Fotowoltaika

7 lutego 2019 by Brak komentarzy

Fotowoltaika jest to już dość  powszechne zjawisko w obecnych czasach, za pojęciem fotowoltaiki ciągną się kolejne takie jak panele fotowoltaiczne czy instalacja fotowoltaiczna można byłoby długo wymieniać, ale warto skupić się na konkretnych pojęciach, które są nam potrzebne do skorzystania z jej dobrobytów. Wykorzystanie potencjału jaki niesie za sobą wykorzystywanie energii słonecznej ma mnóstwo zalet.

Pierwszą i nie podważalną z pewnością jest to, że jest o wiele zdrowsza od sztucznej energii elektrycznej, mimo, że energia elektryczna jest znana już bardzo długo nie oznacza to ,że jest dla nas korzystna, kolejnym aspektem jest to, że wykorzystywanie paneli fotowoltaicznych do ogrzewania domu jest bardzo ekonomiczne z pewnością o wiele bardziej niż energia elektryczna, często za nią przychodzi nam słono zapłacić, a energia słoneczna jak sama nazwa wskazuje płynie prosto ,ze słońca, ale wiadomo najpierw trzeba ją założyć.

Zanim zdecydujemy się na tego typu rozwiązanie w naszym domu warto prześledzić fora w poszukiwaniu opinii innych użytkowników tego rozwiązania ,wiadomo, że ile ludzi tyle opinii, że każdy będzie miał nieco inne podejście i podgląd na tą sprawę, ale zawsze warto posłuchać rad osób, które u siebie zastosowały tą technikę .Przed kupnem paneli fotowoltaicznych warto zasięgnąć trochę teorii w tym temacie http://www.gmstarbud.pl/fotowoltaika-kielce/.

Należy wiedzieć, że każdy panel składa się z ogniw, pojedyncze panele zbudowane są z krzemu, który pozwala na przepływ w trakcie padania promieni słonecznych. Co ciekawe, za pewne nie wiele osób o tym wie, ale system dobiera się pod wysokość rachunków za prąd, zapewne teraz nasuwa się pytanie dlaczego. Dlatego ponieważ najważniejszym parametrem jest moc, którą określa się skrótem kW, ona odpowiada za zużycie prądu w danym gospodarstwie w skali roku. Zbaczając trochę z tematu kolejną ciekawostką jest to ,że w Polsce słońce najjaśniej świeci między godziną 9 a 15 a jego promieniowanie osiąga wtedy wartość około 600-800 W/m2. Wracając do tematu kolejną zaletą użytkowania prądu płynącego z płyt fotowoltaicznych czyli dziedziny fotowoltaiki jest to, że prąd produkuje się sam, co lepsze jeśli nie ma nas w domu, bo przebywamy w pracy, szkole, ale tyczy się to przede wszystkim dłuższych wyjazdów możemy odsprzedać go do zakładu energetycznego nie tracąc nic na tym a nawet zyskując. Cały proces wytwarzania energii słonecznej  dzieje się sam bez naszej ingerencji, jest to bardzo duża wygoda i oszczędność czasu. Na domiar tego ,możliwość awarii całej instalacji fotowoltaicznej praktycznie nie istnieje ,ponieważ żywotność tego urządzenia wynosi między 25 a 30 lat a w tym okresie jesteśmy objęci gwarancją producenta.

Zapewne osoby, które interesują się tematem fotowoltaiki bardzo dobrze znają to pojęcie, ale warto je przypomnieć ,otóż fotowoltaika jest to proces wykorzystywania paneli fotowoltaicznych do zamiany energii słonecznej w energię elektryczną. Występują również czynniki dzięki którym, możemy się dowiedzieć jaki będzie mniej więcej roczny koszt zużycia energii słonecznej po pierwsze będzie to położenie geograficzne, który pozwoli oszacować roczny spadek energii tradycyjnego modułu fotowoltaicznego ,kolejnym aspektem jest oczywiście pogoda w skali roku. Warto również zastanowić się nad podłączeniem naszego systemu fotowoltaicznego czy chcemy aby był to system autonomiczny czy bez udziału sieci elektroenergetycznej.

Podstawą produkcji prądu naprzemiennego jest falownik. Możemy wyróżnić kilka rodzajów falownika: sieciowy ,hybrydowy lub wyspowy .Każdy z nich ma inne właściwości i wiadomo, że decyzja należy do nas na jaki z tych trzech rodzajów się zdecydujemy .Falownik hybrydowy daje nam możliwość całkowitej niezależności od dystrybutora prądu. Gdy będzie awaria prądu tylko falownik hybrydowy jest w stanie pracować dalej. Cieszącymi się ogromną popularnością są jednak falowniki sieciowe ponieważ są one montowane na koszt zakładu energetycznego. W środku falownika wbudowany jest licznik dwukierunkowy dzięki któremu możemy rozliczać się z energii pobranej. Najgorszym rozwiązaniem wydaje się być falownik wyspowy ze względu na to, że energia produkowana przez nas czyli przez fotowoltaikę nie może być zwracana do sieci. Musimy zużywać ją na bieżąco albo w zapewnić dodatkowo system magazynowania w akumulatorach. Dość przydatnym urządzeniem jest też, Solsum czyli baterie litowo-jonowe, które służą do magazynowania energii, która została wytworzona w domowej instalacji .Zapewnia ona zapasy energii elektrycznej gdy dojdzie do awarii sieci.

Zainstalowanie fotowoltaiki  jest z pewnością dobrym rozwiązaniem dla naszego zdrowia, nie do końca dla portfela, bo instalacja jest dosyć drogim tematem, ale późniejsze koszty jej utrzymania są tańsze od energii elektrycznej i następuje potem dość szybki zwrot kosztów, które zainwestowaliśmy w instalację fotowoltaiki. Może wydawać się to paradoksem ale w rzeczywistości jest to logiczne, że im więcej energii elektrycznej zużywa gospodarstwo, tym zapewne wystąpi szybszy zwrot inwestycji w panele fotowoltaiczne. Energia uzyskana z paneli fotowoltaicznych może zostać wykorzystana do zasilania urządzeń takich jak: lodówka, pralka, suszarka, zmywarka.