Jak wybrać dobrą kosiarkę? Każdy, kto ma ogród, czy też działkę i choć kawałek trawnika,…
Jak wybrać program graficzny odpowiadający naszym oczekiwaniom?

Jak wybrać program graficzny odpowiadający naszym oczekiwaniom? W dzisiejszych czasach bardzo wiele rzeczy wykonuje się w obrębie komputera stacjonarnego czy laptopa. Prawdą jest, że stały się one nieodzowną częścią naszego życia i czymś, po co sięgamy zarówno w sferze zawodowej, jak i tej prywatnej.
Choć najczęściej posiadamy na nich wgrane aplikacje do edycji tekstu, przeglądania Internetu czy słuchania muzyki, również programy graficzne stanowią nieodzowny ich element – i to nie tylko w chwili, gdy grafiką zajmujemy się na co dzień. Jak wybrać taki program, który spełni nasze wymagania i dopasuje się do naszych oczekiwań? Zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem, który postara się pomóc w dokonaniu ostatecznego wyboru.
Co trzeba określić wybierając program graficzny?
Zanim tak właściwie zdecydujemy się na konkretny program graficzny, powinniśmy zwrócić uwagę na własne oczekiwania i wymagania względem niego, ale nie tylko. Wszystko zależy bowiem od tego:
- jakiego typu prace graficzne będziemy tworzyć – nie ma programu, który mógłby być wykorzystywany do wszystkiego – po inny sięgniemy chcąc tworzyć grafikę rastrową, inny wykorzystamy do tworzenia tej wektorowej. Różnorodność jest duża, dlatego też zdefiniujmy nasze potrzeby już na samym początku;
- jakich klientów będziemy obsługiwać – jeżeli program graficzny ma posłużyć nam jako narzędzie pracy, zastanówmy się, jakich projektów będą od nas oczekiwali nasi odbiorcy;
- jakie jest nasze doświadczenie z grafiką – jeżeli wcześniej nie mieliśmy do czynienia z niczym, co miałoby związek z grafiką, powinniśmy zacząć od programu graficznego, który nas do tego nie zrazi, najlepiej tego darmowego. Jeśli z kolei jesteśmy użytkownikami doświadczonymi, z pewnością doceniamy większą gamę funkcjonalności i bardziej rozbudowany program;
- jakim budżetem dysponujemy – choć na rynku znajduje się całe mnóstwo darmowych programów graficznych, większość z nich jest okrojona – w szczególności przy porównywaniu ich z ich płatnymi odpowiednikami. Właśnie dlatego powinniśmy ustalić to, ile jesteśmy w stanie przeznaczyć na dobry program.
Przegląd najpopularniejszych programów graficznych
Na rynku programów graficznych współcześnie mamy do czynienia z ogromną konkurencją. Z perspektywy naszej, a zatem użytkowników, jest ona bardzo dobrym zjawiskiem. Dzięki niej bowiem mamy olbrzymi wybór – z drugiej jednak strony nie jest on łatwy. Wiele programów walczy o naszą uwagę i stara się udowodnić swoją wyższość nad pozostałymi. Poniżej prezentujemy te, które robią to zdecydowanie najlepiej i wychodzą do nas z propozycjami, którym ciężko jest odmówić.
Photoshop

Na świecie raczej nie ma osoby, która nie słyszałaby o Photoshopie, który stał się ikoną programów graficznych i najlepszym przykładem na to, jak powinno się je robić. Jest on narzędziem płatnym, obecnie udostępniany w formie abonamentowej (trzeba uiszczać miesięczną opłatę, by móc z niego korzystać). Pozwala jednak na zdecydowanie najwięcej.
Photoshop służy do obróbki grafiki rastrowej i daje dostęp do mnóstwa różnego rodzaju filtrów, narzędzi i mniej oraz bardziej skomplikowanych funkcji, z których skorzystają zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy grafiki. Jako że jest narzędziem docelowym, którego obsługi finalnie chce się nauczyć każdy, może stanowić dobre narzędzie na start. Zwłaszcza, że jego opanowanie może być cenne na rynku pracy, ale często również w życiu prywatnym.
Uwaga! Photoshop dostępny jest również w wersji darmowej, “trial”, pozwalającej na przetestowanie go. Jest ona aktywna do 30 dni po jej zainstalowaniu.
Pixlr
Pixlr uważany jest za darmową alternatywę dla Photoshopa, a zarazem mocno okrojoną jego wersję. Program działa z poziomu przeglądarki internetowej, co sprawia, że jest dostępny niemal wszędzie – nie posiada też ogromnych wymagań sprzętowych (wystarczy sprawnie działająca przeglądarka internetowa).
Pixlr powstał z myślą o użytkownikach wymagających niewiele i chcących dokonać szybkiej i bezproblemowej, ale tylko prostej obróbki zdjęć. Świetna opcja dla osób zaznajomionych z Photoshopem, ale niemających go pod ręką.
GIMP
GIMP jest zdecydowanie najpopularniejszym programem graficznym z kategorii darmowych. Jego interfejs jest zupełnie różny od tego zawartego w popularnym i często stawianym jako wzór Photoshopie – sam w sobie jednak pozwala na bardzo dużo i doskonale sprawdza się w akcji, przy większych i mniejszych projektach.
GIMPa można bardzo łatwo modyfikować poprzez wgrywanie różnego rodzaju wtyczek (co ciekawe, jedna z nich upodabnia jego interfejs do tego Photoshopowego). Jego modułowość jest ogromnym plusem.
Podsumowanie
Dobry program graficzny ma ogromne znaczenie w naszej pracy (na przykład jeśli jesteśmy grafikiem), ale i życiu codziennym. Jego odpowiedni wybór zwiększy nasze możliwości i da nam narzędzia do bardziej efektywnej, oszczędzającej czas pracy i choć w dzisiejszych czasach ciężko znaleźć oprogramowanie uniwersalne i przeznaczone do każdych operacji graficznych, istnieje sporo narzędzi bliskich ideałowi. Warto je przetestować – zwłaszcza, że w przypadku wielu z nich jest to darmowe (choć czasem zaledwie do pewnego momentu).
Polecamy także
-
Jak wybrać dobrą kosiarkę?
-
Jak wybrać dobrego chirurga plastycznego?
Jak wybrać dobrego chirurga plastycznego? Twój wybór chirurga kosmetycznego jest bardzo istotny. Udany zabieg sprawi,…
-
Jak w naszym kraju radzą sobie pracownicy ze Wschodu?
Jak w naszym kraju radzą sobie pracownicy ze Wschodu? W Polsce powoli zaczyna brakować rąk…
-
Jak wybrać kołdry i poduszki do pokoju dziecięcego?
Jak wybrać kołdry i poduszki do pokoju dziecięcego? Sen jest niezwykle ważną aktywnością w życiu…
-
Jak rozładować kontener morski ze statku oraz jak wydobyć z niego zawartość?
Jak rozładować kontener morski ze statku oraz jak wydobyć z niego zawartość? Żegluga morska stanowi…