już teraz jest dużym stresem dla dziecka, więc nie ma potrzeby zwiększania jego bólu.
Polecamy także
-
Wynajem autolawety – z kierowcą czy bez?
-
Czym zajmuje się podologia?
Czym zajmuje się podologia? Piękne stopy to wizytówka nie tylko kobiet, ale również mężczyzn. Każdy…
-
Czym zajmuje się lekarz dermatolog?
Czym zajmuje się lekarz dermatolog? Chyba każdy marzy o tym, by jego skóra była miękka…
-
Pomoc prawna przy ubieganiu się o odszkodowanie
Pomoc prawna przy ubieganiu się o odszkodowanie - każdy, kto miał wypadek lub doznał urazu,…
-
Dlaczego warto zdecydować się na garnitury na miarę?
Dlaczego warto zdecydować się na garnitury na miarę? Istnieje powiedzenie, że każdy mężczyzna dobrze wygląda…