Rynek mieszkaniowy nad Bałtykiem

7 lutego 2019 by Brak komentarzy

Własne mieszkanie nad morzem stanowi prawdziwe spełnienie marzeń. Któż nie chciałby stać się posiadaczem mieszkania, z którego w krótkim czasie mógłby dotrzeć na plaże i korzystać z uroków Bałtyku. Mieszkania nad morzem z pewnością dają swoim właścicielom sporo możliwości. Czego można spodziewać się na nadmorskim rynku nieruchomości?

Jedna nieruchomość – wiele możliwości

    Zakup nieruchomości nad morzem stanowić może zarówno inwestycję na przyszłość i być wakacyjnym kurortem, gdzie w przyjemny sposób spędzać można urlop. Pozwala również na osiąganie korzyści majątkowych płynących z możliwości wynajmu mieszkania turystom.

Kosztowny interes

Niestety sama inwestycja w apartamenty również nie należy do tanich. Mieszkania nad morzem są stosunkowo drogie. Dotyczy to nawet mniejszych i co za tym idzie mniej znanych miejscowości. Różnice widoczne są w porównaniu z innymi miejscowościami o podobnej wielkości, które jednak znajdują się w głębi kraju. Atrakcyjna lokalizacja i dostęp do morza wymaga poniesienia większych kosztów. Jeśli miejscowość jest bardziej znana, a co za tym idzie przyciąga większe ilości turystów, ceny potrafią gwałtownie rosnąć.

Do najbardziej znanych kurortów zaliczyć można Sopot, Świnoujście, Międzyzdroje i Kołobrzeg. To właśnie w tych miejscowościach ceny są najwyższe. Mieszkania potrafią tu kosztować więcej niż w Warszawie. Najdroższe będą oczywiście te, które zlokalizowane zostały w bliskiej odległości od morza.

Pieniądze z wynajmu

    Mieszkania nad morzem, to nie jedynie inwestycja, która związana jest z dużym wydatkiem pieniędzy. Tego typu nieruchomość daje jej właścicielowi również możliwość uzyskania przychodu. Na mieszkaniach zlokalizowanych nad Bałtykiem można odpowiednio zarobić. Wynika to z faktu rozwijającej się nieustannie turystyki. Liczba gości, która pojawia się w celu spędzenia wolnego czasu w tych okolicach nieustannie rośnie. Daje to duże możliwości osiągania dodatkowego przychodu na wynajmie krótkoterminowym. Obecne rozwiązania technologiczne sprawiają, że jest to dużo łatwiejsze niż jeszcze kilkanaście lat temu. W dzisiejszych czasach wystarczy umieścić informację na jednej z wielu platform internetowych, by w prosty i szybki sposób dotrzeć do potencjalnych klientów.

Nieruchomość może zostać również wynajęta na stałe. Wówczas stawki nie będą aż tak wysokie, jednak zapewniamy sobie stabilny dopływ pieniędzy, co w końcowym rozrachunku, na przykład po okresie roku, może okazać się bardziej korzystne.

Należy jednak mieć na uwadze, że tego typu mieszkania nad morzem, muszą spełniać szereg specyficznych wymagań. Klienci zwykle są bardzo wymagający i oczekują przede wszystkim doskonałej lokalizacji, z której w szybki i bezproblemowy sposób dostaną się na plażę. Jednocześnie mieszkanie powinno być wykończone w dobrym standardzie. Wszystko to sprawia, że chcąc stać się posiadaczem tego typu nieruchomości i zapewnić sobie możliwość zarobku, należy początkowo samemu liczyć się z poniesieniem wysokich kosztów. Mimo wszystko inwestycja powinna się zwrócić, ponieważ ceny tak zlokalizowanych mieszkań rzadko kiedy spadają. Pieniądze zainwestowane w nieruchomości w dłuższej perspektywie czasu nigdy nie są stracone.

Ile to wszystko kosztuje?

    Ceny za mieszkania nad morzem w miejscowości takiej jak Kołobrzeg, zaczynają się od kwoty 6000 zł za metr. Porównując tą stawkę w zestawieniu z największymi miastami w Polsce, jest to wysoka kwota. Wynika to z tego, że taka nieruchomość ma ogromny potencjał inwestycyjny. Zdają sobie z tego sprawę również deweloperzy, którzy budując tego typu mieszkania wykonują je w podwyższonym standardzie.

Wysokich cen spodziewać się można również w takich miejscowościach jak Jurata, gdzie apartamenty stanowią wydatek rzędu 17 tysięcy złotych za metr. Do grona najdroższych rynków zaliczyć należy również Trójmiasto. Średnie ceny mieszkań w Sopocie wynoszą 10 tysięcy złotych za metr. W przypadku zakupu apartamentu w tej miejscowości, należy się liczyć z kilkukrotnie wyższym kosztem.

Czy warto zainwestować?

Zadając sobie pytanie czy warto inwestować w nieruchomości 2019 musimy mieć świadomość, że pomimo konieczności poniesienia sporych wydatków, zakup mieszkania nad morzem zaliczyć można do korzystnej inwestycji. Przede wszystkim daje to możliwość uzyskania dodatkowych pieniędzy z turystyki. Poza tym nieruchomości od zawsze były jednym z najlepszych sposobów na lokatę zgromadzonego kapitału.

Jeśli natomiast interesuje nas mieszkanie dla siebie, należy dość szczegółowo przeanalizować dostępną ofertę, gdyż często zdarza się, że ceny mieszkań są przesadnie zawyżone. Być może warto również rozważyć możliwość nabycia nieruchomości w mniejszej miejscowości, w której ceny za metr będą zdecydowanie niższe.

Niezależnie od celu, który przyświeca przyszłemu nabywcy, tego rodzaju inwestycja może stać się bardzo dobrą życiową decyzją i spełnieniem marzeń, jednak podobnie jak w innych sferach życia, gdzie w grę wchodzą duże środki finansowe, należy ją podjąć rozsądnie, analizując wszystkie za i przeciw. Pozwoli to na uniknięcie mogących się pojawić rozczarowań i umożliwi bezstresowe korzystanie z uroków Bałtyku.