Jaką formę opodatkowania może wybrać fryzjer? Wielu fryzjerów marzy o tym, aby założyć swój własny…
Kto może prowadzić lombard? Dawno minęły czasy, kiedy w CV osoby aplikujące o pracę wpisały raptem kilka wierszy dotyczących zatrudnienia. Współczesne realia wymuszają na nas nieustanne kształcenie, awanse i zmianę miejsca pracy. W sytuacji, kiedy funkcjonuje trudny rynek zatrudnienia, warto rozważyć swój własny biznes, lub franczyzę. Z uwagi na fakt, że społeczeństwo nieustannie zadłuża się w mniejszym, lub większym stopniu, świetnym pomysłem na biznes jest lombard. Czy trzeba mieć jakieś uprawnienia? Kto może prowadzić lombard? Wszystkie wątpliwości zostaną rozwiane w poniższym artykule.
Czym jest i jak działa lombard?
W ogromnym uproszczeniu można stwierdzić, że lombard niejako wyręcza banki i firmy pożyczkowe, ponieważ udziela on pożyczek. Różnica polega na tym, że lombard udziela pożyczek pod zastaw, podczas kiedy bank lub instytucja pozabankowa bazuje na dochodach pożyczkobiorcy. Sprawdźmy na konkretnym przykładzie, jak działa lombard. Pani X potrzebuje w trybie natychmiastowym gotówki, ponieważ zepsuła jej się pralka. Nie chce korzystać z usług banku, ponieważ za 3 tygodnie otrzyma wynagrodzenie i będzie mogła oddać pieniądze. Klientka jest w posiadaniu wartościowego złotego pierścionka po babci i decyduje się wziąć pożyczkę pod jego zastaw. Odwiedzając lombard, właściciel lub pracownik wycenia wartość biżuterii, po czym oferuje pani X pożyczkę w kwocie, która zadowoli obie strony na czas określony w umowie, którą spisują. Umowa zawiera również kwotę prowizji, którą lombard pobiera na swoją korzyść za transakcję. Pani X otrzymuje pieniądze, i przeznacza je na zakup nowego sprzętu. Dalsza część historii ma dwa scenariusze. W pierwszym pani X po 3 tygodniach przychodzi z gotówką i wykupuje swój pierścionek, w drugim pani X nie pojawia się w lombardzie i pierścionek przechodzi na własność lombardu, a właściciel lombardu może go sprzedaż z zyskiem. Warto zaznaczyć, że pożyczka lombardowa jest bardzo łatwa w uzyskaniu, ponieważ wystarczy tylko dowód osobisty i ukończony 18 rok życia, przy czym zdolność kredytowa nie jest brana w ogóle pod uwagę. W lombardzie można zastawić niemalże wszystko od biżuterii, poprzez sprzęt RTV, na dziełach sztuki i papierach wartościowych kończąc.
Jakie warunki należy spełnić, aby otworzyć lombard?
Aby otworzyć swój lombard, z punktu prawnego wystarczy założyć własną działalność gospodarczą. Nie ma obowiązku uzyskania żadnych zezwoleń, koncesji, czy wpisu do rejestrów instytucji pożyczkowych tak jak ma to miejsce w przypadku banków, które również przecież dysponują pieniędzmi klientów. Z powodu bardzo ograniczonej ilości formalności, które należy spełnić, lombard jest doskonałym pomysłem na własną firmę. Prowadząc księgowość lombardu, należy pamiętać o tym, że w przypadku tej działalności nie ma możliwości opodatkowania w formie ryczałtu, dlatego pozostaje prowadzenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów, bądź ewidencja za pomocą ksiąg rachunkowych. Jeśli właściciel lombardu decyduje się udzielać kredytów konsumenckich, wówczas istnieją przesłanki do uznania go za instytucję udzielającą pożyczek. Wiąże się to z obowiązkiem zarejestrowania spółki akcyjnej, lub z ograniczoną odpowiedzialnością z kapitałem zakładowym minimum 200 000 zł. Obostrzenia te bardzo łatwo ominąć i uchronić się przed zakładaniem spółki za pomocą zawieranych z klientami umów lombardowych, które wskazują lombard jako tylko miejsce przechowania rzeczy, która w przypadku braku spłaty pożyczki, przechodzi na jego własność.
Czy każdy może prowadzić lombard?
Współczesne lombardy nie są już małymi klitkami, z jakimi kojarzymy je z czasów dawnych. Teraz to bardzo często nowocześnie urządzone obszerne wnętrza z dużą przestrzenią magazynową, jednak dysponując nawet stosunkowo niewielką ilością miejsca, można rozpocząć przygodę z otwarciem lombardu. Do kupienia w zasadzie są tylko regały na pozostawione przez klientów rzeczy, lada oraz meble zapewniające funkcjonalne korzystanie z pomieszczenia. Osoba, która zdecyduje się na prowadzenie lombardu, musi dysponować dobrym pomysłem na takie miejsce, mając na względzie również kontekst marketingowy. Dobrze rozważyć lokalizację w biedniejszych dzielnicach miasta, ponieważ w tych bogatych lombard nie utrzyma się zbyt długo z powodu zamożności mieszkańców okolicznych osiedli. Niewątpliwie do prowadzenia lombardu niezbędna jest żyłka handlowca i umiejętności negocjacyjne. Na zasadzie wymienności, właściciel lombardu powinien osiągnąć maksymalnie niską cenę rzeczy w kontekście udzielanej klientowi pożyczki, jednak oferować najwyższą w sytuacji, kiedy nieodebrany przedmiot musi sprzedać, ponieważ nie zgłosił się po niego dotychczasowy właściciel. Niezbędna jest pewna kwota “na start”, aby zachować płynność finansową. Należy pamiętać, że z biegiem czasu wartościowych rzeczy pozostawionych i nieodebranych przez klientów może uzbierać się sporo, co niewątpliwie jest gratką dla złodziei. Dlatego lombard powinien być wyposażony w solidne drzwi, osłonięte żaluzjami antywłamaniowymi, lub kratami okna oraz alarm.
Polecamy także
-
Jaką formę opodatkowania może wybrać fryzjer?
-
Usługi detektywistyczne we Wrocławiu
Usługi detektywistyczne we Wrocławiu - znajdź najlepszego detektywa w mieście. Usługi detektywistyczne w Polsce mają…
-
Jak może wyglądać plac zabaw dla dzieci?
Jak może wyglądać plac zabaw dla dzieci? - Dzieci uwielbiają bawić się na świeżym powietrzu.…
-
Ubezpieczenia na lato
Ubezpieczenia na lato - zbliża się sezon wakacyjny, wyjazdy na wczasy, wycieczki i weekendy poza…
-
Na jaką firmę przeprowadzkową postawić?
Na jaką firmę przeprowadzkową postawić? Co wziąć pod uwagę wybierając firmę, która wykonuje zawodowo przeprowadzki…