Jak wybrać dobrą kosiarkę?

11 lutego 2019 by Brak komentarzy

Każdy, kto ma ogród, czy też działkę i choć kawałek trawnika, to wie, że aby to wszystko dobrze wyglądało, to naprawdę trzeba o to dbać, kosić, wypleniać chwasty i tak dalej. Dlatego też przy każdym ogrodzie przyda się kosiarka, która usprawni pracę i pozwoli na posiadanie ładnego i równego trawnika.

Jaką kosiarkę kupić?

Na takie pytanie próbuje sobie odpowiedzieć zapewne każdy, kto znalazł się w dobrym sklepie z artykułami ogrodniczymi i może się na własne oczy przekonać, że jest tam naprawdę ogromny wybór. Kosiarki są dostosowane do różnych wymagań klientów i nie są to jedynie kryteria finansowe. Dlatego też dobrze jest wcześniej się zastanowić, jakie mamy wymagania, co do kosiarek i ile możemy na taki sprzęt przeznaczyć.

Na sam początek może zastanówmy się, jakie są nasze wymagania, odnośnie do zasilania.

Zacznijmy może od takich kosiarek, które będą dobre do ogrodów małych, równych i takich, które są regularnie koszone, a my jedynie musimy co jakiś czas nieco bardziej skosić trawnik, żeby za bardzo nie urósł. Będą to kosiarki ręczne, czyli małe kosiarki, które nie emitują hałasu, spalin, a ich źródłem zasilania są nasze mięśnie. Takie kosiarki są bardzo łatwe w obsłudze, ponieważ wystarczy je pchać tak, aby koła zawsze miały dostęp do podłoża, ponieważ tylko wtedy one są skuteczne. Takie kosiarki nadają się jedynie do małych trawników, ponieważ większe powierzchnie mogą się okazać męczarnią. Trzeba być również przygotowanym na to, że taka kosiarka nie zawsze równo zetnie trawę na całej powierzchni i może się zdarzyć, że poszarpiemy źdźbła trawy, co może skutkować ich uschnięciem. Jest to wybór jedynie dla tych osób, które naprawdę do skoszenia mają skrawki trawnika i nie chcą wydawać majątku na kosiarkę.

Kolejnym wyborem będzie kosiarka automatyczna, która zazwyczaj jest zasilana akumulatorem, który również wymaga zasilania. Jest ona mała i sama może skosić nam cały trawnik. Ta technologia niedawno dopiero weszła na rynek i się rozwija, więc nie należy spodziewać się niskich cen, jednak zyskujemy kosiarkę, która jest cicha, sama pracuje i tak naprawdę nie musimy nawet być w domu, gdy wykonuje ona swoje zadanie. Może być jednak taki problem, że jeśli nie ma nas w domu dłuższy czas i nie możemy jej co jakiś czas doglądać, to nawet nie zauważymy, gdy coś się w niej popsuje. Jest to nowinka technologiczna, która wymaga dopracowania, jednak na pewno ułatwi nam życie.

Teraz jednak powrócimy do kosiarek, które już wymagają tego, by chociażby sterował nimi człowiek, a są to między innymi kosiarki elektryczne. Są one zazwyczaj dość lekkie, dobrze się nimi manewruje i mają dość dobrą moc koszenia, jednak mają bardzo poważne ograniczenie, a mianowicie długość kabla. Oczywiście możemy przedłużyć odległość koszenia, między innymi dzięki odpowiedniemu przedłużaczowi, jednak nie zawsze się to sprawdza, ponieważ zbyt duża odległość od źródła zasilania może i tak zmniejszyć jej efektywność. Dlatego też takie kosiarki poleca się do trawników, których powierzchnia nie będzie przekraczać 500m2. Do minusów należy także to, że nie posiadają jednak takiej mocy, aby poradzić sobie idealnie na każdym trawniku. Jednak kosiarka ma kilka plusów, do których należy między innymi cicha praca. Kosiarka nie będzie nam się już kojarzyć z bardzo głośnym silnikiem, który wszystko zagłusza i denerwuje nie tylko nas, ale też sąsiadów. Jest to także dobry wybór, jeśli komuś zależy na ekologii, ponieważ choć kosiarka zużywa prąd, to nie emituje praktycznie żadnych spalin.

Pozostaje jeszcze kosiarka spalinowa, czyli taka, która do pracy wymaga paliwa. Charakteryzuje się ona zazwyczaj największą mocą pracy, tym, że jest większa i cięższa od reszty, doskonale radzi sobie z wysoką trawą, ma dużą moc działania, no i nie istnieje niebezpieczeństwo tego, że przypadkowo najedziemy na jakiś kabel. Używając tej kosiarki, możemy także dostać się praktycznie w każde miejsce, ponieważ nie istnieją żadne ograniczenia, jeśli chodzi o odległość od źródła zasilania. Możemy więc spokojnie kosić nią trawniki, które mają nawet powyżej 1000m2. Jednak ta kosiarka nie pozostaje bez minusów, do których trzeba zaliczyć hałas, który powoduje, a także spaliny, które przyjdzie wąchać osobie, która będzie akurat kosić trawę. Jednak jeśli ktoś jest gotowy na takie poświęcenie i ma duży trawnik, to właśnie taka kosiarka będzie idealna.

Przy wyborze kosiarki, prócz zasilania, warto również zastanowić się nad dodatkowymi elementami, jak kosz, jak napęd na koła, czy też możliwość mulczowania. Wybierajmy również kosiarki, które będą odpowiednie dla nas gabarytowo i które w razie potrzeby jesteśmy w stanie pchać.

Dobrze wybrana kosiarka, to dobrze skoszony trawnik. Nie musimy się obawiać, że trawa będzie poszarpana, że będą z nią jakieś problemy, będzie wysychać szybko, czy też będzie źle wyglądać. Nasz trawnik po prostu będzie idealny.