Dlaczego warto zdecydować się na garnitury na miarę? Istnieje powiedzenie, że każdy mężczyzna dobrze wygląda…
Czym jest gładź gipsowa i jakie inne rodzaje gładzi wyróżniamy? Po etapie wyrównania podłoża z użyciem gipsu szpachlowego wiele osób od razu rozpoczyna malowanie bądź tapetowanie. Warto jednak wiedzieć, że jeżeli zależy nam na idealnie gładkich powierzchniach to powinniśmy zdecydować się na gładź gipsową. Dzięki niej można otrzymać idealnie gładkie powierzchnie. Co warto wiedzieć o gładzi gipsowej i jakie inne rodzaje gładzi wyróżniamy? Na te i inne pytania odpowiadamy w niniejszym artykule. Zachęcamy do zapoznania się z jego treścią!
Gładź gipsowa – czym jest?
Gładź gipsowa jest zaliczana do najpopularniejszych gładzi. Najczęściej występuje w formie, w której materiał wiążący stanowi gips o niewielkiej granulacji naturalnego pochodzenia. Jest też dostępna gładź gipsowa syntetyczna, która występuje w postaci suchej mieszanki, którą przed nałożeniem na ścianę miesza się z wodą. Ważne w jej przypadku jest pamiętanie o zachowaniu właściwych proporcji, ponieważ zbyt duża ilość wody spowoduje zbyt lejącą się konsystencję, a za mała przyczyni się do powstania wielu grudek i utrudni nakładanie.
Gładź gipsowa naturalna jest znacznie bielsza niż gładź gipsowa syntetyczna. Jest polecana z tego względu, iż można ją bezpośrednio użyć, w przeciwieństwie do gładzi gipsowej syntetycznej. Jest ona jednak mniej wytrzymała niż syntetyczna oraz charakteryzuje się długim czasem wiązania. Gładź gipsowa pozwala na uzyskanie bardzo gładkiej powierzchni. Decydując się na gładź gipsową warto pamiętać, że nie należy nakładać jej na metalowe elementy czy rury, a jeżeli nie możemy tego obejść, należy skorzystać z farby antykorozyjnej. Zapobiegnie ona korozji metalowych elementów pod wpływem gładzi gipsowej.
Na co nakłada się gładzie?
Gładzie najczęściej nakładane są na tynki. Tynki chronią konstrukcję i nadają ścianie płaskiej powierzchni. Tynki nałożone przez specjalistów pozwalają cieszyć się idealnie pionową ścianą, jednakże faktura tynków jest szorstka, ziarnista i chropowata. Nawet bardzo dokładne wykończenie tynku nie pozwala na idealną gładkość, którą można uzyskać używając gładzi gipsowej. Gładzie gipsowe można kłaść na wszystkie tynki wewnętrzne – zarówno na tynki cementowe, wapienne, gipsowe czy polimerowe. Jakie jeszcze podłoża pod gładzie gipsowe można znaleźć? Gładzie są także kładzione na powierzchnie ścian po zdjęciu tapet, ponieważ wymagają one znacznego wygładzenia przed ponownym pomalowaniem lub tapetowaniem. Do innych podłoży pod gładź zaliczamy też stare powłoki malarskie z farb olejnych czy emulsyjnych.
Jakie rodzaje gładzi wyróżniamy?
Można wymienić, oprócz gładzi gipsowej, jeszcze inne rodzaje gładzi tynkowej. Spotyka się także gładzie gipsowo-wapienne, gładzie cementowe oraz gładzie cementowo-wapienne i gładzie polimerowe. Gładzie gipsowe oraz gładzie gipsowo-wapienne są z reguły stosowane do wyrównywania powierzchni ścian, które są wewnątrz pomieszczeń. Pozwalają one na uzyskanie bardzo gładkiej powierzchni, beż żadnych nierówności czy załamań. Warstwa gładzi nie jest zazwyczaj grubsza niż 2 czy 3 mm i nie przekracza 6 mm.
Gładzie cementowe oraz cementowo-wapienne stosowane są natomiast najczęściej do wyrównywania ścian na zewnątrz. Gładź cementowa zawiera dodatek żywicy polimerowej oraz włókien celulozowych. Gładź polimerowa występuje natomiast w postaci gotowej mieszanki lub suchego proszku do rozrabiania. Są polecane tym osobom, które chcą na własną rękę wyrównać ściany, ponieważ nie są wymagające w nakładaniu. Warto także wspomnieć o dekoracyjnym tynku, czyli stiuku, który imituje naturalne kamienie.
Jak dzielimy gładzie?
Gładzie, tak jak już wspomniano na początku artykułu, dzielimy na gładzie sypkie, czyli w postaci mieszanki oraz gładzie gotowe, czyli gładzie w postaci gotowej masy. Wiele osób zdecydowanie bardziej poleca gładzie gotowe, przede wszystkim z tego względu, iż są wygodniejsze w użyciu i pozwalają na zaoszczędzenie czasu. Gładzie w postaci gotowej masy występują zazwyczaj w plastikowych wiaderkach. Są one oparte na spoiwie polimerowym, które odpowiada za wiązanie i twardnieje podczas wysychania. Warto wiedzieć, że nie należy nakładać zbyt grubych warstw gotowych mas szpachlowych, ponieważ mają one wtedy tendencję do pękania. Najlepiej zatem nakładać ich cienkie warstwy, nie przekraczając 3-5 mm. Gładzie gotowe w porównaniu do gładzi sypkich są bardziej “elastyczne”.
Gładzie w postaci suchej mieszanki są natomiast zwykle sprzedawane w workach. Ich skład jest oparty na spoiwach sypkich, głównie gipsie, ewentualnie cemencie. Warto wiedzieć, iż około 1,5 godziny po ich zmieszaniu twardnieją – zatem należy je nakładać tuż po ich wymieszaniu z wodą. Gładzie sypkie mają jednak sporą zaletę w postaci faktu, iż mogą być nakładane grubymi warstwami. Należy jednak mieć jednocześnie świadomość, iż gładzie sypkie mogą wyschnąć przed upłynięciem czasu wiązania. Do czego to może doprowadzić? Może to spowodować, iż gładź będzie wręcz spadać ze ściany lub wręcz przeciwnie – gładź będzie zbyt miękka. Rozważając zatem wybór gładzi należy wziąć pod uwagę osobiste preferencje.
Polecamy także
-
Dlaczego warto zdecydować się na garnitury na miarę?
-
Wakacje na Sardynii – wymarzone wakacje na wyspie!
Wakacje na Sardynii – wymarzone wakacje na wyspie! Nie masz pomysłu na wakacje? Chcesz spędzić…
-
Ponadczasowe sukienki na wesele
Ponadczasowe sukienki na wesele - klimat weselny wymaga odświętnego wyglądu zarówno od pary młodej, jak…
-
Marketing na Instagramie
Marketing na Instagramie - Instagram współcześnie jest jednym z najpopularniejszych serwisów społecznościowych. Już na początku,…
-
Ubezpieczenia na lato
Ubezpieczenia na lato - zbliża się sezon wakacyjny, wyjazdy na wczasy, wycieczki i weekendy poza…