Tapety - jakie wybrać do mieszkania? Jeśli mamy w planach długi wyjazd na wakacje, a…
Jakie badania wykonuje ortopeda? Lekarz ortopeda zajmuje się bardzo szeroką gamą specjalizacji. Co warto wiedzieć, zajmuje się on nie tylko urazami kości, czy też stawów, ale także najróżniejszymi wadami postawy, uszkodzeniami nerwów, zmianami zwyrodnieniowymi, nowotworami, a nawet uwarunkowanymi genetycznymi, czy też chorobami metabolicznymi. Sama ortopedia jest nierozerwalnie związana z traumatologią, czyli inaczej zwaną chirurgią urazową.
Czym zajmuje się ortopeda?
Ortopeda zajmuje się diagnozą oraz leczeniem chorób układu ruchu, ale może również zajmować się ich profilaktyką. Praca w tym zawodzie obejmuje nie tylko cały układ szkieletowy, oczywiście poza czaszką, ale również układ mięśniowy, powiązane naczynia krwionośne, układ więzadłowo-stawowy, a nawet nerwy. Ortopedia jest specjalizacją, wymagającą od lekarza wielce szerokiej wiedzy dotyczącej anatomii człowieka i fizjologii jego ruchu. Ortopedzi na samym początku zajmowali się leczeniem wad postawy u najmłodszych. Jednakowoż dzięki rozwojowi innych dziedzin medycyny, obecni ortopedzi zajmują się leczeniem również osób dorosłych. Dobry ortopeda z Ortho Expert jest też traumatologiem, czyli ma możliwość diagnozowania oraz leczenia, także operacyjnych złamań, skręceń, czy zwichnięć.
Pacjenci, którzy trafiają do kliniki ortopedycznej, najczęściej robią to po doznaniu urazów dotyczących układu ruchu, czyli zwichnięć kolana, skręcenia kostki, czy złamań kości. Największa liczba osób korzysta z pomocy tego specjalisty, w chwili odczuwania bólu ze strony kręgosłupa, ścięgien i mięśni, którym towarzyszą stany zapalne. Ortopeda jest najtrafniejszym wyborem, gdy posiada się problemy z ruchomością kończyn oraz stawów, bólów startowych i rozruchowych, a także w przypadku obrzęków. Wszelkie niepokojące trzeszczenia w stawach również lepiej skonsultować z ekspertem, niż puścić w niepamięć.
Jakie badania wykonuje ortopeda?
Podczas pierwszej wizyty w klinice ortopedycznej można na wstępie spodziewać się bardzo szczegółowego wywiadu, podczas którego lekarz prowadzący będzie zadawał pytania dotyczące przebytych chorób, czy urazów. Uzyskana w ten sposób wiedza posłuży mu do postawienia wstępnej diagnozy i będzie bazą, która pomoże w dalszej diagnostyce. Jeżeli więc pacjent posiada zdjęcia rentgenowskie, a nawet opisy przebytych schorzeń, może je zabrać ze sobą. Sam zakres badań ortopedycznych jest zaskakująco szeroki. Jego podstawą jest sprawdzenie stabilności i ruchomości stawów, a również ich położenie. Lekarz ortopeda sprawdza także stan kręgosłupa i całego szkieletu. Robi to, aby ocenić, czy u danego pacjenta nie występują wszelakie wady postawy lub zwyrodnienia. Wykonuje zdjęcia rentgenowskie, badania ultrasonograficzne, rezonans magnetyczny oraz tomografię komputerową w celu uzyskania dokładnego obrazu budowy, struktury kości i tkanek. Jeśli zaś mowa o badaniu stawów, pomocnymi mogą okazać się takie badania jak artroskopia i artografia. Decyzja dotycząca metody leczenia, która ma zostać zastosowana, zależy głównie od rodzaju choroby, urazu, a nawet zwyrodnienia. Ortopeda ma możliwość zdecydowania o operacji stawu biodrowego https://ortho-expert.pl/oferta/staw-biodrowy-operacje/ lub unieruchomieniu kończyny, jeśli przyjdzie taka konieczność. W przypadku łagodzenia bólu wówczas warto zastosować terapię farmakologiczną, czyli niesteroidowe leki przeciwzapalne, albo leki rozkurczowe. Oczywiście poza wyżej wymienionymi czynnościami można zlecić pacjentowi przebycie rehabilitacji i fizjoterapii w postaci elektroterapii, ćwiczeń, masaży.
Jakie choroby leczy ortopeda?
Zakres ortopedii jest niezwykle szeroki, dlatego lista chorób, które diagnozowane są w klinice ortopedii, jest bardzo długa oraz rozbudowana. Wśród wielu schorzeń, które podlegają leczeniu lekarza ortopedy, na pewno znaleźć można:
- choroby zapalne kości i stawów,
- złamania, skręcenia, zwichnięcia, stłuczenia kończyn,
- wady wrodzone,
- wady postawy,
- nowotwory kości,
- zespół cieśni nadgarstka,
- zmiany związane z przeciążeniem stawów,
- różne schodzenia kręgosłupa,
- przykurcz Dupuytrena, czyli schorzenie pojawiające się najczęściej w obu rękach, jednak dające o sobie znać z najróżniejszymi stopniem nasilenia. Przykurcz taki utrudnia znacząco funkcjonowanie, a jego jednym z pierwszych objawów jest ból rezonujący w obrębie zgięcia palców, aż po wewnętrzną strony dłoni,
- choroba Olliera, czyli schorzenie polegające na tym, iż wewnątrz kości tworzą się chrząstkowe guzy. Ich średnica może sięgać nawet do kilku centymetrów, co w ostateczności prowadzi do rozdymania kości, więc również jej niszczenia albo wygięcia. Ta nieprzyjemna choroba najczęściej ujawnia się już podczas drugiego roku życia, przybiera wtedy postać pogrubienia policzków, koślawości stawów kolanowych, zniekształcenia przedramion, a nawet nierównej długości kończyn,
- choroba Scheuermanna, nazywana też inaczej młodzieńczą kifozą, jest trwałym zniekształceniem kręgosłupa w odcinku piersiowym. Cechuje się obumieraniem tkanki chrzestnej oraz kostnej na etapie młodzieńczym. Dolegliwość owa rozwija się głównie pomiędzy 12 a 16 rokiem życia, czyli na etapie największych zaburzeń we wzroście trzonów kręgowych. W konsekwencji powoduje to ich klinowacenie. Młodzieńcza kifoza przebiega bardzo cicho, ponieważ nie ujawnia żadnych objawów. Pierwsze symptomy można rozpoznać jedynie w momencie, w którym doszło już do trwałych zmian w budowie kręgosłupa.
Ortho Expert ortopeda |
ul, Jagiellońska 87b |
70-437 Szczecin |
www.ortho-expert.pl |
Polecamy także
-
Tapety - jakie wybrać do mieszkania?
-
Jakie OCP na busa?
Jakie OCP na busa? Oczywistą kwestią jest, że ubezpieczenie to stosunkowo wysoki koszt dla firmy…
-
Jakie zasilanie do pompy ciepła?
Jakie zasilanie do pompy ciepła? Termin pompy ciepła odnosi się do grupy technologii, które obejmują…
-
Jakie płytki ceramiczne wybrać do mieszkania?
Jakie płytki ceramiczne wybrać do mieszkania? Kiedy urządzamy nasze mieszkanie, musimy wziąć pod uwagę mnóstwo…
-
Wiązary dachowe - jakie drewno wybrać?
Wiązary dachowe - jakie drewno wybrać? Konstrukcja dachu to niewątpliwie jeden z najważniejszych elementów każdego…