Jak może wyglądać plac zabaw dla dzieci?

26 marca 2021 by Brak komentarzy

Dzieci uwielbiają bawić się na świeżym powietrzu. To zaś powoduje, że chętnie wychodzą one na plac zabaw. Jeszcze do niedawna mało było placów zabaw dla dzieci nawet w większych miastach. Dziś ta tendencja uległa zmianie. Niemal każde przedszkole posiada swój plac zabaw, a często budowane są one również na osiedlach mieszkalnych. Jak powinien wyglądać idealny plac zabaw?

 

Nie tylko huśtawki

Jak może wyglądać plac zabaw dla dzieci?Niegdyś zabawki na placu zabaw były bardzo ubogie, wręcz skąpe. Jedna czy dwie huśtawki, mała karuzela oraz piaskownica to wszystko, na co mogły liczyć dzieci. Dziś jednak place zabaw wyglądają zupełnie inaczej. Chodzi bowiem o to, aby zapewnić dzieciom maksimum atrakcji. Przychodząc na plac zabaw mają one spożytkować swoją energię aż do ostatnich sił. Oczywiście musimy postawić na urządzenia, które doskonale znamy, ale również na nieco nowocześniejsze zabawki. Na placu zabaw muszą pojawić się przede wszystkim huśtawki. Co ciekawe, dużym powodzeniem cieszą się takie, które mają formę kosza. Można w nich spokojnie usiąść razem z dzieckiem, co cenią sobie rodzice. Huśtawki powinny być także dopasowane do najmłodszych. Już roczne dzieci uwielbiają się przecież huśtać. Dlatego nie może zabraknąć na placu zabaw huśtawki kubełkowej, w którą spokojnie możemy włożyć maluszka. Zwykle z tego typu huśtawek korzystają dzieci do trzeciego roku życia, czasem nawet starsze. Oczywiście na placu zabaw nie może zabraknąć także huśtawek dla starszych dzieci. Ważne, aby były one w stanie utrzymać nawet 50-60 kilogramową osobę. Czasami z placu zabaw korzystają także dorośli, często nierozważnie siadając na huśtawkach. Poza huśtawkami na placu zabaw musi pojawić się zjeżdżalnia. Zjeżdżalnia na placu zabaw powinna być wyposażona w mini domek, a także stwarzać możliwość zjazdu nie tylko z samej ślizgawki, ale również dodatkowej poręczy. Jest to rozwiązanie dla nieco starszych dzieci. Warto postawić również na domek, w którym dzieci mogą usiąść i pobawić się wspólnie lub zjeść posiłek czy po prostu napić się czegoś. Doskonałym rozwiązaniem jest również wspinaczka na plac zabaw. Często ma ona formę pajęczyny, po której wspinają się nawet trzylatki. Nie możemy zapomnieć o karuzeli ani tym bardziej o piaskownicy.

Nie tylko dla dzieci

Plac zabaw to miejsce, gdzie najczęściej przychodzą rodzice z dziećmi. Co prawda sama idea placu zabaw powstała z myślą o najmłodszych, jednak coraz częściej zwraca się również uwagę na potrzeby ich rodziców czy opiekunów. Stąd też na nowoczesnych placach zabaw powstają siłownie na powietrzu. Dzięki nim rodzice mają możliwość dbania o formę, podczas gdy ich dzieci się bawią. Zwykle urządzenia na tego typu siłowniach są proste w budowie. Może być to mini bieżnia, stepper czy rowerek. Każda forma aktywności jest jednak dobra, zwłaszcza gdy na co dzień siedzimy w domu i nie ćwiczymy. Urządzeń dla dorosłych nie musi być na placu zabaw dużo. Ostatecznie są to miejsca stworzone dla dzieci, a nie rodziców. Warto jednak projektując plac zabaw uwzględnić również nieco starsze osoby, które także chętnie przychodzą na świeże powietrze zażyć nieco ruchu. Na place zabaw, na których jest dodatkowo siłownia, często przychodzą również seniorzy. Niemniej jednak dodatki dla dorosłych nie powinny stanowić większość przedmiotów użytkowych na placu zabaw.

Wymogi dodatkowe

Pamiętajmy, że plac zabaw może wyglądać tak, jak tylko będziemy chcieli. Dysponując większą ilością środków pieniężnych możemy dokupić trampolinę, a nawet stworzyć mini park linowy. Dobrym rozwiązaniem są również domki z postaciami z bajek czy huśtawki wieloosobowe. Takie rozwiązania rzadko jednak spotykamy na osiedlowych placach zabaw, gdyż są one drogie. Pamiętajmy również o wymogach technicznych, jakie musi spełniać plac zabaw. Przede wszystkim nie powinien on znajdować się w pobliżu jezdni. Stwarza to niebezpieczeństwo, szczególnie dla małych dzieci. Plac zabaw koniecznie musi być ogrodzony, tak aby na jego teren nie miały wstępu na przykład błąkające się psy. Dozorca powinien mieć możliwość zamknięcia placu zabaw o określonej w regulaminie porze. Sama okolica, w której znajdzie się plac zabaw, musi być bezpieczna. Dzięki temu zarówno dorośli, jak i dzieci będą chcieli na niego przychodzić. Nawierzchnia placu zabaw także musi być bezpieczna. Na jego powierzchni powinny znaleźć się kosze na śmieci oraz ławki dla dorosłych. Właściciel placu zabaw powinien również stworzyć regulamin jego użytkowania. Pozwoli to ustrzec się przed nieakceptowalnymi zachowaniami. Na plac zabaw nie mogą mieć wstępu zwierzęta, osoby nietrzeźwe czy spożywające alkohol lub palące papierosy. Na terenie placu zabaw nie powinny rosnąć drzewa, aby nie stanowiły zagrożenia dla dzieci. 

Wszystkie dzieci kochają place zabaw. Mogą na nich spożytkować swoją energię, pobawić się z rówieśnikami i miło spędzić czas. Dlatego też zadbajmy o to, aby w naszej okolicy było jak najwięcej tego typu miejsc. Powstają one przy przedszkolach, szkołach czy osiedlach. Możemy również stworzyć mini plac zabaw we własnym ogródku.