Zabiegi kosmetyczne zimą

7 lutego 2019 by Brak komentarzy

Niskie temperatury i mniejsze promieniowanie słoneczne sprawiają, że zimą warto zdecydować się na zabiegi w gabinecie kosmetycznym. Depilacja laserowa, mezoterapia, czy fotoodmładzanie to zabiegi, które najlepiej jest wykonywać zimą. Dzięki mniejszej ekspozycji na promieniowanie słoneczne UVA i UVB, ryzyko powstania przebarwień po zabiegach medycyny estetycznej jest dużo mniejsze. Zimą rany lepiej się goją, ewentualne obrzęki są mniejsze, a organizm szybciej dochodzi do formy. Dlatego ta pora roku to najlepszy czas na kurację złuszczającą po intensywnej ekspozycji na słońce latem, czy depilację laserową, którą wykonujemy na nieopalonej skórze. Zatem warto wiedzieć, które zabiegi kosmetyczne są wskazane, a które nie.

 

Zabiegi, które można robić zimą

 

Depilacja laserowa

Depilacja laserowa to najskuteczniejsza metoda usuwania zbędnego owłosienia. W czasie zabiegu laser emituje wiązkę promieniowania, która bezpowrotnie niszczy mieszki włosowe bez uszkodzenia skóry. Skuteczność lasera zależy m.in. od koloru skóry (im jaśniejsza, tym lepiej) i koloru włosów (im ciemniejsze i mocniejsze, tym efekt jest lepszy). Ponieważ każdy włosek przechodzi tę fazę w swoim rytmie, zabieg musi być powtórzony minimum 3-4 razy, w odstępie 4-9 tygodni. Zima to idealny czas na przeprowadzenie tego typu zabiegów kosmetycznych, ponieważ depilowana skóra nie może być opalona. Dodatkowo dwa tygodnie po zabiegu nie powinno się wystawiać skóry na działanie promieniowania słonecznego.

Peeling chemiczny

Peeling chemiczny pozwala szybko usunąć piegi, blizny po trądziku, przebarwienia, czy drobne zmarszczki. Najpopularniejsze peelingi chemiczne to kwas glikolowy, migdałowy i salicylowy. Nałożony na skórę preparat powoduje, że przez kilka dni naskórek złuszcza się, odsłaniając młodsze warstwy skóry. Efekty i czas gojenia się zależą od stężenia preparatu złuszczającego i od czasu jego pozostawienia na skórze. Najczęściej naskórek złuszcza się jeszcze kilka dni po wykonaniu zabiegu. Zima to dobry czas na wykonanie peelingu chemicznego, musimy jedynie uważać na silne mrozy, które dodatkowo podrażniają skórę. Nie wolno w tym czasie wystawiać buzi na słońce, oraz malować się, przynajmniej w dniu wykonania zabiegu.

 

Mikrodermabrazja

Jeśli od peelingu chemicznego wolimy ten mechaniczny, mikrodermabrazja jest rozwiązaniem dla nas. Zabieg wygładza i regeneruje skórę, poprawia jej elastyczność i koloryt. Jeśli nasza skóra jest delikatna, wrażliwa i skłonna do alergii, zdecydujmy się na mikrodermabrazję diamentową, która polega na usuwaniu martwego naskórka przy wykorzystaniu głowicy pokrytej kryształkami diamentu. Ten zabieg kosmetyczny sprawdzi się u Pań, które chcą nadać swojej skórze jędrności. Osobom, które mają przebarwienia na skórze i rozszerzone pory poleca się mikrodermabrazję korundową, czyli proszkową. Kryształki wodorotlenku glinu wyrzucane są pod dużym ciśnieniem, ścierając naskórek i docierając do głębszych warstw skóry. Zabieg ten jest silniejszy i daje szybsze efekty.

Mezoterapia bezigłowa

Mezoterapia bezigłowa polega na użyciu urządzenia wytwarzające prąd elektryczny o wysokiej częstotliwości. Dociera on do wnętrza skóry, jak również poprzez błonę komórkową do wnętrza komórki.  Zabiegi kosmetyczne, w których wykorzystuje się prąd elektryczny pozwala na otwarcie nowych dróg wprowadzania aktywnych preparatów do głębokich warstw skóry bez konieczności użycia igieł. Po zabiegu skóra staje się zdrowsza, gładsza, jędrniejsza, nawilżona od wewnątrz, wygląda na bardziej wypoczętą, a delikatne zmarszczki znikają.

Usunięcie znamion skórnych

Znamiona skórne to widoczne zmiany na skórze będące efektem niedoboru lub nadmiaru jednego ze składników tkankowych. Większość z nich nie wymaga usunięcia, jednak niektóre pieprzyki i znamiona mogą być niebezpieczne. Jeśli dermatolog podejmie decyzję, żeby usunąć znamię, mamy do wyboru metodę chirurgiczną lub laserową. Zabieg laserem najlepiej jest przeprowadzić przy niskim nasłonecznieniu, czyli właśnie zimą. Dodatkowo po każdym zabiegu należy chronić skórę przed promieniami słonecznymi.

Jak zadbać o skórę zimą?

 

O delikatną cerę trzeba zadbać szczególnie zimą.  Kiedy różnice temperatur są bardzo duże, a skóra narażona jest nie tylko na mróz i wiatr, ale i wysuszające działanie ogrzewania i klimatyzacji, wtedy do akcji powinny wkroczyć kosmetyki ochronne. Minusowe temperatury, chłodny wiatr, śnieg i mróz rzeczywiście nie mają dobrego wpływu na naszą skórę. Czynniki te powodują utratę wody własnej i nadmierne wysuszenie skóry. Zimą osoby o cerze wrażliwej lub naczynkowej cierpią z powodu piekącego bólu, a czasem też popękanych naczynek. Ciągłe zmiany miejsca powodują zaczerwienienie skóry i nadwrażliwość. Podobnie klimatyzacja w biurze i samochodzie – bardzo wysusza skórę, a nieczyszczona może nanieść na nią kurze i spowodować reakcję alergiczną. Czym grozi przemrożenie skóry? Jakie zabiegi kosmetyczne pomogą w ochronie naszej skóry? Lepiej nie dopuścić do przemrożenia, ponieważ skutki są trudno odwracalne. Wysuszona wygląda na starszą niż w rzeczywistości i wolniej przyjmuje składniki zawarte w kosmetykach. W ten sposób dereguluje się jej gospodarka wodna, a jedynym ratunkiem może być wizyta u dermatologa. Z kolei naczynka popękane od mrozu jest w stanie zamknąć tylko kosmetyczka podczas zabiegu laserem i w tej sytuacji już żaden domowy sposób nam nie pomoże. Aby zapobiec urazom naszej skóry, trzeba regularnie stosować kremy ochronne, bez dodatku wody, lekko natłuszczające naszą skórę. Jeśli chodzi o usta to warto robić sobie maseczki z miodu.

 

Zatem warto dbać o naszą skórę przez cały rok, ale w zimie wymaga ona szczególnej troski. Zabiegi domowe, czy te wykonywane w gabinecie kosmetycznym pomogą nam utrzymać naszą skórę w dobrej kondycji.