Uchwyt samochodowy do smartfona – jak używać go bezpiecznie?

1 października 2019 by Brak komentarzy

Używanie telefonu w czasie jazdy może nie tylko sprawić, że dostaniemy wysoki mandat, ale również, że spowodujemy niebezpieczeństwo na drodze, a nawet wypadek. Nie jest jednak tak, że podczas jazdy autem powinniśmy zupełnie zrezygnować z korzystania z telefonu, bo przecież bardzo często musimy skorzystać z nawigacji lub wykonać jakiś ważny telefon. Jak zrobić to bezpiecznie? Potrzebny nam będzie uchwyt do smartfonu. Jak go wybrać i zamontować w aucie?

Po co nam uchwyty samochodowe?

 

Obecnie większość smartfonów ma aplikację z mapami. Korzystając z niej nie będziemy musieli kupować osobnej nawigacji samochodowej, która wcale nie jest tania. Nie mniej jednak, nie możemy przecież zerkać na mapę trzymając komórkę w dłoni. Jest to nie tylko niebezpieczne, ale też grozi wysoką grzywną. Podczas hamowania telefon może wypaść nam z ręki, przez co możemy stracić panowanie nad pojazdem, co może się okazać bardzo niebezpieczne. Jeśli chcemy bez obaw korzystać z nawigacji samochodowej w naszym telefonie, powinniśmy kupić uchwyt samochodowy. Dzięki niemu będziemy mogli używać mapy nie martwiąc się tym, czy spowodujemy wypadek.

Gdzie montować uchwyty do smartfonów?

 

Najpopularniejszym rozwiązaniem jest kupienie uchwytu, który montuje się do szyby za pomocą przyssawki. Pozwala to na używanie nawigacji w telefonie bez obaw o to, że uszkodzimy urządzenie, kiedy będziemy musieli mocniej zahamować. Ten sposób montażu pozwala nam na swobodne przyczepiania i odczepianie uchwytu w zależności od naszych potrzeb. Jednak to rozwiązanie ma też jeden spory minus – ogranicza nam on pole widzenia. Dotyczy to szczególnie dużych modeli telefonów lub tabletów. W dodatku, jeśli będzie bardzo gorąco, przyssawka może się odczepić, co może spowodować niebezpieczeństwo na drodze. 

Oprócz tego, uchwyt możemy zamontować do kratki wentylacyjnej. W tym przypadku co prawda nie ograniczamy sobie pola widzenia, ale za to uchwyt do smartfona blokuje kratkę i przestaje ona spełniać swoją rolę. Co więcej, ciepłe powietrze z klimatyzacji może nawet uszkodzić nasz telefon! Dlatego jeśli chcemy zamontować uchwyt do kratki, musimy pamiętać o tym, żeby nie włączać ogrzewania. 

Alternatywą jest zamontowanie uchwytu do smartfona do deski rozdzielczej. Zazwyczaj do tego celu możemy użyć przyssawek lub magnesu. Jednak tutaj też musimy liczyć się z tym, że gadżet może się odczepić i spaść na podłogę, co może spowodować niebezpieczeństwo w czasie jazdy. Na podobnej zasadzie działają uchwyty, z których mogą korzystać pasażerowie na tylnych siedzeniach. Wtedy przyczepiamy telefon do zagłówka i możemy potraktować go jak przenośny monitor do oglądania filmów w czasie jazdy.

Jaki sposób montażu jest najbezpieczniejszy?

 

Tak naprawdę wszystko zależy od naszego stylu jazdy. Dla jednych uchwyt montowany na przedniej szybie będzie nie do zniesienia, bo przecież sprawia on, że nie widzimy wszystkiego przed sobą. Drudzy z kolei nie wyobrażają sobie jazdy z zasłoniętą kratką wentylacyjną. Nie mniej jednak, właśnie ten sposób będzie najbezpieczniejszy. Nie ryzykujemy tutaj tego, że nasz uchwyt spadnie, a smartfon będzie cały czas w zasięgu ręki. Ważne jest jednak to, żeby pamiętać, żeby nie włączać ogrzewania, kiedy korzystamy z uchwytu.

Jak wybrać uchwyt do smartfona?

 

Uchwyt samochodowy to akcesorium, które jest stosunkowo tanie i bardzo łatwo jest je kupić. Znajdziemy je w większości sklepów z elektroniką i w internecie. Jednak fakt, że jest ich tak dużo wcale nie ułatwia nam wyboru. Wręcz przeciwnie, sprawia to, że jeszcze trudniej jest dopasować ten idealny. Co więcej, musimy pamiętać o tym, że jeśli wybierzemy niewłaściwy uchwyt do smartfona, może się okazać, że nasza decyzja będzie miała tragiczne skutki. O wypadek jest bardzo łatwo i nawet uchwyt do telefonu może się do niego przyczynić. Jak więc wybrać ten właściwy?

Poszukiwania powinniśmy zacząć od gadżetów dedykowanych do naszego telefonu. Są one dostosowane do tego konkretnego modelu, a więc możemy mieć pewność, że będą pasować idealnie. Nie mniej jednak, musimy liczyć się z tym, że za dedykowany uchwyt zapłacimy więcej. Najczęściej spotkać możemy modele uniwersalne z możliwością regulacji rozmiaru i dopasowania go do konkretnego urządzenia.  Jeśli już zdecydujemy się na zakup takiego uchwytu, musimy poszukać modelu, który będzie najbliżej pasował do wymiarów naszego telefonu. Im mniejsza rozbieżność w rozmiarach, tym lepiej. 

Warto też zwrócić uwagę na staranność wykonania danego gadżetu i jego wytrzymałość. Zazwyczaj trzymając go w ręce będziemy w stanie ocenić czy jest to coś, co szybko się popsuje, czy posłuży nam trochę dłużej. Jeśli mamy taką możliwość, powinniśmy zobaczyć też jak dany uchwyt trzyma się w samochodzie. Nie zawsze będzie to możliwe, ale warto zapytać sprzedawcę o możliwość sprawdzenia danego gadżetu w akcji. 

Podsumowując, najważniejsze jest to, żeby dany uchwyt do smartfona był wykonany starannie i sprawiał wrażenie wytrzymałego. W ten sposób będziemy mogli korzystać z nawigacji w telefonie w czasie jazdy bez obaw o to czy spowodujemy wypadek.