Jaką pościel wybrać? Pościel stanowi bardzo ważny element naszego wyposażenia. Często staje się doskonałą ozdobą…
Jaką formę opodatkowania może wybrać fryzjer?
Jaką formę opodatkowania może wybrać fryzjer? Wielu fryzjerów marzy o tym, aby założyć swój własny zakład. Niemniej jednak wiąże się to z koniecznością zarejestrowania działalności gospodarczej, zgłoszeniem do ZUS oraz wybraniem formy opodatkowania. W kontekście ostatniego aspektu narasta wiele kontrowersji. Jaką formę opodatkowania może wybrać fryzjer? Odpowiadamy.
Karta podatkowa
Niewielu fryzjerów korzysta z karty podatkowej, choć jest to jedna z najprostszych form opodatkowania. Dlaczego więc jej nie wybieramy? Ponieważ zawiera ona liczne ograniczenia, na przykład w kontekście osiąganych przychodów. Rozliczenie za pomocy karty podatkowej dedykowane jest początkującym przedsiębiorcom, którzy prowadzą małe, lokalne biznesy. Nie muszą oni wpłacać zaliczek na podatek dochodowy, prowadzić ksiąg rachunkowych ani składać miesięcznych deklaracji do Urzędu Skarbowego. Płacą podatek w wysokości, jaką ustali odpowiedni organ – naczelnik US. Wysokość podatku ustalana jest zawsze indywidualnie, biorąc pod uwagę specyfikę danego zakładu. Teoretycznie fryzjer płacący podatek za pomocą karty może rozliczać się samodzielnie. Niemniej jednak zakłady i tak korzystają z pomocy księgowych. Boją się, że nie dopełnią niektórych formalności, przez co zostaną pociągnięte do odpowiedzialności.
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych
Podatnicy prowadzący salon fryzjerski mogą rozliczać się za pomocą ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Zasadą jest, że podatek płacimy od osiągniętych przychodów. Nie bierzemy tutaj pod uwagę żadnych kosztów, poza składkami ZUS. Stawka podatku dla usług fryzjerskich wynosi obecnie 8,5%. Jest więc dosyć niska, w porównaniu na przykład do podatku liniowego. Niemniej jednak ryczałt nie zawsze jest korzystny. Jeśli osiągamy naprawdę wysokie przychody, to lepiej wybrać inną formę opodatkowania. Co więcej, zakłady fryzjerskie zwykle ponoszą również wysokie koszty, których przy ryczałcie nie mają prawa odliczyć. W związku z tym zanim wybierzemy ryczałt, zróbmy symulację przychodów oraz kosztów sprawdzając, czy rzeczywiście będzie on dla nas opłacalny.
Zasady ogólne – skala podatkowa
Najpopularniejszym sposobem opodatkowania dochodów jest skala podatkowa. Wynika to z faktu, iż w ten sposób opodatkowane są również dochody tych, którzy uzyskują je ze stosunku pracy. W skali podatkowej występuje próg, po przekroczeniu którego musimy zapłacić wyższy podatek. Obecnie próg podatkowy wynosi 85 528 zł. Do tej kwoty nasz podatek wynosi 17% uzyskanego dochodu. Po przekroczeniu progu zapłacimy już 32%, oczywiście jedynie od nadwyżki. Niemniej jednak skala podatkowa pozwala zachować wiele ulg, na przykład z tytułu wychowywania dzieci. Co więcej, podatnicy mogą rozliczać się wspólnie z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko. Od przychodów mają oni prawo odjąć podatkowe koszty ich uzyskania. Dla kogo skala podatkowa będzie najlepszym rozwiązaniem? Przede wszystkim dla podatników, którzy nie przekraczają progu podatkowego oraz ponoszą wysokie koszty uzyskania przychodu. Pamiętajmy, że w tym modelu podatek płacimy jedynie od nadwyżki przychodów nad kosztami.
Podatek liniowy
Podatnicy, którzy przekraczają próg podatkowy, zwykle decydują się na rozliczanie dochodów za pomocą podatku liniowego. Jego stawka wynosi 19%, a więc jest stosunkowo korzystna. Niemniej jednak podatek liniowy pozbawia nas prawa do większości ulg podatkowych. Co więcej, podatku liniowego nie możemy stosować, jeśli wykonujemy usługi na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy. Oznacza to, że jeśli dorabiamy sobie w innym salonie, w którym pracowaliśmy wcześniej, musimy rozliczać się według skali podatkowej. Podobnie, jak w przypadku zasad ogólnych, podatnik ma prawo do odliczenia kosztów uzyskania przychodów. Zanim jednak zdecydujemy się na taką formę opodatkowania, przeanalizujmy prognozowane przychody zakładu. Jeżeli nie przekroczymy progu podatkowego, podatek liniowy jest po prostu nieopłacalny.
Opodatkowanie nie zawsze konieczne
Fryzjerzy nie zawsze muszą zakładać działalność gospodarczą. Dotyczy to osób, które mają prawo prowadzić działalność nierejestrowaną. Głównym warunkiem jest tutaj nieosiąganie przychodów wyższych, niż połowa minimalnego wynagrodzenia. Jeśli podatnik nie rejestruje działalności gospodarczej, to nie musi wybierać konkretnej formy opodatkowania. Rozlicza się wtedy na zasadach ogólnych, na tym samym formularzu PIT, co dochody z umowy o pracę bądź umowy cywilnoprawnej. Pamiętajmy jednak, że jeśli zakładamy działalność, to musimy wybrać jakąś formę opodatkowania. Nie wszyscy podatnicy mają też prawo do tego, aby prowadzić firmę bez uprzedniego jej zarejestrowania.
Jak się rozliczać?
Fryzjerzy powinni wybrać taką formę opodatkowania, która pozwoli im zminimalizować wysokość płaconego na rzecz Urzędu Skarbowego Podatku. W tym celu mogą wykonać symulację przychodów oraz kosztów. Fryzjerzy najczęściej wybierają podatek liniowy bądź skalę podatkową, w zależności od uzyskiwanych przychodów. Karta podatkowa i ryczałt są zarezerwowane raczej dla małych, lokalnych salonów.
Polecamy także
-
Jaką pościel wybrać?
-
Jaką bramę wybrać do garażu?
Jaką bramę wybrać do garażu? Na rynku istnieje kilka rodzajów bram garażowych. Różnią się one…
-
Kto może prowadzić lombard?
Kto może prowadzić lombard? Dawno minęły czasy, kiedy w CV osoby aplikujące o pracę wpisały…
-
Jak wybrać dobrą kosiarkę?
Jak wybrać dobrą kosiarkę? Każdy, kto ma ogród, czy też działkę i choć kawałek trawnika,…
-
Jak wybrać dobrego chirurga plastycznego?
Jak wybrać dobrego chirurga plastycznego? Twój wybór chirurga kosmetycznego jest bardzo istotny. Udany zabieg sprawi,…