Czym jest serwer? Aby firma lub przedsiębiorstwo mogło zasłynąć w internecie, niezbędne okaże się posiadanie…
Pamięć RAM – dlaczego jest taka ważna?

Pamięć RAM – dlaczego jest taka ważna? Komputer to fantastyczne urządzenie, które ułatwia nam wykonywanie wielu codziennych czynności. Dzięki niemu możemy opłacać nasze rachunki za prąd i gaz, a także robić dowolne zakupy, zarówno produktów spożywczych jak i ubrań. Jest to także świetna forma rozrywki, możemy na nim przeglądać strony internetowe, grać w gry, słuchać muzyki, oglądać filmy, a także wykonywać wiele innych czynności. Aby możliwy był rozruch urządzenia, konieczna jest odpowiednia praca wszystkich podzespołów, które połączone razem, powodują sprawne działanie komputera.
Krótki przegląd podzespołów w naszym komputerze

Aby komputer mógł działać prawidłowo, ważne jest, aby jego wszystkie podzespoły działały prawidłowo. Jednym z najważniejszych komponentów jest przede wszystkim procesor. Nie bez przyczyny nazywany jest “mózgiem” komputera. Nadzoruje i odpowiada za prawidłowe przeprowadzanie wszelkich procesów, zarówno tych prostych, jak i najbardziej skomplikowanych, złożonych. Dodatkowo koordynuje pracą wszelkich podzespołów. Jego budowa jest bardzo charakterystyczna, dlatego można łatwo go rozpoznać. Z reguły jest to niewielki kwadrat, który po jednej stronie ma blaszkę, na której możemy znaleźć logo, a także podstawowe informacje o danej części. Na drugiej stronie widzimy gęsto ułożone, spiczaste nóżki, które przypominają drobne igiełki. Podczas zakupu takiego komponentu powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na ilość rdzeni (obecnie najbardziej popularne- procesory sześciordzeniowe), architekturę (32 lub 64 bity), a także częstotliwość taktowania (taktowanie na poziomie 2 GHz oznacza, że procesor może obsłużyć 2 miliardy poleceń w ciągu sekundy, co jest nieprawdopodobną liczbą). Kolejną niezwykle ważną częścią w naszym komputerze jest karta graficzna. Jego podstawową funkcją jest przetwarzanie i wyświetlanie obrazu na monitorze. Powinien to być komponent szczególnie ważny dla fanów gier komputerowych, ponieważ jakość i płynność grafiki 3D zależy właśnie od karty graficznej. Warto także wiedzieć, że możemy wyróżnić modele zintegrowane, które doskonale sprawdzą się podczas wykonywania podstawowych czynności, a także dedykowane. Te drugie montowane są na gnieździe płyty głównej komputera i mają zdecydowanie lepsze parametry, dzięki czemu możliwe jest korzystanie z najbardziej wymagających gier i aplikacji. Nie możemy także zapomnieć i bardzo istotnym podzespole, jakim jest dysk twardy. To właśnie dzięki niemu możemy zapisywać, a także odczytywać dane. Najpopularniejsze są dyski typu SSD i HDD. Te pierwsze charakteryzują się przede wszystkim tym, że są znacznie szybsze, jednakże co za tym idzie- także droższe. Dodatkowo mają mniejszą ilość dostępnych danych. Natomiast dyski HDD co prawda mogą przechowywać ogromną ilość danych, a także są zdecydowanie tańsze, jednakże dość powolne. Coraz częstszym rozwiązaniem jest zakup obu dysków. Jednego SSD, z małą ilością dostępnej pamięci, na którym zainstalujemy nasz system operacyjny, dzięki czemu w błyskawicznym tempie nastąpi rozruch komputera. Drugi dysk, tym razem typu HDD, jest odpowiedzialny za przechowywanie wszystkich danych, a dzięki temu, że z reguły są bardzo pojemne, doskonale wypełnią swoje zadanie.
Pamięć RAM- czym ona jest?
Choć nazwa sugeruje trochę inaczej, w rzeczywistości pamięć RAM zdecydowanie różni się od pamięci dysku twardego. Można powiedzieć, że RAM to błyskawiczny nośnik, na którym znajdziemy informacje o wszystkich działających programach, a także procesach w systemie. To właśnie od niej w dużej mierze zależy zarówno wydajność, jak i szybkość działania naszego komputera. Zazwyczaj wygląda to następująco: im więcej wymagających programów działa w jednym momencie, tym więcej pamięci RAM potrzebujemy. Co ważne, zazwyczaj mamy możliwość jej rozbudowania, tak więc nie będzie problemów z rozszerzeniem dostępnych zasobów. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na to, że zazwyczaj ten podzespół nie należy do najdroższych, tym samym często nie zdajemy sobie nawet sprawy, jak ważnym jest elementem.
Na jakie parametry zwracać uwagę podczas zakupu pamięci RAM?
Aby odpowiednio dopasować pamięć RAM do naszego komputera, musimy wiedzieć, jaki jej typ jest kompatybilny z urządzeniem, które posiadamy. W dzisiejszych czasach mamy do wyboru pamięć DDR3 i DDR4. Czym one się charakteryzują? Ta pierwsza może być wyposażona w pojemność jedynie do 16 gigabajtów, jeśli chodzi o jej prędkość, wynosi od 800 do 2400 MT/s. Jeśli natomiast chodzi o nowszą pamięć RAM DDR4, tutaj możemy pomieścić na jednej kości nawet 64 gigabajty, natomiast prędkość odczytu i zapisu danych oscyluje w granicach 3200 MT/s. Dodatkowo pobiera zdecydowanie mniej energii elektrycznej, od swojego poprzednika. Kolejnym ważnym elementem jest opóźnienie RAM (CAS latency CL). Im mniejsza wartość tym lepiej, ponieważ jest to czas od wysłania danego żądania, aż do jego odczytu. Na koniec trzeba również zastanowić się nad odpowiednią częstotliwością taktowania, która to wskazuje na wydajność modelu. Aby z powodzeniem korzystać z najbardziej wymagających gier i aplikacji, powinniśmy wybrać najwyższą wartość taktowania.
Polecamy także
-
Czym jest serwer?
-
Gdzie jest witamina C
Gdzie jest witamina C - uczestniczy w wielu istotnych procesach życiowych. W związku z tym…
-
Jaki jest koszt implantów całej szczęki?
Jaki jest koszt implantów całej szczęki? Utrata zębów w szczęce jest bardzo poważnym problemem. Jednak…
-
W co uzbrojona jest straż pożarna?
W co uzbrojona jest straż pożarna? Jest kilka służb mundurowych, które nieodmiennie budzą respekt, a…
-
Co to jest pianka neoprenowa i gdzie można ją kupić?
Co to jest pianka neoprenowa i gdzie można ją kupić? Pianka neoprenowa bardzo dobrze nadaje…