Jaka powinna być farba do dachu?

29 września 2020 by Brak komentarzy

Dach jest elementem najbardziej charakterystycznym dla każdego domu. Przez wielu uważany za wizytówkę, jest też czymś, co musimy ochronić, aby zachowało swoje właściwości i rzeczywiście chroniło wszystkich domowników. Niesamowicie istotne zarówno przy jego ochronie, jak i przy dbaniu o jego aspekty wizualne jest właściwe dobranie farby do dachu. Nie dość, że powinna ona być odpowiednia pod względem kolorystyki, to jeszcze trwała i odporna na ekstremalna warunki, jakie przed dachem są stawiane https://smig.pl/smig_e-1/. W tym krótkim poradniku pomożemy wybrać najbardziej właściwą farbę, opisując, na jakich jej elementach warto się skupić i czy w tym wszystkim powinniśmy kierować się ceną, czy też jakością.

Czego możemy oczekiwać po farbie do dachu?

Wybierając farbę do dachu najczęściej zwracamy uwagę na napis na jej opakowaniu, myśląc, że samo określenie „do dachu” oznacza, że spełni nasze oczekiwania i wymagania. Rzeczywistość jest inna, a przy jej wyborze powinniśmy zwrócić uwagę na wiele innych elementów, które pozwolą nam mieć pewność, że rzeczywiście sprawdzi się w akcji, a my będziemy z niej zadowoleni w bardziej długofalowej perspektywie. Zadbajmy więc o to, aby farba ta była:

  • dopasowana do pokrycia dachu – bardzo ważne jest zadbanie o to, aby wybierana przez nas farba pasowała do materiału, z jakiego zostało wykonane pokrycie dachowe. To to ma zdecydowanie największe znaczenie – nawet najdroższa i najlepsza farba nie sprawdzi się w akcji, jeżeli nie trafi na dach, dla którego została stworzona. Dobierzmy więc taką, która nie tylko ochroni go przed korozją, ale też dostosuje się do warunków, jakie będzie przed nią stawiał.
  • trwała i wytrzymała – niedopuszczalne jest to, by farba do dachu, jaką kupujemy schodziła po roku czy dwóch latach od jej położenia. Musi być wytrzymała, trwała oraz utrzymywać się na powierzchni dachu przez jak najdłuższy okres. Jest to w stanie zapewnić coraz częściej dawana przez producentów gwarancja – zadbajmy o to, aby obejmowała ona okres przynajmniej pięciu lat. Choć sami w sobie nie możemy liczyć na duży zwrot w przypadku złamania jej warunków przez producenta, samo jej dawanie może sugerować wyższą jakość i pewność producenta właśnie co do niej;
  • odporna na warunki atmosferyczne – dach musi zmagać się z najbardziej ekstremalnymi warunkami atmosferycznymi każdego rodzaju – deszcz, śnieg, ekspozycja na słońce (największa i niemożliwa do uniknięcia), ale też coraz częstszy grad wymagają od niego, ale i od farby olbrzymiej wytrzymałości;
  • właściwa kolorystycznie – choć techniczne aspekty farby do dachów są bardzo istotne (by nie powiedzieć, że najistotniejsze), należy również zadbać o wybór tej najbardziej właściwej pod względem wyglądu. Nie podążajmy za przekonaniem, że dachy ciemniejsze bardziej przyciągają słońce i są w stanie prowadzić do zniszczenia dachu. Pamiętajmy, że ten jest najwyżej położonym punktem naszego domu – jako taki i z uwagi na jego powierzchnię, zawsze będzie przyciągał owe słońce. Niezależnie od tego, na jaki kolor będzie pomalowany.

Farba do dachu – cena czy jakość?

Na świecie istnieje wielu ludzi, którzy twierdzą, że niezależnie od tego, jaka farba do dachu padnie ich wyborem, po kilku latach i tak straci na swoich właściwościach, a dach będzie trzeba malować od nowa. W związku z tym osoby te bardzo często decydują się na tańsze farby, mając przekonanie, że lepiej wydać „na to samo” mniej. Rzeczywistość jest zgoła odmienna, co można zaobserwować przy porównaniu osób, które postawiły na farby tanie oraz tych, którzy nadali priorytet jakości, za nic mając sobie cenę. Tanie farby bardzo szybko tracą na atrakcyjności, zwłaszcza poddawane warunkom, z którymi nie potrafią sobie radzić. Dach z kolei poddawany jest bardzo dużej ich palecie – ogromne temperatury osiągane latem, deszcz jesienią, a mróz i śnieg zimą sprawiają, że jest on bardzo narażony na korozję i wszelkie negatywne konsekwencje takiż warunków. O ile więc farbę możemy wymienić po kilku latach, o tyle poradzenie sobie z ową korozją może być już trudniejsze. Lepiej jest więc zapobiec jej pojawieniu się, najzwyczajniej w świecie wybierając farbę nieco wyższej jakości.

Podsumowania

Farba do dachu jest czymś, czego wybór bardzo często jest bagatelizowany. Jest to olbrzymi błąd, którego nie powinno się popełniać – zwłaszcza biorąc pod uwagę to, jak duży wpływ ma ona na kondycję dachu, a zatem jednego z najważniejszych elementów każdego domu https://smig.pl/kleje-cementowe/. Jeżeli więc wybieramy farbę, zadbajmy nie tylko o jej pasującą do naszego budżetu cenę, ale i – a może przede wszystkim – o jakość. Musi być odporna na ekstremalne warunki, z jakimi dach musi radzić sobie na co dzień, ale też odpowiednio dobrana do jego powierzchni. Wbrew bowiem temu, co mogłoby się wydawać, farba do dachu nie jest czymś uniwersalnym, co sprawdzi się na absolutnie każdej jego powierzchni. Mając to na uwadze, dokonajmy jak najbardziej właściwego wyboru. Takiego, który będzie bazował na rozsądku, a nie na portfelu. Pamiętajmy, że dach pokrywamy kilka razy w naszym życiu – nie oszczędzajmy na tym, a ilość tę zredukujemy do absolutnego minimum.