Cellulit

7 stycznia 2020 by Brak komentarzy

Przez wielu lekarzy przypadłość ta zaliczana jest do chorób tkanki łącznej. Cellulit jest wynikiem gromadzenia się zbyt dużej ilości tłuszczu bezpośrednio pod skórą. Jest to niestety doskonałe miejsce do odkładania się dla toksyn oraz innych produktów przemiany materii. Wszystko to spowodowane jest zaburzonym usuwaniem toksyn z organizmu.  

 

 Jakie są przyczyny powstawania cellulitu

 Bardzo często eksperci obwiniają za powstawanie cellulitu zbyt dużą wagę osób cierpiących na to schorzenie. Do przyczyn powstawania tak zwanej „skórki pomarańczowej” zaliczyć możemy jednak znacznie więcej powodów. Będzie to z pewnością niewielka ilość ruchu w ciągu dnia, zaburzeni a dotyczące przepływu krwi w tkance znajdującej się pod skórą, problemy z gospodarką hormonalną czy problemy z metabolizmem tłuszczów. Szczególnie ciekawy wydaje się ostatni podpunkt dotyczący układu hormonalnego. Ciało kobiety w naturalny sposób odkłada tkankę tłuszczową, ponieważ jest ona wynikiem pracy kobiecych hormonów, a w szczególności estrogenu. Stąd też argument o pojawiającym się cellulicie wśród osób mało aktywnych fizycznie nie jest do końca trafiony, ze względu na to, że możemy go spotkać nawet wśród kobiet zawodowo zajmujących się uprawianiem sportu. 

 

Polecamy:

 

 

Metody na likwidację „skórki pomarańczowej”

  Pierwszym miejscem do jakiego powinny się udać osoby cierpiące na cellulit jest gabinet kosmetyczny. To tutaj będą one w stanie wygładzić skórę dogłębnym peelingiem, a wykonany zaraz potem zabieg masażu ujędrni skórę i przygotuje ją do dalszej pielęgnacji.

 Będąc w gabinecie kosmetycznym do wyboru będziemy mieli kilka rodzajów zabiegów. Zaliczają się do nich:

  • redukcja tkanki tłuszczowej za pomocą ultradźwięków
  • masaż za pomocą chińskich baniek
  • masaż pompami ssącymi

 Do licznych zalet tych zabiegów należy znaczna poprawa wyglądu oraz jędrności skóry, smukła figura, ale również polepszone samopoczucie. Wielokrotnie wszystkie te pozytywne efekty odczuwane będą dopiero po wykonaniu kilku sesji zabiegowych, dlatego należy się uzbroić w cierpliwość. Warto zabiegi wspomóc poprzez stosowanie specjalnych kosmetyków do pielęgnacji skóry z cellulitem. Rozsądnie także rozpocząć regularną aktywność fizyczną w celu pobudzenia tkanki oraz usprawnienia krążenia krwi.  Dość popularny mit głosi, iż należy jedynie zrzucić zbędne kilogramy a cellulit zniknie. Jest to jedynie słuszne stwierdzenie w przypadkach początkowych, w wypadku zmian zaawansowanych teoria ta nie ma jednak zastosowania. W przypadku „skórki pomarańczowej”, która jest już mocno widoczna i spora wymagane jest zastosowanie bardziej kompleksowego podejścia.  Aby zredukować obrzęk dotykający tkankę tłuszczową znajdującej się pod skórą specjaliści zalecają pozbycie się zalegającej w organizmie wody. Możemy efekt ten uzyskać poprzez spożywanie w codziennej diecie mniejszej ilości soli, ale także poprzez zastosowanie mieszanek ziół. Do ziół, które pomogą nam uporać się z nadmiarem wody zaliczają się kwiaty czarnego bzu, jałowiec, pokrzywa a także skrzyp. Wszystkie napary z ziół należy jednak stosować z rozwagą, tak by nie wywołać efektu odwrotnego od zamierzonego, i doprowadzić do groźnego odwodnienia organizmu. 

 

 Dieta pomocna w walce z cellulitem

 Głównym założeniem diety powinno być spożywanie produktów mających wpływ na przyśpieszenie przemiany materii. Dużą mikroelementów mających wpływ na szybkość trawienia zawierają warzywa i owoce. Poprzez dużej zawartości błonnika i sporej ilości witamin w tym głównie witaminę C, mającą duży wpływ na pozbycie się cellulitu. Witamina C poprzez swoje właściwości ujędrnia skórę a także bierze udział w syntezie jej ważnego składnika jakim jest kolagen.  Błonnik z kolei jest bardzo ważnym składnikiem przyspieszającym wędrówkę pokarmu przez jelita oraz przeciwdziała tworzeniu się zaparć. Zaparcia są bowiem jedną z przyczyn słabszego usuwanie toksyn z organizmu jak i innych produktów przemiany materii. Innym ważnym składnikiem jest krzem. Jego dużą ilość znaleźć możemy w warzywach posiadających korzeń. Będą to więc marchewki, pietruszki i selera. Krzem posiada właściwości wygładzające skórę oraz przyspiesza regenerację głębszych warstw naskórka.  Na nasz organizm zbawienny wpływ ma potas. Jest on odpowiedzialny za regulowanie gospodarki wodnej organizmu a także przyspiesza usuwanie produktów przemiany materii z nasze układu trawienne. Warzywa zawierające duże ilości tego pierwiastka to między innymi pomidory, nasiona roślin strączkowych, marchew, papryka, pietruszka czy orzechy. Nie należy zapominać także o nienasyconych kwasach tłuszczowych. Ich sporą ilość znajdziemy w rybach morskich, tranie czy owocach morza. Rozsądnie jest spożywać je do dwóch razy w tygodniu.  Jeżeli chodzi o produkty jakich należy unikać zaliczyć do nich należy: ciężkie smażone potrawy, cukier, czy produkty powstałe z białej mąki. Wyrzućmy z naszej diety alkohol oraz papierosy, gdyż te dwie substancje nie sprzyjają dbaniu o zdrowie. Cellulit jest chorobą XXI wieku, jednak kobiety, które są nią dotknięte nie powinny się poddawać. Silna wola, konsekwencja oraz stosowanie się do zdrowych zasad życia powinny złagodzić lub nawet całkowicie wyeliminować problem.