Na jakie elementy komputera do gier warto zwrócić uwagę?

7 lutego 2019 by Brak komentarzy

Najnowocześniejszy komputer będzie lepszy niż najnowsze konsole do gier, jeśli chodzi o czystą moc obliczeniową. Jednak wiele komputerów o niskim i średnim poziomie zapewnia świetne wrażenia podczas gry.
Komputery stacjonarne są preferowanymi komputerami dla graczy. Łatwo jest je rozbudować i można wybrać do niego komponenty o potężnej mocy. Komputery do gier pozwalają na surfowanie po Internecie, przeglądanie zdjęć, korzystanie z mediów społecznościowych, ale też świetnie sobie radzą nawet z bardzo wymagającymi grami.

Karta graficzna/GPU

Poważne gry  wymagają dużej mocy graficznej. Większość standardowych komputerów PC ma wbudowane funkcje przetwarzania grafiki. Jednak wiele gier wymaga specjalnej karty graficznej. W wielu przypadkach dodanie karty graficznej do komputera daje zauważalny wzrost wydajności.
Wybrana karta graficzna zależy w dużej mierze  od tego, jakie gry chcemy wybrać. Czasami nawet bardzo podstawowa karta graficzna zapewni nam wzrost wydajności. Jeśli naprawdę chcemy grać w gry na najwyższych ustawieniach graficznych, możemy zainwestować w szybszy model z bardziej pojemną kartą pamięci RAM.

Procesor/CPU

Procesor określa, jak szybko komputer może wykonywać zadania. Granie w najbardziej aktualne gry video sprawi, że nasz system będzie wydajny. Szybszy procesor pomoże nam grać nawet w wymagające gry. Patrząc na procesor, jedną z kluczowych cech jest liczba jego rdzeni. Posiadanie wielu rdzeni zwiększa wydajność procesora, dzieląc przetwarzanie danych między nimi. Jednak nie wszystkie gry wykorzystują maksymalną liczbę rdzeni, dlatego warto wiedzieć, ile rdzeni wykorzystuje nasza ulubiona gra, zanim zdecydujemy się na określoną liczbę rdzeni. Kolejnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, jest częstotliwość  lub prędkość, która jest mierzona w Hz lub obecnie w GHz. Na przykład procesor 3 GHz jest szybszy od procesora 2 GHz. Aby uzyskać płynną wydajność w najbardziej zaawansowanych i aktualnych grach, możemy rozważyć procesor 3 GHz lub więcej, ale jest trochę gier, które będą dobrze działać na wolniejszych procesorach. W przypadku aktualizacji procesora ważne jest, aby zakupić model zgodny z aktualnym komputerem. Płyta główna komputera jest zgodna z określonym typem gniazda. Dlatego ważne jest, aby dopasować typ gniazda procesora do typu płyty głównej.

Polecamy szczególnie:

Pamięć/RAM

RAM przechowuje tymczasowe dane, gdy komputer wykonuje zadania. Im większą mamy pamięć RAM. tym więcej rzeczy komputer może wykonać jednocześnie. Zaleca się, aby do komputer dla gracza wybierać co najmniej 4 GB pamięci RAM. Jednak zwiększenie pamięci do 8 GB lub więcej może prowadzić do znacznie lepszej wydajności. Brak wystarczającej pamięci RAM może stworzyć problemy z wydajnością. Gry wymagają manipulowania wieloma różnymi typami danych jednocześnie. Na szczęście aktualizacja pamięci RAM nie jest droga. Należy pamiętać, że istnieje kilka rodzajów pamięci RAM. Przed uaktualnieniem należy się upewnić, że zakupiona pamięć RAM jest zgodna z płytą główną.

Twardy dysk

Wszystkie pliki wykorzystywane do gigantycznych, szczegółowych światów gier, są przechowywane lokalnie na dysku twardym. Dlatego będziemy potrzebować dużego dysku twardego na przechowywanie tych informacji. Idealny dysk twardy do gier będzie szybki, z dużą ilością miejsca do przechowywania. Standardowe dyski twarde przechowują swoje dane na obrotowych dyskach. Dlatego im szybciej obraca się dysk, tym szybciej komputer będzie mógł uzyskać dostęp do tych danych. Wiele standardowych dysków twardych wiruje z prędkością 5400 obr./min, ale niektóre z nich obracają się z szybkością 7200 obr./min. Jeśli chodzi o gry, im szybciej,  tym lepiej. Solidne dyski twarde są budowane z myślą o szybkości, ponieważ nie korzystają ze standardowego modelu dysku obrotowego. Jednak mają tendencję do przechowywania mniejszej ilości danych i mogą kosztować więcej niż standardowe dyski twarde. Zastanówmy się, czy zainstalować istotne pliki systemowe na małym dysku twardym i zakupić o wiele większy zapasowy dysk twardy do przechowywania. Istnieją również zewnętrzne dyski twarde, które podłącza się do portu USB komputera.

Inne czynniki do rozważenia

Aby dokonać aktualizacji systemu, przez zakupem należy się upewnić, że nowe części są kompatybilne z istniejącym sprzętem. Możemy także rozważyć zainstalowanie karty dźwiękowej lub użycie zewnętrznej karty dla lepszego dźwięku niż standardowy. Zwróćmy też uwagę na elementy, które mogą zwiększyć wydajność. Możemy kupić najlepszą kartę graficzną dostępną na rynku, ale jeśli mamy małą pamięć RAM lub wolniejszy procesor, nasz komputer nie będzie w stanie zmaksymalizować potencjału tej karty. Nadal nie będziemy się cieszyć dobrą wydajnością komputera. Jeśli chcemy zmaksymalizować aktualizację, będziemy chcieli wyizolować elementy, które przyczyniają się do największej wydajności. Upewnijmy się, że priorytetowo zastępujemy te komponenty.
Należy pamiętać, że mocniejsze komponenty będą wymagać większego zasilania, lepszego chłodzenia i większej obudowy. Możemy je kupić w dobrym sklep dla graczy.