Sprzedaż mieszkań w Warszawie - na co zwrócić uwagę? Chciałbyś sprzedać mieszkanie i nie wiesz,…
Czynniki wpływające na ceny mieszkań w Warszawie
Czynniki wpływające na ceny mieszkań w Warszawie. Warszawa to administracyjne, biznesowe i rozrywkowe centrum Polski. W tym mieście nie ma złej lokalizacji do zamieszkania. Śródmieście, Mokotów, Białołęka, Wola, Żoliborz, Praga, Ursynów to dzielnice, które cechuje bardzo dobra infrastruktura oraz bogata oferta handlowo-rozrywkowa. Osoby, które rozważają przeprowadzkę do stolicy, obawiają się jednego – wysokich cen mieszkań niezależnie od tego, czy są to lokale mieszkalne przeznaczone do wynajęcia lub sprzedaży. Duże koszty utrzymania mieszkania to kolejny problem, z którym muszą zmierzyć się lokatorzy.
Szok cenowy mieszkań
Czytanie ogłoszeń o mieszkaniach do wynajęcia/sprzedaży w Warszawie można przeżyć szok, kiedy zerknie się na rubrykę cena. Koszt mieszkania w Warszawie jest o wiele wyższy niż lokali mieszkalnych o tym samym metrażu w Łodzi, Katowicach, czy w Gdańsku. Bliskość urzędów państwowych, znakomita oferta edukacyjna, handlowa i usługowa miasta, renomowane sklepy, siedziby największych firm oraz prestiż miasta podnoszą ceny nieruchomości. Średnia cena nowego mieszkania to 9000 za metr kwadratowy. Trochę taniej jest na Bemowie, Ursynowie, Rembertowie, Wawrze, Bielanach, Pradze Północ i Włochach. Ceny mieszkań w tych dzielnicach wahają się między 6 664 a 8 333 złote za metr kwadratowy. Ponad 10 000 za metr kwadratowy nieruchomości o przeznaczeniu mieszkaniowym trzeba zapłacić na Wilanowie, Woli, Żoliborzu i w Śródmieściu.
Spadająca liczba pozwoleń na budowę
Problemem Warszawy jest brak miejsc na kolejne inwestycje mieszkaniowe. Mieszkańcy nie chcą, aby deweloperzy budowali na cennych terenach zielonych i niszczyli „zielone płuca miasta”. Spada liczba pozwoleń na budowę. W stosunku do roku 2018 odnotowano 66% spadek pozwoleń na budowę mieszkań w stolicy. Zdaniem analityków rynku nieruchomości będzie coraz trudniej o nowe mieszkania w Warszawie i pozostanie jedynie rynek wtórny. Sytuację ratują rozpoczęte budowy. Mniej budowanych mieszkań w Warszawie nie oznacza spadku ich cen – popyt na mieszkania wciąż jest duży i deweloperzy nie mają problemów ze sprzedażą lokali. Analitycy rynku nieruchomości są zdania, że większy popyt na mieszkania wiąże się ze wzrostem dochodów mieszkańców i niezmiennym oprocentowaniem kredytów mieszkaniowych. Nie bez znaczenia jest fakt, że deweloperzy oferują bonusy, np.: garaż, darmowe wykończenie podłóg, itp. W Warszawie ubywa dogodnych lokalizacji, rosną ceny gruntów, co przekłada się na wyższe koszty budowy i ceny mieszkań. Nowe budynki mieszkalne powstają głównie na gruntach wykupiony wcześniej.
Brak zdolności kredytowej
Rosnące ceny mieszkań wynikają z mniejszej ilości budowanych mieszkań. Rezultatem wysokich cen jest trudność w uzyskaniu odpowiedniej zdolności kredytowej. Osoby zainteresowane zakupem mieszkania w Warszawie muszą zdecydować na mniejsze mieszkanie lub inną lokalizację, gdzie ceny są niższe. Kolejną możliwością zdobycia mieszkania w Warszawie, przy braku wysokiej zdolności kredytowej, jest skorzystanie z oferty rynku wtórnego lub wynajęcie mieszkania. Niestety, nie sprawdziły się przypuszczenia analityków, że w związku ze wzrostem minimalnego wkładu własnego koniecznego do zaciągnięcia kredytu hipotecznego aż do 20%, deweloperzy będą musieli obniżyć ceny mieszkań. Nie nastąpiła oczekiwana przez klientów i analityków zmiana. Ceny mieszkań w Warszawie nadal idą w górę, osiągają kwoty przyprawiające o ból głowy potencjalnych nabywców.
Rynek wtórny
Mieszkania w Warszawie na rynku wtórnym również drożeją. Wynika to ze wzrostu zamożności społeczeństwa, stabilnej sytuacji na rynku pracy i mniejszej ilości nowych mieszkań. Analitycy rynku nieruchomości zaznaczają, że mieszkania w Warszawie i tak są sporo tańsze od lokali mieszkalnych w innych europejskich stolicach.
Wynajem alternatywą dla kupna
Eksperci z rynku nieruchomości są zgodni, że wobec mniejszej liczby pozwoleń na budowę, ograniczonej dostępności gruntów i powolnym spadku ilości nowych mieszkań oddawanych do użytku, alternatywą dla kupna mieszkania w Warszawie staje się wynajem lokalu mieszkalnego. Na szczęście dla potencjalnych najemców, ofert mieszkań na wynajem nie brakuje. Dostępne są mieszkania różnej wielkości i w dobrych lokalizacjach. Wynajem mieszkania w Warszawie to korzystna oferta dla osób, które planują czasowy pobyt w stolicy, ale nie chcą zamieszkać w tym mieście na stałe. W Warszawie popularnymi mieszkaniami do wynajęcia są mikrokawalerki – mieszkania do 20 m2, które polecane są głównie dla singli. W tak małej przestrzeni trudno zmieścić wszystkie sprzęty AGD i meble. To propozycja dla osoby zapracowanej, która mieszkanie traktuje jedynie jako miejsce noclegowe.
Warszawa kusi możliwościami rozwoju kariery, kształcenia wyższego i znakomitą ofertą handlowo-usługową oraz obfitością wydarzeń kulturalnych. Największym problemem dla przybyszów jest kwestia mieszkaniowa. Ceny wynajmu i kupna są wyższe niż w innych miastach. Życie w Warszawie warto zacząć w towarzystwie znajomych i razem wynająć mieszkanie.
Polecamy także
-
Sprzedaż mieszkań w Warszawie - na co zwrócić uwagę?
-
Dlaczego warto zdecydować się na garnitury na miarę?
Dlaczego warto zdecydować się na garnitury na miarę? Istnieje powiedzenie, że każdy mężczyzna dobrze wygląda…
-
Wakacje na Sardynii – wymarzone wakacje na wyspie!
Wakacje na Sardynii – wymarzone wakacje na wyspie! Nie masz pomysłu na wakacje? Chcesz spędzić…
-
Ponadczasowe sukienki na wesele
Ponadczasowe sukienki na wesele - klimat weselny wymaga odświętnego wyglądu zarówno od pary młodej, jak…
-
Marketing na Instagramie
Marketing na Instagramie - Instagram współcześnie jest jednym z najpopularniejszych serwisów społecznościowych. Już na początku,…