Drzwi

11 lutego 2019 by Brak komentarzy

Zewnętrzne, wewnętrzne, przesuwne, obrotowe i wiele, wiele innych rodzajów drzwi, bo o nich tutaj mowa, każdego dnia napotykamy na swojej drodze. Różnią się od siebie kolorami, materiałem z którego są zrobione, wymiarami, ponieważ każdy może mieć takie drzwi jakie akurat mu się zamarzy.

Zacznijmy może wszystko od początku i podzielny je na konkretne segmenty. Wyróżniamy dwie podstawowe grupy według których można sklasyfikować drzwi, jest to miejsce w którym chcemy je montować. Mianowicie są to drzwi WEWNĘTRZNE i ZEWNĘTRZNE. Teraz kilka słów o każdych z nich.

Drzwi zewnętrzne

Drzwi zewnętrzne to bardzo ważny element w każdym domu, są wizytówka i zabezpieczeniem naszego gospodarstwa domowego. Producenci takich drzwi prześcigają się w coraz to nowszych funkcjach jakie mogą posiadać, coraz to lepszy materiał, wykonanie z idealną precyzją, coraz to wyższymi poziomami ochrony antywłamaniowej.

Drzwi zewnętrzne powinny współgrać ze stolarką okienną, bramą garażową jeśli mamy dom z garażem, oraz wpasować się do elewacji domu i pokrycia dachowego. Wraz z ogrodem powinny tworzyć spójną całość. Oprócz punktu widzenia estetycznego drzwi powinny być funkcjonalne, solidne, mają zagwarantować nam poczucie bezpieczeństwa oraz energooszczędność.

Metalowe, drewniane i PCV takie wyróżniamy drzwi zewnętrzne. Każde z nich wypełnione są przekładką izolacyjną np. pianką poliuretanową, a PCV dodatkowo muszą być wzmocnione w ramie i ościeżnicy kształtownikami ze stali aby zapewnić im solidną konstrukcje. Metalowe są drzwiami bardzo solidnymi i najmniej narażone na różne uszkodzenia, otrzymują także najwyższą klasę odporności na włamania.

Drzwi antywłamaniowe są już standardem w nowo budowanych domach. Mają one instalowane bolce które zapobiegają wyważeniu i wyłamaniu drzwi z zawiasów, dodatkowo cała konstrukcja jest bardzo solidna, więc można śmiało powiedzieć, że drzwi bronią się same.

Drzwi wewnętrzne

Tutaj zaczynają się schody, bo jeśli wydawało się nam że wybór drzwi zewnętrznych był trudny to w porównaniu z drzwiami wewnętrznymi to był pestka. Wybór drzwi wewnętrznych nie jest taki prosty, ponieważ nie polega on tylko na guście klienta ale także na funkcjach jakie dobrze dobrane drzwi do wnętrza mają spełniać. W jakich sytuacjach powinniśmy wybrać drzwi prawe lub lewe a w jakiej drzwi np. przesuwne.

Oprócz podstawowej funkcji (oddzielenia pomieszczeń) drzwi mają na celu zapewnić odpowiednią akustykę, termoizolację i doświetlenie pomieszczeń przez przeszklenie oraz jak w przypadku drzwi łazienkowych odpowiednią wentylacje. Drzwi wybieramy zazwyczaj patrząc na ich wygląd ale nie możemy na tym poprzestać, gdyż to z jakiego materiału sa wykonane i czy spełnią jedną z wyżej wymienionych funkcji też jest bardzo ważne i istotne.

Drzwi mogą być otwierane w różny sposób i w zależności od tego zajmują więcej lub mniej miejsca. Dlatego przed ich zakupem warto najpierw sprawdzić jakie drzwi są dla Nas odpowiednie.

– drzwi rozwieralne – są to najbardziej popularne drzwi i jeśli mamy sporo miejsca możemy sobie pozwolić na ich zakup. Występują jako jedno lub dwuskrzydłowe. Otwierają się w prawą lub lewą stronę.

– drzwi składane (łamane) – ich skrzydło podzielone jest na dwa lub więcej elementów, potrzebują mniej miejsca do otwarcia, oraz nie potrzebują pozostawienia wolnej powierzchni ściany na ich otwarcie.

– drzwi przesuwne – potrzebują niewiele miejsca do otwarcia, należy jednak pozostawić wolną przestrzeń ściany. Nie potrzebują tego drzwi przesuwne chowane w ścianie, ale o ich instalacji trzeba pomyśleć już podczas budowy domu.

– drzwi harmonijkowe – ich skrzydło składa się z kilku elementów łączonych ze sobą zawiasami. Zajmują bardzo mało miejsca.

 

Kiedy w domu mamy ciemny korytarz bez okna można go doświetlić montując przeszklone drzwi, nie muszą być to duże szyby ale niewielkie stanowiące przy okazji ozdobę drzwi. W drzwiach montujemy różne rodzaje szkła: matowe, ornamentowe, barwione, a także witrażowe. Dzięki tym mglistym doświetlimy korytarz, tym samym zachowując prywatność osób w pokoju.

Drzwi wewnętrzne najczęściej są z drzewa litego lub klejonego, te drugie mają większą wytrzymałość. Drewno najczęściej stosowane to: dąb, sosna, mahoń, buk i jesion.

 

Kupując drzwi możemy wybrać sposób ich wykończenia, gdyż wiele firm ma w swoich ofertach możliwość wysyłki drzwi z niewykończoną powierzchnią. Jednak sposób wykończenia zależy przede wszystkim od materiału z jakiego zrobione są drzwi. Drewniane mogą być przygotowane -zaimpregnowane i zagruntowane, lub wykończone – bejcowane i lakierowane. Najczęściej sprzedawcy starają się zachować naturalny wygląd drewna i widocznymi słojami, ale wedle życzenia klienta mogą być malowane na dowolny kolor lub fornirem (okleiną) lub drewnopodobnym laminatem.

Drzwi montowane są na dwóch czasem trzech zawiasach, którymi można regulować ułożenie drzwi w ościeżnicy. Firmy oferują także w zakupie zawiasy, które nigdy nie skrzypią.

Czasem w cenie drzwi można kupić klamki z aluminium lecz lepszym rozwiązaniem jest dokupienie osobno klamek, np. mosiądzu lub stali nierdzewnej.

Zwykle w drzwiach jest już zamontowany fabrycznie zamek. Zwykle otwierany na klucz, a w drzwiach do WC czy łazienki zamki otwierane na pokrętło.

 

Drzwi, niby tak niewielka rzecz a jednak stanowi duży procent tego jak będzie prezentował się nasz dom w środku jak i na zewnątrz. Podczas ich kupna warto najpierw się przygotować, by sprzedawca niczym nas nie zaskoczył. Kupując dobre, solidne i dodające uroku drzwi, kupuje się swoje wejście do życia. Drzwi są wizytówką naszego domu dlatego opłaca się w nie zainwestować nie tylko swoje pieniądze, ale także czas, aby dokładnie kupić to co nam potrzebne.