Gdzie jest witamina C - uczestniczy w wielu istotnych procesach życiowych. W związku z tym…
Depresja alkoholowa – jak się objawia i jak się ją leczy? Depresja alkoholowa to zaburzenie, które dotyka wiele osób, zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Może się to przytrafić każdemu, bez względu na wiek czy status społeczny. Zanim jednak zaczniemy leczyć tę chorobę, konieczne jest zrozumienie jej cech. Należy również pamiętać, że leczenie tej choroby powinno być kompleksowe. Tylko wtedy możesz liczyć na trwałe i satysfakcjonujące rezultaty.
Depresja alkoholowa – podstawowe informacje
Jak sama nazwa wskazuje, depresja alkoholowa jest związana z nadmiernym spożyciem alkoholu. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę, że jest to zaburzenie psychiczne. Problem z depresją alkoholową jest złożony. Mamy do czynienia nie tylko z uzależnieniem, ale z samą depresją. Ponadto alkoholizm często maskuje depresję, więc zdiagnozowanie tego problemu może być bardzo trudne. Warto zauważyć, że depresja może wystąpić zarówno podczas nadmiernego picia, jak i po jego odstawieniu. Co ważne, depresja może również poprzedzać pojawienie się uzależnienia od alkoholu. Czasami nie można ustalić, co wydarzyło się wcześniej.
W wielu przypadkach nawet sam pacjent nie wie, czy na początku ma objawy depresji, czy też wyciągnął rękę do picia, co doprowadziło do tej depresji. Dlatego diagnozę problemu najlepiej pozostawić doświadczonemu lekarzowi lub psychologowi klinicznemu. Po zebraniu wywiadu możliwe jest ustalenie źródła problemu, co jest niezwykle istotne w leczeniu. Korzystna jest również świadomość objawów depresji alkoholowej, aby móc zareagować na ten problem u siebie lub u innych. Nie należy zapominać, że im wcześniej rozpocznie się leczenie, tym większe prawdopodobieństwo, że będzie ono skuteczne.
Jakie są objawy depresji alkoholowej?
Objawy depresji alkoholowej mogą być trudne do odróżnienia od objawów uzależnienia od alkoholu. Mimo to ludzie powinni spróbować pomóc komuś, kto zmaga się z tym problemem. Depresja alkoholowa ma wiele objawów. Warto zaznaczyć, że ważny jest czas trwania objawów. Uważa się, że depresja zwykle występuje, gdy objawy utrzymują się dłużej niż dwa tygodnie. Często depresja charakteryzuje się przedłużającą się depresją, smutkiem i płaczliwością. W niektórych przypadkach mogą wystąpić agresywne zachowania wobec siebie i otoczenia. Agresywne objawy mogą być ciężkie, jeśli depresja występuje podczas nadużywania alkoholu.
Pacjenci mogą wyrządzić sobie krzywdę lub dopuszczać się aktów przemocy wobec bliskich. Jednak depresja alkoholowa często objawia się również apatią. Wtedy pacjent jest mniej skłonny do wykazywania oznak agresji. Kłopotliwe halucynacje mogą również wystąpić, jeśli depresji towarzyszy alkoholizm. Może to powodować trudności diagnostyczne, ponieważ halucynacje są cechą charakterystyczną np. schizofrenii. Ponadto zauważalnymi objawami depresji alkoholowej są myśli samobójcze i rezygnacja. Szczególnie niebezpieczne są skłonności samobójcze. W przypadku obecności należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. Osoby, które zagrażają samobójstwem, powinny być natychmiast przewożone na izbę przyjęć, gdzie otrzymają fachową pomoc. W razie potrzeby do takiej osoby można wezwać karetkę pogotowia.
Jak leczy się depresję alkoholową?
Leczenie depresji alkoholowej jest bardzo trudne. Musisz jednocześnie radzić sobie z depresją i leczeniem alkoholizmu. Jak widać problem jest bardzo złożony. Na szczęście leczenie jest możliwe. Trzeba jednak zacząć od właściwej diagnozy. Diagnozę powinien postawić specjalista psychiatra. Możesz iść do psychiatry bez skierowania, więc nie musisz najpierw iść do lekarza pierwszego kontaktu. Co ważne, aby przyspieszyć wizytę, możesz również umówić się na prywatną wizytę z terapeutą. Musisz jednak wziąć pod uwagę koszt. Jeśli objawy depresji alkoholowej są nasilone, możesz udać się bezpośrednio do oddziału psychiatrycznego. Lekarz dyżurny zdecyduje, czy konieczne jest przyjęcie do szpitala psychiatrycznego, czy też wystarczy leczenie laboratoryjne.
W wielu przypadkach pomóc pacjentom może jedynie terapia alkoholowa w ośrodkach zamkniętych. Na początku często konieczne jest odtrucie organizmu. Po detoksie pacjenci potrzebują wsparcia ze strony psychiatrów, psychologów i terapeutów. W wielu przypadkach konieczne jest leczenie farmakologiczne. Należy jednak pamiętać, że leków przeciwdepresyjnych nie należy łączyć z alkoholem. Potrzebna jest też psychoterapia. Najlepiej, aby wykonał ją doświadczony terapeuta uzależnień. Wtedy szanse powodzenia leczenia są największe. Można również skierować terapię grupową, w której uczestnicy wzajemnie się wspierają. Terapia zajęciowa może odwrócić uwagę pacjentów od problemów, angażując ich w zabawne zajęcia. Warto pamiętać, że leczenie jest skuteczniejsze, jeśli pacjent ma wsparcie najbliższych.
Polecamy także
-
Gdzie jest witamina C
-
Czym jest serwer?
Czym jest serwer? Aby firma lub przedsiębiorstwo mogło zasłynąć w internecie, niezbędne okaże się posiadanie…
-
Czym zajmuje się podologia?
Czym zajmuje się podologia? Piękne stopy to wizytówka nie tylko kobiet, ale również mężczyzn. Każdy…
-
Jak zrobić najazd do autolawety?
Jak zrobić najazd do autolawety? To pytanie zadaje sobie każdy, który po raz pierwszy korzysta…
-
Cellulit
Przez wielu lekarzy przypadłość ta zaliczana jest do chorób tkanki łącznej. Cellulit jest wynikiem gromadzenia…