Jak projektować konstrukcje stalowe? Wszystko, co trzeba uwzględnić

18 marca 2021 by Brak komentarzy

Obiekty stalowe muszą być trwałe, solidne i bezpieczne. Powinny być też funkcjonalne i dobrze się prezentować. Kluczowa w zapewnieniu tego wszystkiego jest praca projektantów. Dalsze etapy stawiania konstrukcji opierają się na efektach ich pracy. Projektowanie konstrukcji ze stali to zagadnienie ważne, ciekawe i warte, aby poznać je bliżej.

Podstawa projektu: oczekiwania i pomysły klienta 

Powstawanie konstrukcji stalowej zaczyna się od tego, że ktoś jej potrzebuje. Potrzeby, pomysły i oczekiwania klienta to podstawa pracy projektanta. Wszystko, co robi, ma na celu zaprojektować coś, co będzie odpowiadało wizji inwestora. Niekiedy potrzebne są kompromisy. Bywa też, że projektant zasugeruje klientowi lepsze rozwiązanie niż to, które go interesowało. Na bazie swojej wiedzy, znając potrzeby klienta, tworzy plan najlepszej dla tych potrzeb konstrukcji. Czasem to praca dłuższa, gdy tworzy projekt od zera i jest to coś dużego. Gdy ktoś zamawia gotowe konstrukcje stalowe, to potrzebne są tylko modyfikacje w nich. Wtedy pracy jest mniej. Mniej też potrzeba konsultacji z klientem, by stworzyć coś idealnie dla niego.

Projektowanie stalowej konstrukcji w praktyce

Już od dawna nie tworzy się projektów na papierze. Wykorzystuje się zaawansowane programy graficzne. Ułatwiają stworzenie dokładnego rysunku. Posłuży on do wytworzenia części i wtedy, gdy przyjdzie pora na montaż konstrukcji. Program ułatwia też zrobienie obliczeń. Obiekt musi być stabilny i przystosowany do oczekiwanych obciążeń. Obciążenia są różnego rodzaju np. będą chodzić po nim ludzie, na dachu może pojawić się śnieg. By obiekt był bezpieczny, potrzebne są wyliczenia. Liczb jest dużo, praca jest żmudna, ale program nie robi pomyłek, bo się nie męczy. Nie zawsze obliczenia są potrzebne. Mały obiekt ze stali to nie jest wymagający projekt. Ci innego natomiast duże konstrukcje stalowe dachowe czy inne poważne inwestycje. W projekcie wybiera się tworzywo (zwykle stal ocynkowana) i sposób łączenia poszczególnych elementów.Jak projektować konstrukcje stalowe? Wszystko, co trzeba uwzględnić

Projektowanie to praca z programem i próba zrealizowania potrzeb inwestora. Potrzebne są konsultacje z klientem, by lepiej go zrozumieć, by zaprezentować jakieś rozwiązanie. Gdy powstają konstrukcje metalowe na zamówienie, to potrzebne jest kreatywne podejście. Projektować może tylko ktoś, kto ma dużą wiedzę na ten temat. Powinien znać normy, które odnoszą się do tego, co projektuje. Taka osoba musi zaprezentować dobry projekt, a pod tym hasłem wiele się kryje. Tyle praktyka, a teraz to wszystko, co musi uwzględnić projektant w swoich planach.

Cechy dobrych projektów konstrukcji stalowych

Konstrukcje muszą być bezpieczne, trwałe, stabilne i funkcjonalne. To są najważniejsze cechy, czy tworzy się wiaty stalowe rolnicze, czy budynki na wystawy sztuki. Bezpieczeństwo łączy się z trwałością i stabilnością obiektu. Dotyczy też osób, które użytkują takie obiekty. Trzeba zapewnić np. bezpieczeństwo w razie pożaru. Funkcjonalność musi być idealnie dopasowana do potrzeb. Konstrukcja powinna być dostosowana do tego, jak będzie wykorzystywana. Czasem nie ma w związku z tym dużych wymagań. Szybko tworzy się projekty, z których powstają zadaszenia stalowe. Dłużej potrwa praca nad budynkiem np. magazynem. Tu przydaje się doświadczenie projektanta w pracy nad jakimś konkretnym rodzajem konstrukcji. Może podpowiedzieć klientowi coś, co dla niego jest nowością. Lepiej zna specyfikę takich obiektów, więc wie, co musi się w nich znaleźć.

Co jeszcze uwzględnić w projekcie?

Jest sporo firm, które oferują konstrukcje, czyli ich montaż czy projekt. Dobry producent konstrukcji stalowych to taki, który zapewnia najwyższą jakość. W odniesieniu do projektu trzeba zapewnić sporo ponad niezbędne minimum. Dobry projekt zapewni optymalne wykorzystanie przestrzeni wewnątrz obiektu. Ktoś, kto go tworzy, zadba o to, by inwestycja nie kosztowała nazbyt wiele. Uwzględni też koszty późniejszej eksploatacji obiektu. Nie bez znaczenia jest kwestia prezencji. Można spojrzeć, gdy ktoś oferuje stalowe konstrukcje w Szczecinie, jak bardzo dba o ten aspekt. Na stronie firmowej są zdjęcia gotowych obiektów i tych utworzonych na zamówienie. Wygląd musi być dopasowany do rodzaju obiektu. Konstrukcja musi być estetyczna. Może mieć inny kolor niż stalowy, ale nie jest bez znaczenia, jaki się wybierze. Ważne jest przy projektowaniu, by uwzględnić otoczenie. Źle dopasowana do otoczenia konstrukcja, choćby najpiękniejsza, nie będzie się podobać. Szkodę poniósłby też krajobraz, w którym by się znalazła. Poważny projektant nie popełni tego błędu.

Ktoś, kto nie ma wiedzy o projektowaniu, widzi tę pracę jako dość łatwą. Zwykle myśli się wtedy o wyglądzie zewnętrznym i układzie ścian w środku. Nawet gdy powstaje lekka konstrukcja stalowa na zamówienie, to pracy jest sporo. Są i bardziej wymagające projekty. Nie obejdzie się bez używania programu i wielu konsultacji z klientem. Projektant musi być osobą rzetelną, mieć dużą wiedzę, znać normy, mieć wyczucie estetyki. Przydaje się też innowacyjne podejście i kreatywność.