Jak czyścić sztuczne kwiaty? Kwiaty w każdej postaci - zarówno doniczkowe, jak i cięte są…
Jak zostać ortodontą? Ortodonci są dostępni zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Dzieje się tak głównie dlatego, że coraz bardziej dbamy o nasz uśmiech. Zależy nam, aby był nie tylko biały, ale również idealnie symetryczny. Jednak droga do zostania ortodontą nie jest taka prosta. Jak zostać ortodontą? Odpowiadamy.
Studia stomatologiczne
Każdy, kto chce zostać ortodontą, musi ukończyć pięć lat szkoły dentystycznej. To absolutna podstawa, bo każdy ortodonta jest też dentystą. Jak wyglądają studia stomatologiczne? Ich programy są nieco zbliżone do studiów medycznych, których absolwenci uzyskują tytuł doktora. Studenci uczą się anatomii, histologii, biochemii i innych bardzo ważnych rzeczy. Praktykują też na oddziałach szpitalnych, przeprowadzając wywiady z pacjentami itp. Od około trzeciego roku studia stają się bardziej specjalistyczne niż uogólnione. Studenci poznają tajniki stomatologii i leczenia stomatologicznego oraz chirurgii szczękowej. Mają też kursy z ortodoncji. Studia stomatologiczne kończą się uzyskaniem tytułu lekarza dentysty. Co ważne, na koniec studiów nie będziesz musiał pisać ani bronić pracy magisterskiej. Studenci muszą zdać egzamin końcowy zarówno z części teoretycznej, jak i praktycznej.
Roczny staż
Każdy dentysta musi odbyć roczny staż przed rozpoczęciem własnej praktyki lub pracy w gabinecie stomatologicznym. Absolwent zostaje przydzielony do swojej jednostki. Praktyki obejmują pracę pod okiem doświadczonego lekarza dentysty. Praktykanci powinni zdobyć praktyczną wiedzę ze wszystkich dziedzin stomatologii, w tym z ortodoncji. Nie oznacza to jednak, że może wybrać dla siebie np. aparaty ortodontyczne. Niektórzy mówią, że studia stomatologiczne trwają nie 5 lat, a 6 lat. Wszystko za sprawą obowiązkowego stażu podyplomowego. Co ciekawe, nawet staż nie kwalifikuje absolwentów stomatologii. Muszą zdać egzaminy końcowe z zakresu medycyny i stomatologii. Dopiero potem mogą praktykować stomatologię. Dentysta to jednak nie ortodonta. Aby zostać członkiem, należy spełnić dodatkowe wymagania.
Ortodoncja
Każdy, kto marzy o zostaniu ortodontą, powinien ukończyć specjalizację w tej dziedzinie. Do zawodu przyjmowani są tylko ci, którzy uzyskali pozytywne wyniki na egzaminach końcowych z kierunku Lekarstwo i Stomatologia. Jednak do programu przyjmowani są tylko absolwenci z wynikiem około 90%. To bardzo wysoki wynik, dlatego do zawodu ortodonty dostają się tylko najlepsi. Sama specjalizacja trwa 3 lata. Polega na zdobywaniu wiedzy i doskonaleniu praktycznych umiejętności pod okiem doświadczonego lekarza ortodonty. Problem polega na tym, że nie każdy student otrzyma zapłatę. Studenci otrzymują stypendia, jeżeli miejsce specjalizacji wyznaczy Minister Zdrowia. Jednak niektóre osoby specjalizują się w ramach wolontariatu. Dotyczy to głównie osób, które nie chcą jechać do pracy do innego miasta, np. do swojego rodzinnego miasta. Ci, którzy zdecydują się na specjalizację, mogą również pracować jako dentyści. Jednak niewiele osób decyduje się na to, głównie z powodu braku czasu.
Specjalizacja za granicą
Polacy mają teraz możliwość specjalizowania się w ortodoncji zarówno w kraju, jak i za granicą. W przypadku niektórych uczelni wystarczy złożenie odpowiednich dokumentów. Wyniki egzaminów państwowych nie są brane pod uwagę przy nadawaniu kwalifikacji. Wadą specjalizacji za granicą jest to, że studia są zazwyczaj płatne. Ponadto studenci nie otrzymują wynagrodzenia, chyba że wykonują dodatkową pracę w prywatnej praktyce dentystycznej. Nie ma jednak problemu z uznaniem dyplomu – dotyczy to studentów, którzy ukończyli specjalizację w kraju UE. Bez problemu mogą rozpocząć praktykę w Polsce. Kursy uniwersyteckie często prowadzone są w języku angielskim, co dla wielu nie stanowi problemu.
Profesjonalny ortodonta
Zgodnie z polskim prawem leczenie ortodontyczne może być wykonywane przez laików. Wszystko, co musisz zrobić, to ciągle się uczyć i aktualizować swoją wiedzę. Jednak pacjenci niechętnie zgłaszają się do ortodonty bez odpowiedniego przygotowania merytorycznego. Pamiętaj jednak, że popełnienie jakichkolwiek błędów może narazić dentystę na odpowiedzialność. Nie ma znaczenia, że nie ukończył specjalizacji. Co ważniejsze, ortodonta bez doświadczenia musi mieć odpowiedni sprzęt w swoim gabinecie. Bez tego trudno mówić o skutecznym leczeniu. Dlatego większość przyszłych ortodontów decyduje się na specjalizację. Dzięki niemu mają możliwość zdobycia nie tylko wiedzy merytorycznej, ale również praktycznej. Z punktu widzenia pacjenta jest to bardzo ważne, dlatego zazwyczaj patrzy on na wykształcenie i kwalifikacje lekarza ortodonty.
Polecamy także
-
Jak czyścić sztuczne kwiaty?
-
Jak wybrać dobrą kosiarkę?
Jak wybrać dobrą kosiarkę? Każdy, kto ma ogród, czy też działkę i choć kawałek trawnika,…
-
Jak rozładować kontener morski ze statku oraz jak wydobyć z niego zawartość?
Jak rozładować kontener morski ze statku oraz jak wydobyć z niego zawartość? Żegluga morska stanowi…
-
Jak wybierać monitor?
Jak wybierać monitor? Wiele parametrów decyduje o wyborze idealnego monitora komputerowego. Wśród nich najczęściej wymienia…
-
Jak sprawdzić czujnik podczerwieni?
Jak sprawdzić czujnik podczerwieni? Czujniki podczerwieni są bardzo szeroko wykorzystywane we współczesnym świecie. Wykorzystujemy je…