Sprzedaż mieszkań w Warszawie – na co zwrócić uwagę?

11 czerwca 2019 by Brak komentarzy

Chciałbyś sprzedać mieszkanie i nie wiesz, od czego zacząć i na jakie koszty się przygotować? A może twoje ogłoszenie nie cieszy się zbytnią popularnością i zastanawiasz się, jak możesz je ulepszyć? Sprzedaż mieszkania to ogromne wyzwanie i bez znaczenia jest fakt, czy sprzedajemy swoje mieszkanie z powodu zmiany lokalu, czy jest ono wynikiem spadku, a może sprzedaż spowodowana jest życiową koniecznością. Warto dlatego zastanowić się nad wsparciem ze strony profesjonalisty. Teoretycznie, można spróbować samodzielnie przejść cały proces sprzedaży, ale czasem to  naprawdę bardzo mozolne i długotrwałe. Dużo prościej i szybciej można osiągnąć sprzedaż mieszkania, chociażby w Warszawie, powierzając je pośrednikowi.

Sprzedając mieszkanie należy ustalić jego stan prawny

Sprzedaż mieszkań Warszawa

Sprzedaż mieszkań Warszawa

Podstawą, jeszcze przed rozpoczęciem działań sprzedażowych, trzeba ustalić stan prawny nieruchomości. Kolejną kwestią, którą warto rozważyć jest remont lokalu. Niektórzy kupujący chcą kupić mieszkanie, do którego będą mogli się od razu wprowadzić. Innym nie zależy na stanie mieszkania, bo i tak planują zrobić wszystko po swojemu, wręcz chcą lokalu do wyremontowania. Warto wziąć pod uwagę fakt, że remont to kosztowne i czasochłonne przedsięwzięcie. Owszem, gruntowny remont mieszkania na sprzedaż może pozwolić uzyskać wyższą cenę sprzedaży. Trzeba pamiętać, że większość osób kupuje oczami, nie tylko piękne ozdoby, drobiazgi, ale i nieruchomości, świeżo wykończone mieszkanie może się komuś bardzo spodobać i przyspieszyć sprzedaż, ale gwarancji nie ma. Ponadto istnieje ryzyko odmienności gustów sprzedającego i kupca. Nie każdy może lubić tą sama kolorystykę, fakturę, inwestycja znacznych nakładów finansowych na wykończenie lokalu zgodnie ze swoim gustem może czasem okazać się wręcz przeszkodą, gdyż będziemy chcieli odzyskać te pieniądze, a tym samym podniesiemy koszt sprzedaży mieszkania. Można więc pozostawić mieszkanie bez remontu, lub zrobić to niskim kosztem.

Za jaką cenę sprzedać mieszkanie?

Teraz warto zastanowić się ile zażądać za mieszkanie. Wszystko jest uzależnione od stanu mieszkania, budynku, w którym się znajduje oraz lokalizacji. Nie należy się sugerować tym, za ile mieszkanie sprzedał sąsiad oraz tym, jakie ceny są wystawione w Internecie, gdyż to zwykle są pobożne życzenia. Adekwatną, realistyczną cenę ustali jedynie profesjonalista, w oparciu o swoje doświadczenie, a także rzeczywiste ceny transakcyjne z ostatnich lat. O wycenę warto zapytać  rzeczoznawcę, który za odpowiednią opłatą wyliczy za jaką sensowną kwotę można sprzedać lokal. Wyceny może dokonać również profesjonalny pośrednik nieruchomości. Należy pamiętać, że na cenę wpływa wiek budynku, piętro, na którym umiejscowione jest mieszkanie na sprzedaż, tak się dzieje w każdym mieście, również i w Warszawie ma to znaczenie. Zwykle najtańszy jest parter, od pierwszego do trzeciego piętra ceny będą najwyższe, jeżeli brakuje windy, to najwyższe piętra będą obniżały cenę lokalu. Nie dziwi więc, że znaczenie może mieć również strona świata, na której ulokowane jest mieszkanie do sprzedaży.

Lokalizacja mieszkania na sprzedaż ma znaczenie

Ładny widok może również uatrakcyjnić lokal. Otoczenie budynku również ma znaczenie, zieleń, bliskość sklepów, szkół, przedszkoli, przychodni, czy punktów usługowych wpłyną pozytywnie na wzrost ceny mieszkania. Obniżać cenę może pobliże marketów, ruchliwych dróg, tras komunikacji miejskiej czy torów kolejowych. Jeżeli decydujemy się na pomoc profesjonalisty, to on zadba o to, żeby ogłoszenie było profesjonalne, by miało odpowiedniej jakości, dobrze  zrobione zdjęcia, on będzie się kontaktował z potencjalnymi kupcami. Jeżeli jednak sami będziemy chcieli o to wszystko zadbać, należy pamiętać, aby unikać podawania pełnego adresu, a także zaopatrzyć się w starter z jednorazowym numerem telefonu. Można spodziewać się wielu telefonów od potencjalnych nabywców, telefonów od biur nieruchomości, które będą chciały nam pomóc w sprzedaży. Oprowadzając pomieszkaniu na sprzedaż, nie tylko w Warszawie, ale i mniejszych miejscowościach, trzeba zadbać o  klienta. Miłe i serdeczne nastawienie, dbanie o jego czas, czyli niespóźnianie się na spotkanie, nie wyganianie go, bo kolejny chętny stoi za drzwiami.

Sprzedając mieszkanie w Warszawie zadbaj o atmosferę

Odpowiednia atmosfera, klimat spokoju, bez szczekających psów, czy płaczących dzieci, gotującego się obiadu, czy zapachu spożywanej kolacji. Należy pamiętać żeby uprzątnąć prywatne pamiątki, gdyż mogą one krępować osoby, których one nie dotyczą. Już na etapie ogłoszenia trzeba pamiętać, że wady należy wymienić. Oglądającemu mieszkanie nie powinno  się mówić, że do tego pokoju ma nie wchodzić, bo jest bałagan. To stanie się kluczowym i zapadającym w pamięć i na pewno zniechęci klienta do zastanowienia się nad zakupem. Na sam koniec należy pamiętać o naszym obowiązku podatkowym. Osoba sprzedająca mieszkanie musi zapłacić podatek, ponieważ urząd skarbowy traktuje to jako przychód uzyskany z odpłatnego zbycia. Opisywany podatek, to podatek dochodowy od sprzedaży nieruchomości wynosi 19%. Stanowi on przychód z odpłatnego zbycia pomniejsza się o koszty jego uzyskania. Do kosztów zaliczane się koszty nabycia oraz wydatki, które wzbogaciły nieruchomości. Podatkowi podlega tylko sprzedaż mieszkania przed upływem 5 lat.

 

Polecamy: