Sprzedajesz nieruchomość? Zadbaj o szczegóły

5 czerwca 2019 by Brak komentarzy

Chciałbyś sprzedać mieszkanie, jednak obawiasz się skomplikowanych procesów i długiego poszukiwania odpowiedniego klienta? Kolejne porady ekspertów przyprawiają o zawrót głowy, ponieważ ich zdania wykluczają się nawzajem? Nie musisz się dłużej przejmować, ten poradnik pomoże nie tylko uporządkować wszystkie zdobyte wiadomości, ale również w kilka kroków sprawi, że poprawi się atrakcyjność nieruchomości – sprzedaż uda się załatwić o wiele szybciej!

 

Po pierwsze. Przygotuj się na sprzedaż nieruchomości!

Zanim zabierzesz się za sprzedaż nieruchomości, powinieneś poczynić odpowiednie kroki. Najważniejsze jest odpowiedzenie sobie na pytanie, dlaczego zależy mi na sprzedaży tego mieszkania? Odpowiedź nie zawsze będzie taka sama. Oczywiście pieniądze zawsze grają mniejszą lub większą rolę, jednak nadmiarowe mieszkanie może być po prostu problemem, na który nie mamy czasu. Kolejnym ważnym czynnikiem jest czas, w jakim możemy sprzedać lokal. Jeśli zależy nam na jak najszybszym znalezieniu nabywcy, to musimy zdecydować się szukanie kupca z środkami własnymi, które wyłoży na nieruchomości – sprzedaż takim osobom może się jednak wydłużyć, ponieważ jest ich zdecydowanie mniej na rynku. O wiele łatwiej znaleźć osoby zainteresowane kredytowaniem zakupu, jednak sam zabieg trwa nawet do 3 miesięcy.

Kiedy wyprowadzić się z mieszkania?

Jak już było wspomniane wcześniej, sprzedaż mieszkania podyktowana jest różnymi pobudkami. Jednak w niektórych przypadkach możliwe jest szukanie chętnego na mieszkanie jeszcze w nim przebywając. Jeśli zależy nam na szybkim znalezieniu chętnego na zakup nieruchomości, sprzedaż powinna odbyć się po naszej wyprowadzce. Zdecydowanie przyspiesza to cały proces, gdyż większość ludzi poszukujących nowego lokum, chciałaby się do niego przenieść zaraz po zakupie. Ponadto o wiele łatwiej zaprezentować mieszkanie, gdy je już opróżnimy, a oglądający będą mogli łatwiej wyobrazić sobie swoje własne aranżacje.

Kwestie techniczne i dokumenty

Zanim przystąpimy do procesu sprzedaży nieruchomości, należy jeszcze sprawdzić czy posiadamy obowiązkowe dokumenty oraz dokonać technicznych oględzin lokalu. Być może nie zauważyliśmy czegoś lub zapomnieliśmy o usterce, którą mieliśmy naprawić już kilka miesięcy temu.
Przegląd dokumentacji nieruchomości (sprzedaż jest ostatnim krokiem) odpowie nam dopiero na pytanie, czy w ogóle możemy myśleć o pozbyciu się lokalu. Zdarzają się sytuacje, gdzie postępowanie spadkowe nie zostało doprowadzone do końca, nieruchomość ma więcej właścicieli, czy mamy wyjątkowego pecha i osoba, której wynajmowaliśmy mieszkanie nie chce się wyprowadzić. Należy pamiętać, że problemy nie znikają wraz ze sprzedażą lokalu i lepiej rozwiązać je wcześniej.

Zobacz także:

Wady nieruchomości – sprzedaż i rękojmia

O rękojmi zwykle się nie mówi, jednak jest jedną z kluczowych kwestii podczas sprzedaży nieruchomości. Rękojmia polega na wzięciu odpowiedzialności za rzeczy, które okazały się być wadliwe jeszcze zanim doszło do transakcji. Lepiej dokładnie zbadać stan techniczny budynku i być świadomym jego wad, w innym wypadku odpowiedzialność będzie po naszej stronie i zostaniemy zmuszeni do pokrycia kosztów naprawy. Przykładem takiej usterki może być stara, wadliwa instalacja elektryczna, która nie została zmieniona od nowości lub inny problem, który wyjdzie dopiero po dłuższym użytkowaniu.

Analiza najlepszych ofert szansą na sukces

Jeśli załatwiliśmy już wszystko z dokumentami i przegląd techniczny mamy za sobą, to pora na przygotowanie ogłoszenia nieruchomości – sprzedaż gwarantują tylko te najczęściej oglądane! Przypatrzmy się dokładnie, czym się charakteryzują. Czy wspólnym czynnikiem jest cena? A może coś zupełnie innego? Ilość pokoi, rozkład pomieszczeń czy standard mieszkania. Dopiero po analizie rynku możemy stworzyć własne ogłoszenie i ustalić cenę.
Podczas ustalania ceny mieszkania musimy kierować się nie tylko sentymentem i własnym poczuciem estetyki. Dla poszukujących mieszkań liczy się metraż, ustawność i cena lokalu. Zawyżając cenę rynkową możemy na własne życzenie oddalić od siebie potencjalnego kupca.

Zbuduj zainteresowanie przez odpowiednie ogłoszenie

Czasy, w których wystarczyło napisać podstawowe informacje o mieszkaniu, zamieścić je w gazecie i czekać na pierwsze telefony już dawno minęły. Najważniejszą rzeczą, o jaką należy zadbać jest wizerunek nieruchomości – sprzedaż jest tutaj skutkiem ubocznym. Układając ogłoszenie musimy sprawić, że szukający lokalu zatrzyma się na chwilę, przeglądnie zdjęcia i zacznie się zastanawiać jak on by się tam urządził. W tym celu warto nanieść drobne poprawki wizualne, które spowodują, że lokal wyda się neutralny. Po skończonych poprawkach i ewentualnych drobnych naprawach, takich jak wymiana żarówek czy dokręcenie nogi od stołu, nadeszła pora na sesje zdjęciową. Nie kuśmy się na robienie zdjęć smartfonem, lepiej zainwestować w fotografa, który dopasuje ogniskową obiektywu do rozmiarów wnętrza. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że zdjęcia ukazują nasze mieszkanie w całości.

Polecamy także: