Wiązary dachowe – jakie drewno wybrać?

18 stycznia 2021 by Brak komentarzy

Konstrukcja dachu to niewątpliwie jeden z najważniejszych elementów każdego budynku. Nie powinno więc być zaskoczenia, że to taki element, który koniecznie powinien być wykonany w jak najlepszy sposób, ponieważ tylko wtedy będzie można faktycznie oczekiwać, że w 100% będzie spełniał swoje zadania a jego trwałość będzie na wysokim poziomie. Dlatego między innymi warto przemyśleć z jakich materiałów będzie wykonany dach. Przed jego pokryciem musi być wykonana odpowiednia konstrukcja i tutaj pojawiają się wiązary dachowe, które z powodzeniem zastępują tradycyjną więźbę. Warto się im przyjrzeć i zrozumieć dlaczego są tak popularne oraz z jakiego drewna powinno się je wykonać, by ostatecznie przygotowany w ten sposób dach charakteryzował się jak najlepszą jakością. Warto wziąć pod uwagę różne dostępne na rynku możliwości a wyboru dokonywać po konsultacjach ze specjalistami zajmującymi się budową domów.

Duże zainteresowanie wiązarami dachowymi

Przygotowanie wiązarów dachowych staje się popularne z tego względu, że gdy zastąpią one tradycyjną więźbę będą w stanie znacząco ułatwić wykonanie pracy inwestorom. Dodatkowo wykorzystywanie tego rozwiązania to również szansa na to, by w znaczący sposób powiększyć możliwości konstrukcyjne jakie będziemy otrzymywać. Warto poznać jakie zalety mają wiązary.

Jakie zalety mają wiązary dachowe?

Wiązary dachowe - jakie drewno wybrać?Wiązary to takie rozwiązanie, które ma sprawić, że przygotowanie konstrukcji dachu stanie się łatwiejsze. Inwestorzy decydując się na wiązary między innymi dlatego, że są one elementem, który pozwoli na stworzenie przestrzeni, która może mieć rozpiętość sięgającą 30 metrów bez konieczności wykonywania ścian pośrednich. To daje duże możliwości jeśli chodzi o kreowanie przestrzeni. Stworzona w ten sposób duża przestrzeń może być potem wygodnie dzielona szybkimi ściankami działowymi. Przy więźbie nie otrzymujemy takiej możliwości i tym samym już w pewnej mierze inwestor zostaje ograniczony jeśli chodzi o to jak będzie mógł swoją przestrzeń kreować. Takie możliwości jakie dają wiązary sprawiają, że cieszą się one popularnością zarówno w budownictwie prywatnym przemysłowym jak i publicznym. Z ich użyciem wygodnie można przygotować w domu poddasze czy wykonać komfortową i co najważniejsze ekonomiczną hale magazynową. Niewątpliwie zaletą wiązarów jest również to, że charakteryzują się one walorami ekonomicznymi. Zastosowanie drewnianych wiązarów to bowiem taka opcja, która będzie tańsza nawet o połowę od betonowych czy metalowych. Przy tym warto również podkreślić, że wiązary montuje się bardzo szybko i tym samym zmniejszone są także koszty związane z robocizną. Na miejsce inwestycji docierają elementy gotowe do montażu, które będą stanowić całość, trzeba tylko zadbać o ich odpowiednie zestawienie. Jest to również komfortowa opcja z tego względu, że można wykonywać prace zimą. Tym samym okres prac budowlanych może być wydłużony, a to sprawi że inwestycja będzie szybciej gotowa.

Sprawdź koniecznie:

Jakie będzie drewno na wiązary?

Wiele osób zastanawiających się nad taką formą inwestycji chce wiedzieć jakie wybrać drewno na wiązary. Możemy tutaj wskazać na prostą zasadę, a mianowicie to, że drewno musi wytrzymywać ciężary dachu. W końcu jest to konstrukcja, która będzie mocno obciążona. Do tego dochodzi wielkość konstrukcji i jej rozpiętość. Im większa będzie ta rozpiętość tym oczywiście większa odporność na ciężar będzie potrzebna. Jedna zasada jest jednak niezmienna niezależnie od tego jaki rodzaj drewna będzie używany. Wybierając drewno na wiązary należy decydować się na drewno, które w odpowiednim stopniu będzie wysuszone. Wilgotność takiego drewna nie powinna być większa niż 18%. Materiał jest naturalny, dlatego musimy zadbać o to, by uniknąć jego pleśnienia. Odpowiednio wysuszone drewno jest trwalsze i jednocześnie bezpieczniejsze. Dodatkowo warto także zadbać o odpowiednią impregnację takiego materiału. Jeśli chodzi o wybór gatunku bardzo popularną propozycją jest świerk. To drewno, które jest odpowiednio posortowane i gwarantuje konstrukcje, która będzie powtarzalna. Innym możliwym rozwiązaniem będzie także wykorzystywanie drewna sosnowego, które również na wiązarach powinno się dobrze sprawdzić. Zazwyczaj wykorzystywane jest drewno sosnowe w klasie C27, jednak jeśli chodzi o wiązary, które mają dużą rozpiętość to można postawić na drewno, które będzie z klasy C35. Wybór drewna powinien być staranny podobnie jak samo wykonanie wiązarów. Tego typu prace warto zlecić specjalistom, którzy się tym zajmują na co dzień i też będą wiedzieli jakie rozwiązania wybrać, by stworzona konstrukcja charakteryzowała się trwałością. Zawsze więc konstrukcję dachu warto konsultować z kimś kto świetnie zna temat i będzie w stanie odpowiednie rozwiązania dla klientów zaproponować. Samo zainteresowanie wiązarami jest sporo, dlatego z ich dostępnością inwestorzy raczej nie powinni mieć problemu. Jakościowo też stoją one na wysokim poziomie więc bez obaw na te propozycje będzie się można zdecydować. Wydaje się, że to wybór, który się dobrze sprawdzi.